A magyar jobboldal újjászervezésekor az egyik minta épp a spanyol jobboldal minden lényeges erejét magába tömörítő PP volt.
„Az utóbbi pár napban azonban már a korrupciós botrányoktól, de leginkább a kormánypárt elleni vádaktól hangos a média, és a miniszterelnök személyét sem kímélik.
Az ügy lényege röviden, hogy jó pár hónapja büntetőeljárás indult a PP volt pénztárnoka, Luis Bárcenas ellen. Az vizsgálatok során egyre több olyan információ került elő, melyek a kormánypárt vélt illegális finanszírozásáról, néppárti politikusoknak feketén juttatott feltételezett többletfizetésekről, valamint a volt pénztárnok svájci bankszámláiról és argentin birtokairól szóltak. Az ügy több kormánypárti politikust, például a párt főtitkárát María Dolores de Cospedalt is kellemetlenül érintette. A jéghegy csúcsát pedig az jelentette, amikor a héten olyan sms-ek láttak napvilágot, amelyekben állítólag a megvádolt pártpénztárnok a miniszterelnök segítségét kérte, aki pedig állítólag nem zárkózott el ez elől, de legalábbis arra utalnak, hogy tartották a kapcsolatot. (…)
Lehet-e a botránynak bármilyen következménye a kormány szemszögéből? Közvetlen következménye szinte biztosan nem lesz. Borítékolható, hogy nem tartanak előrehozott választásokat. (…)
Előrehozott választások nem lesznek, de vajon Rajoy megtarthatja-e székét vagy a belső ellenzék új (esetleg régi) embert juttat a miniszterelnökségbe? A legvalószínűbb válasz az, hogy Rajoy marad. A spanyol néppárt egy jól szervezett, központosított szervezet, amiben mindenkinek megvan a világos feladata, ahol a pártelnököt nem lehet csakúgy leváltani. Amint bármi támadás éri a pártot, abban a pillanatban összezár. A PP nagyon hasonlít a FIDESZ-re, illetve ha pontosak akarunk lenni, akkor a FIDESZ a PP-re. A magyar jobboldal újjászervezésekor, az egyik minta épp a spanyol jobboldal minden lényeges erejét magába tömörítő PP volt. Ezt Orbán Viktor is megerősítette, amikor José María Aznar volt spanyol miniszterelnökkel tartottak előadást a Századvég konferenciáján.”