Szekuláris antropomorfizmus

2013. március 31. 11:22

Lehet ezt a márciusi katasztrófahelyzetet a Húsvéti üzenetre felkészítő metaforaként is értelmezni.

2013. március 31. 11:22
Köntös László
Reposzt.hu

Szegény Feuerbach, aki kidolgozta egyébként zseniális elméletét a vallás antropomorf jellegéről, talán maga sem gondolta, hogy jön majd egy kor, amelyik abban a hiedelemben, hogy végképp megszabadul a vallási antropomorfizmustól egy tágasabb látóhatár elérése érdekében, az antropomorfizmus soha nem látott szűkösségébe küzdötte le önmagát.

Mert ha eltűnik Isten, az Ő mindenható hatalma, akkor nincs mihez viszonyítani, akkor az ember lesz a mérce, akkor eltűnik az a szemléleti tágasság, amelyben az ember hatalma viszonylagossá válik, s szükségszerűen az ember jelenik meg abszolútumként önmaga számára. Ez ám aztán a valódi antropomorf beszűkülés, amely attól való féltében, hogy Istent emberi tulajdonságokkal ruházza fel, az evilágit teszi istenivé. S amely szekuláris antropomorfizmus már attól is zavarba jön, ha leesik néhány hópehely, s leáll az autó, a mélyhűtő meg nem működik. Mintha legalábbis a kozmosz maga rendült volna meg. (Megint, nem az áram nélkül maradt családok, vagy bármi módon szerencsétlenül járt emberek iránti részvétlenség szólal meg belőlem, valamiféle lételméleti köntösbe csomagolva.)

S aztán ebből a szekulárisan antropomorf beszűkültségből lehet mosolyogni a próféta tudatlanságán, aki közvetlen összefüggést lát Isten hatalma és az időjárás között. Holott Jeremiás lényegi üzenete az, hogy az ember nem ura saját környezetének, s így önmagának sem. Mi meg maiak, büszkék lehetünk arra, hogy úgymond természettudományos alapokon meg tudjuk magyarázni, hogy az időjárási jelenségek miféle folyamatok hatására alakulnak ki. A helyzet annyiban változott, hogy ma sem vagyunk urai önmagunk fizikai környezetének, viszont abban az illúzióban ringatjuk magunkat, mintha azok lennénk. Merthogy meg tudjuk magyarázni azt, aminek nem vagyunk urai, s ez a magyarázat megadja azt az illúziót, mintha urai lennénk. Nagyon antropomorf.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Stakeholder
2013. április 06. 21:50
Kitűnő cikk -- jellemző, hogy még csak értékelést se kapott...
Zokni
2013. április 02. 13:25
Most feltalálta az antorpomorfista spanyolviaszt? Talált egy új szót? De előbb meg kéne érteni, ezért az első ötletet el kéne vetni, mialőtt leírná, majd a másodikat is, és így tovább, az a legjobb, ha elmegy havat lapátolni... Tehát. A kifejezés azt jelenti, hogy "olyan, mint az ember", olyan formai és tartalmi jegyekkel rendelkezik valami, mint amilyennel az ember. Például egy istenség is bizonyára hasonlít az emberre, - mondja az antropomorf szemlélet. Akkor mit akar mondani azzal, hogy az ember hasonlít az emberre? Így az ateista ember is nyilván csak "antropomorf" lehet, amikor más embereket ítél meg. Mi más lenne?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!