Mekkora a győzelem?

2013. május 08. 10:58

A nagy kérdés az, vajon mire lesz elég ez a kiugróan alacsony hiányadat a túlzottdeficit-eljárás tárgyalásain: lekerülünk-e a szégyenpadról?

2013. május 08. 10:58
Mellár Tamás
Heti Válasz Online

„A nagy kérdés az, vajon mire lesz elég ez a kiugróan alacsony hiányadat a túlzottdeficit-eljárás tárgyalásain: lekerülünk-e a szégyenpadról? Véget ér-e a 2004-től tartó eljárás ellenünk? Ha csak a tavalyi esztendő teljesítményét kellene nézni, akkor minden bizonnyal kedvező döntés születne. Az illetékes bizottság azonban meg fogja vizsgálni az idei hiánycél teljesülésének biztonsági kockázatait, és a jövő évre is kitekint majd, hogy mennyire lesz fenntartható hosszabb távon a három százalék alatti hiánycél. A legutóbbi statisztikák és a kormány intézkedései egyértelművé teszik, hogy az Orbán-kabinet elkötelezett a hiánycél teljesítésére, s ehhez van elég ereje rendkívüli intézkedések foganatosítására is.

A sikeres költségvetési egyensúlyteremtés a másik oldalon ugyanakkor azt is jelentette, hogy egyre kevesebb forrás jutott a költségvetés nagy elosztási – oktatási, egészségügyi stb. – rendszereinek. Különösen megsínylette a takarékosságot az oktatás, és hatványozottan a felsőoktatás. A rövid távú politikai célok alapján nyilván fontosabb a nyugdíjak reálértékének megőrzése, mint az egyetemek anyagi helyzete. (Emlékezzünk vissza: 2002-ben jószerivel azzal nyertek választást a szocialisták, hogy beígérték az elmaradt 19 ezer forintos nyugdíjemelést.)

A felsőoktatás költségvetési támogatásának 25 százalékos, fűnyíróelvű megkurtítása nem csak ennek a területnek a belügye, nem csak az ott dolgozók egyéni vesztesége. Igen kellemetlen ördögi kör alakult ki ugyanis az egyensúlyjavító mechanizmus alkalmazása során. Minél több pénzt von el a kormány normatív módon a felsőoktatástól, annál több magasan képzett oktatót kell idő előtt nyugdíjba küldeni. Ezért aztán jobban csökken az oktatás színvonala, és mind alacsonyabb szintű lesz a tudományos kutatás és az innováció. Miközben köztudott, hogy a fejlett országokban a gazdasági növekedés kétharmada köszönhető a humántőkének és a kutatás-fejlesztésnek. Az alacsonyabb gazdasági növekedés pedig alacsonyabb adóbevételekkel jár, ami újabb takarékossági intézkedéseket gerjeszt. Ennek megint a felsőoktatás lehet a kárvallottja. És akkor az egész kezdődik elölről?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ördöngös pepecselés
2013. május 08. 13:31
Mellár balseggfüggő díszjobboldali tudás nélküli kiváltságos. Véleménye nesze semmi fogd meg jól típusú simulékony ragacs kivánci vagyok mikor bukkan fel a Bokros pártja körül
Tündér_Lala
2013. május 08. 13:06
Pont ez jutott eszembe. Az oktatásról: Igen, jó volna több pénz. Viszont az is bizonyos, hogy az oktatás felépítése tarthatatlan, azon változtatni kellett, kell. Az tévedés, hogy a semmire sem jó diplomások tömegét előállító (felső)oktatási rendszer jó, míg a jólképzett szakmunkások képzése a nulla felé tendál. Ez a szemlélet kártékony, pazarló (mid a társadalom, mind az egyén szempontjából) és lehetetlenné teszi a fejlődést (a vállalkozások nem találnak megfelelően képzett szakmunkásokat tevékenységükhöz, így csak olyanok telepünek ide, akiknek betanított munkás igényük van.)
nyugalmazott tanár
2013. május 08. 12:59
"...mire lesz elég ez a kiugróan alacsony hiányadat a túlzottdeficit-eljárás tárgyalásain?" Az adat és a döntés semilyen összefüggést nem mutat. Erre a sokkal rosszabb adatokat produkáló országok a példa. Ha a magyar adat jó, akkor megjövendölik, hogy "bezzeg 2028-ban már nem lesz jó..." Ez ilyen egyszerű...
tarackos
2013. május 08. 12:15
Sajnos a mai nemzeti keresztényeket nem érdekli az oktatás, nem kiművelt emberfőket szeretnének hanem melósokat akik majd éhbérért gályáznak a narancsos oligarcha új birtokain. Megtagadva ezzel a 150 éves magyar hagyományt amihez még a kommerek is tartották magukat...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!