A megmaradás útja az önkormányzatiság

2013. február 27. 15:52

A történelem tanulsága az, hogy amíg egy államot pillanatok alatt el lehet foglalni, több mint háromezer önkormányzatot csak nagy nehézségek árán – de leginkább csak akkor, ha még/már nincs öntudata a helyi közösségnek.

2013. február 27. 15:52
Hetzmann Róbert
Váralja blog

Ma a konzervatívok táborában fájóan sokan szimpatizálnak a kormány centrista politikájával, holott be kell látnunk, hogy ha a magyarság köszönheti valaminek eddigi fennmaradását, az éppen a decentralizáltság, az önkormányzatiság volt (pl. vármegyék). A felelős gondolkodók pártszimpátiától függetlenül előbb-utóbb kénytelenek lesznek azzal szembesülni, hogy az államnak hátrébb kell állnia, teret kell engednie a helyi közösségeknek. Meg kell erősítenünk az önkormányzatiságot, ugyanis a magyar megmaradásnak, a fennmaradásnak és az önellátásnak nem állami, hanem térségi szinten kell megvalósulnia. Az államnak tehát ki kell vonulnia a helyi politizálásból, hiszen egy ideális világban az állam a nemzetpolitika kérdéseivel foglalkozik.

A történelem tanulsága az, hogy amíg egy államot pillanatok alatt el lehet foglalni, több mint háromezer önkormányzatot csak nagy nehézségek árán - de leginkább csak akkor, ha még/már nincs öntudata a helyi közösségnek. Állítsuk helyre az önkormányzatiságot - jogköreit, gazdasági alapját (földbirtok) is ideértve. Én ezt nevezem demokráciának - az önrendelkezés jogát, az élet szabadságát. Ez a valódi demokrácia, a többi nem más, mint ennek a fogalomnak a kifordítása, nevetségessé tétele (pl. homoszexuálisok házassága, Klub rádió védelme, stb).

A magyarság mindig is vidéki nép volt: az Árpád-korban például alig voltak az országnak nyugati értelemben vett városai, a Kárpát-medence falvak és igazgatási központok hálózata volt. Az újkorban hasonlóképpen: megsokszorozódtak a mezővárosok, a »faluvárosok«, amelyek - bár több tízezer lakójuk is lehet akár - a mai napig vidéki jellegű települések. Egy vidéki jellegű társadalom azonban nem áll ellentétben a város kiegészítő szerepével. De lássuk be, a magyar társadalomnak csak akkor van esélye, ha a »végeket« megtartja s nem elveszíti.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2013. február 27. 22:18
Orbanisztánban nincs szükség az önkormányzatiságra,állam bácsi irányít mindent.
Vadölő
2013. február 27. 20:33
Elfoglalni? Mit? Háború lesz vazze? Szóljatok, húzok a picsába!
Vadölő
2013. február 27. 20:30
Elfoglalni? Mit? Háború lesz vazze? Szóljatok, húzok a picsába!
egypestisrac
2013. február 27. 20:29
Amúgy ennek a Robikának vagy kinek üzenem, hogy az is elképzelhető persze hogy az emberek kommunákban éljenek, lemondjanak a magántulajdonról és kis közösségeiket közösen kormányozzák. Természetesen nem lennének ellenségek mert addigra eljönne a szép új világ ( persze csak miután permanens forradalmak létrehozták az erős önkormányzatiságot, majd az utcafrontot és a végső forradalommal eljő a mesés kommuna is :D )és mindenki békében élne. Hertzmann for president!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!