Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Az Alkotmánybíróság működése valóban veszélynek lenne kitéve a Bajnai-féle alkotmányterv alapján.
„Mint kiderült, sem a Haza és Haladás Alapítvány, sem az Együtt 2014 Mozgalom nem rendelkezik részletes területi közigazgatási és helyi önkormányzati koncepcióval, ám ennek ellenére minden alap nélkül kiszámíthatatlansággal vádolják a 2010-ben kialakított közigazgatási intézményrendszert.
Érdemben arra a felvetésre sem reagált a volt miniszterelnök mozgalma, hogy mi indokolja a költségvetési kérdésekben megtartható népszavazás lehetőségét, főleg akkor amikor Bajnai Gordon rendszeresen a kiszámítható kormányzás igényét és jövőbeli ígéretét fogalmazza meg.
Arra az észrevételünkre sem született válasz, hogy mi garantálja a népszavazásra bocsátható alkotmánymódosítások következtében a mindenkori alkotmány legitimitását úgy, ha e népszavazások jó eséllyel a hivatalban lévő politikai elittel szembeni protestszavazássá alakulnának.
A reakció arra is rávilágított, hogy az Alkotmánybíróság működése valóban veszélynek lenne kitéve a Bajnai-féle alkotmányterv alapján. Válaszukban ugyanis pontatlanul hivatkoznak arra, hogy az előzetes alkotmánybírósági normakontroll elbírálási határideje elképzeléseik szerint 90 nap lenne. Ezzel szemben a tény az, hogy alkotmánytervük kizárólag a népszavazásra bocsátott törvények előzetes normakontrolljáról szól. Arra viszont a tervezet nem tartalmaz ilyen időbeli korlátot, ha az államfő küldené el a törvényeket az Alkotmánybíróságnak. A válasz elhallgatja továbbá, hogy az alkotmányterv alapján csökkenne a testületi létszám, ami az utólagos normakontroll-kezdeményezésre jogosultak körének egyidejű bővítésével – már csak logikai alapon is – egyértelműen veszélyeztetné a kiszámítható testületi működést.”