Egyiptom fele

2013. július 04. 15:44

A választott demokrácia jó, a katonai puccs rossz – vallottuk. És ha a helyi társadalom többsége, fele nem így gondolja? Akkor mi van?

2013. július 04. 15:44
Miklós Gábor
NOL

„Murszi azt mondta, s feltehetően hitte is, hogy ellenfelei a régi diktatúra hívei. Lehet, hogy részben így volt, de a többség mégiscsak a modern, Nyugatra nyitott, világias rétegek közül került ki. Mindazokból, akik tapasztalták, hogy a testvérek nem értenek egy ekkora ország igazgatásához. Kormányzásuk elijesztette a külföldi turistákat, pedig az idegenforgalom Egyiptom legfőbb bevétele. Ideológiai okokból leállították a gázexportot Izraelbe. Ez már csak Egyiptomnak okoz gondot. A közigazgatás, az oktatás semmivel nem lett jobb, mint Mubarak alatt volt, és a munkalehetőségek is megcsappantak.


Ott más politikai szabványok érvényesek. Pedig alig van még egy olyan állam a Közel-Keleten, amely olyan régen s olyan szoros kapcsolatban lenne a Nyugattal. A választott demokrácia jó, a katonai puccs rossz – vallottuk. És ha a helyi társadalom többsége, fele nem így gondolja? Akkor mi van? Egy egyiptomi elemző szerint a politikai színtér hazájában kettéoszlik. A korábbi választások győztesei a Muzulmán Testvériség (Murszi) a demokrácia, a többségi hatalom elkötelezettjei. Igaz, annyira már nem demokraták, hogy elfogadnák a kisebbség (49 százalék?) esetleges igazát. Akik meg akarják buktatni: liberálisok, a kisebbségi, az emberi jogok, személyi szabadság harcosai – amíg ezt nem kellene alkalmazni az iszlamistákra. Mind a két fél ott van az egyiptomi társadalomban. Nem lesz béke, nem lesz jólét, fejlődés, ha a többség kizárólagosságot akar a hatalomban. Akár a hadsereg segíti, akár a Nyugat, akár a globális iszlám.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fran
2013. július 04. 18:11
Azért mondjuk a Muszlim testvériség, mint a demokrácia bajnokai, nekem elég erősnek tűnik. Akik még erősebben kizárták a koptokat a közéletből. Igyekeztek a sárija felé elmozdulni, de Murszi gyenge volt hozzá, szerencsére.
celkereszt
2013. július 04. 17:32
Micsoda áthallások! Murszi értsd Orbán.
marko11
2013. július 04. 16:37
ha a mi emberünk (= a nemzetközi nagytőke embere) nyeri a választásokat, akkor bölcsen és demokratikusan döntött a nép, ha nem, akkor fasizmus, diktatúra lásd pl. Magyarország esetét itt is mennyivel egyszerűbb lenne, ha egy demokratikus katonai puccsal lehetne eltávolítani Orbánt
Locassen
2013. július 04. 16:26
Érettségi tétel 2014: 1. Olvassa el az alábbi újságcikket és jelölje meg azt az EGY mondatot, ami miatt a szerző támogatta az egyiptomi hatalomátvételt. /5 pont/ 2. A szöveg elemzése után állapítsa meg, hogy a "többség", "fele", "kisebbség" szavak ugyanazt a társadalmi csoportot jelölik-e, vagy különbözőeket. /3 pont/ Kabaré...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!