Mi a baj a magyar oktatással?

2012. december 12. 17:15

Míg az oktatási államtitkár asszony és a diákok a tandíjról vitatkoznak, közben elsikkad, hogy a magyar oktatási rendszerrel igen komoly tartalmi problémák vannak.

2012. december 12. 17:15
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
pogiblog

„Míg az oktatási államtitkár asszony és a diákok a tandíjról vitatkoznak, közben elsikkad, hogy a magyar oktatási rendszerrel igen komoly tartalmi problémák vannak. Szomorú módon a diákok követelései között sem jelenik meg sehol az oktatás minőségének javítása. Márpedig Magyarországon sem a bérek nem fognak emelkedni, amíg nem nő egy jó oktatási rendszer következtében a termelékenység, sem a foglalkoztatási ráta nem fog érdemben javulni. Ennek következtében pedig az álllamháztartás is állandó egyensúlytalanságoktól szenved majd, és visszatér az eladósodás. (...)

A hazai alapfokú oktatás hatalmas hozott társadalmi egyenlőtlenségekkel küzd, amelyeket csökkenteni képtelen, ehelyett növeli azokat. Míg ismert módon a magyar közoktatás PISA átlag alatt teljesít, társadalmi különbségektől megtisztítva a teljesítménye nemzetközi összehasonlításban átlagon felüli, azonban a foglalkoztatás, a mobilitás, a társadalmi igazságosság szempontjából szükség van az alapfokú oktatás tartalmi átalakítására és folyamatos monitorozására olyan módon, hogy az kimeneti mutatókban is egyenlő  esélyeket teremtsen. Ehhez a mindenkori legrosszabb kimeneti mutatókkal rendelkező iskolák erőteljes felzárkóztatására van szükség extra anyagi erőforrásokkal, bérekkel, képzésekkel. (Jelenlegi az iskoláskorba kerülő hatévesek mintegy öt évnyi tanulási képességbeli különbséggel érkeznek az általános iskolákba, melyet az kiegyenlítés helyett tizenhat éves korukra tíz éves különbségre növel!!!) (...)

A felsőoktatásban szükség van a minőség erőteljes javítására, a belső szerkezet átalakítására. Az oktatási rendszer teljes vertikuma számára alapvető fontosságú a kiszámítható és tisztes megélhetést biztosító pedagógus életszínvonal és életpálya biztosítására. Ez teheti vonzóvá a pályát a megújított pedagógusképzésbe jelentkezőknek, biztosítva a többszörös túljelentkezésből a jelenleg nem létező szelekciót. Míg Finnországban tízszeres a túljelentkezés a tanárképzésbe, Szingapúrban hatszoros, addig Magyarországon nincs túljentkezés, természettudományi tanérképzésre pedig nincs elég jelentkező.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
táltos
2012. december 12. 23:08
A baj a magyar oktatással, hogy még mindig nem állt be az egyensúly. 1990 előtt egy felülről vezérelt, hierarchikus rendszerben a tanárok meghatározott tanmenet szerint tanítottak. Aztán jött a nagy szabadság... Rá lett bízva a tanárra hogy a NAT-ban meghatározott alapkövetelményeket, hogyan tanítja. Csökkentek a követelmények. Megszűnt alsó tagozaton a buktatás. Felsőbb évfolyamokra kerültek írni-olvasni nem tudó tanulók. Mostani kormány próbálja az ingát visszafordítani, de úgy tűnik túlrántották egy kissé. 1990 óta igazából Megyóék emeltek fizetést a tanároknak. Folyamatosan emelik az óraszámokat, növelik az osztálylétszámokat. Ezzel szemben Pl. éppen Finnországban kisebb osztálylétszámok vannak és (ha jól tudom) egy-egy osztállyal (talán kb. 15 fő) 2 pedagógus is foglalkozik egyszerre. (Arról nem is beszélve, hogy pl. a nyelvi képzésben csoportbontásban tanulnak a középiskolások, ami kisebb létszám, mint pl. történelem vagy magyar óra, ugyanazért a fizetésért.)
blablabla
2012. december 12. 20:47
A blog írójának teljesen igaza van. És még finoman is fogalmazott!
Soma
2012. december 12. 19:16
"Szingapúrban hatszoros, addig Magyarországon nincs túljentkezés, természettudományi tanérképzésre pedig nincs elég jelentkező.”" --- Magyarországon az ellenzék nem ezt tartja fontosnak. Politikai, hatalmi harcok színterévé silányítják a felsőoktatási intézményeket. Azonkívül: A társadalom beteg, válságban van morálisan, gazdaságilag. A "lázadás" bármilyen szinten , ha fragmentált,elszigetelt, nem társadalmi szintű, lehetetlenné teszi a józan párbeszédet. /Lásd: A HÖOK nem volt hajlandó tárgyalni a kormány által kijelölt Balogh úrral/. Az egész társadalmat nem lehet reformálni sem erőszakkal, sem szép szóval , ha maga nem akarja.
next mindig élni fog
2012. december 12. 18:09
A budapesti vonulás is látható! Állítólag ma már több ezren sétálnak az utcán! http://index.hu/belfold/2012/12/12/tuntetnek_a_tandij_ellen/ Hm!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!