Horthy alatt virágzott a meleg Budapest

2013. május 30. 18:56

Ha két férfi nem a köztéren létesített szexuális kapcsolatot, akkor fontosabb volt a társadalmi helyzetük, meg a köztérben mutatott viselkedésük. Interjú.

2013. május 30. 18:56
Kurimay Anita
444

Eközben viszont a büntetőtörvénykönyv tiltotta a homoszexuális kapcsolatokat, hivatalosan a hatóságoknak joguk lett volna eljárni a rajtakapott férfiakkal szemben.

Igen, erre a paradox helyzetre vezettem be a »tiszteletreméltó« homoszexuálisok fogalmát. A dolgozatom fő mondanivalója, hogy a jogi tiltás ellenére ha két férfi nem a köztéren, vagy hatalmas felhajtást kerítve köré létesített szexuális kapcsolatot, akkor sokkal fontosabb volt a társadalmi helyzetük, meg a köztérben mutatott viselkedésük. A jogi tiltást amúgy európai kontextusban kell nézni. A XIX. század végén alig pár országban volt dekriminalizálva a homoszexualitás, például a franciáknál vagy a hollandoknál. A magyar büntetőtörvénykönyv a német mintát követte, ott szintén jogilag szankcionálták a »természet elleni fajtalankodást«.

Ezzel valamennyire megelőlegezték azt a ma is elterjedt hozzáállást, hogy ami a zárt ajtók mögött történik, az nem tartozik az államra. Viszont a rendőrség nagyon hamar tudomást szerzett arról, hogy zsarolók vadásznak a homoszexuálisokra. Remek zsarolási alapot jelentettek, mivel társadalmilag és az egyház miatt is tabunak számított, amit tettek. A zsaroláshoz pedig sokszor más bűncselekmények is kapcsolódtak, a rendőrségnek ezért lett fontos a homoszexuálisok nyilvántartása. Eredetileg nem ezért kezdték el regisztrálni a tetten ért homoszexuálisokat, de a rendőrségi források azt mutatják, hogy mellékhatásként sokszor mégis ez jelentett védelmet a zsarolásnak kitett férfiaknak.

Hány regisztrált homoszexuális szerepelt a listán?

Nem tudni biztosan, a lista 1945 után elveszett. A létezéséről csak korabeli hivatkozások alapján tudunk. Egy orvos például, aki 1933-ban arról írt, hogy Magyarország az első hely a világon, ahol nyilvántartják a homoszexuálisokat, 3425 férfit említett. Őket még foglalkozások szerint csoportosította is.

De amúgy az igazán izgalmas kérdés, hogy mi történt a listával 1945 után. Folyik most erről egy kutatás Takács Judit vezetésével. Felmerült a lehetősége, hogy a listát a kommunisták arra használták, hogy zsarolva ügynököknek szervezzék be a rajta szereplő férfiakat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 110 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kamasuka
2013. május 31. 06:12
Na ezaz, b+, na ezaz! Lassan kezd leesni, hogy mennyire is ártalmasak a buzifelvonulások?
Ezért regisztráltam
2013. május 30. 23:36
Érdekes az eltérés (az évszámban) a doktori két változata között: Szex a Duna gyöngyén: A meleg élet és szerelem története és szabályozása Budapesten, 1873 és 1941 között Sex in the “Pearl of the Danube”: The History of Queer life, Love, and its Regulation in Budapest, 1873-1939
potyka
2013. május 30. 23:01
Hogy virágzott az élet a buziknak Budapesten Horthy alatt azt erősen kétlem. Amennyiben még listázták is őket, főleg kétlem.
Shom_Ford_All
2013. május 30. 22:37
Nőnemű buzik nem voltak Mo.-on csak Leszbosz-on?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!