„2012-ben a GDP közel 10 százalékát, 2700 milliárd forint körüli hitelforrást vontak ki főleg a külföldi pénzintézetek a magyar gazdaságból, de ennek alig volt hatása a bruttó hazai termék visszaesésére. Ha ezeknek a forrásoknak csak egy része bement volna a gazdaságba, a múlt évben is bővül a gazdaság!
Az okok ismertek. Leépült a külső finanszírozás, mert túl magas volt korábban. Büntetik a magyar kormányt a nem hagyományos lépések miatt, a jegybank nem működött együtt a kabinettel a növekedésérdekében, és a családok óvatossá váltak a hitelfelvétel terén. A külföldi bankok 5 százalék körüli visszaesést vártak a hitelforrások leépítésétől: tévedtek.
A hitelmegvonás hatásai azonban időben asszimetrikusak. A cégek egy ideig bírják hitel nélkül, azután elbocsátanak és csődbe mennek: sokan nem bírják már sokáig. A kormány és a jegybank stratégiai szövetsége képes bővíteni a hazai vállalkozások forrásait: ez a növekedési fordulat kulcsa. A növekedési fordulat tehát abból jöhet, hogy a múlt évi egyszeri negatív hatások már nem jelentkeznek, miközben fordulat jön a hazai vállalkozások hitelezésében. A növekedés mögött döntően hitelezési fordulat állhat.
Dinamikus és tartós növekedés akkor lesz, ha egyszerre javul a hazai vállalkozások tőkéhez, hitelhez, piachoz, tudáshoz való hozzáférése, miközben megőrizzük a költségvetési konszolidáció eredményeit. Jók az esélyeink.”