Mit kezdjek friss diplomásként a tandíjkérdéssel?

2012. december 15. 13:46

Szívesen fizetek mindenért, ami elősegíti az eljövendő generációk, és Magyarország felemelkedését. Nem akarok fizetni mások tanulmánynak nevezett időtöltéséért, ugyanakkor.

2012. december 15. 13:46
Molnár Tamás
HVG

„Az eb ott van elkaparva, ahol nyugati és keleti multi cégek emelnek összeszerelő üzemeket, amelyekben betanított magyar munkások robotolnak. Azért a haszonért, ami menthetetlenül ömlik ki az országból. Nem a cion bölcsek miatt, mint azt a Magyar Hírlaptól a Kururcig tudni vélik. Hanem, mert a világ már csak olyan, hogy a segédnek kevesebb jár, mint a mesternek, a mesternek pedig kevesebb, mint a mérnöknek, és így tovább. Általában tehát minél tanultabb valaki, annál többet keres, annál jobban él. Nem csak egyénekre, de társadalmakra is igaz ez. Egy közösségben felhalmozott tudás egyenesen arányos a GDP-vel, és a jólét kevésbé egzaktul mérhető formáival. Csakhogy itt is a tudás minősége, nem pusztán a mennyisége a kérdés. Aki az elmúlt években járt egyetemre, annak lehet némi fogalma arról a tömeges szellemi elfekvőről, és vébéká magányról, ami a tanulmányi jogviszony adta kereteket töltötte ki sokak számára. A padokból kikerülők jó része csak kicsivel volt rosszabb alapanyag a munkaerőpiac számára, mint érettségi után. Mindezt a szülők kemény adóforintjából, abban a nagy, közös illúzióban, hogy a gyerek feljebb lépett az osztálylétrán. Munkája, az speciel nincs. Na, ez az, ami tarthatatlan.

Erre gyógyírként egyáltalán nem ördögtől való gondolat a tandíj. (Finoman jelzem, már 2008-ban sem volt az.) Az ördög viszont a részletekben lakik. Amit megint nem sikerült végiggondolni. A kormány húzása jellemzően radikális, és voluntarista. Úgy verik szét a valóban rosszul működő építményt, hogy a betonelemek azok fejére zuhognak, akiket szolgálnia kellene a konstrukciónak, nem pedig maga alá temetnie. Persze, a kormány kirakja az »átépítés alatt« táblát, de valójában csak hordják ki a bontott anyagot. Pedig az oktatásra (kutatásra és fejlesztésre) fordított összegen semmilyen indokkal és mértékben nem szabad spórolni. Ez biztosan nagyobb gyilkosa a jövőnek, mint bármilyen eladósodás, mert csak mélyebbre nyomja a magyar társadalmat a rabszolgaságba. A magasabb standardot biztosító verseny és egyéni felelősségvállalás egy jobban átgondolt, ellenőrzött, de bőkezűbb (nem, nem fogadom el, hogy erre most nincs pénz. Legyen!) finanszírozási rendszer mellett szükséges, nem pedig helyette.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oskar
2012. december 15. 19:15
Talán friss diplomásként meg kellene indokolni, hogy miért is szétverés az átalakítás. Aztán alternatívát kellene kínálni, hogy hogyan kellene csinálni. Különben azt gondolom, hogy tanulmánynak nevezett időtöltésért kaptad azt a friss diplomát.
müller
2012. december 15. 18:07
Nem kell tandíj! Feleannyi (harmadannyi) egyetemista/főiskolás kell, magas követelményrendszerrel, büfészakok nélkül! Aki meg nem jut be, az menjen CNC-esztergályosnak vagy marósnak, abból speciel pont hiány van.
leech
2012. december 15. 14:46
Vidd vissza a kegytárgyakat amiket elloptál te tolvaj féreg !
kgy
2012. december 15. 14:24
A diploma akkor érték, néhány kivételtől eltekintve, ha termelő erővé válik. Na ez nem mondható el a bölcsészekről, kőfaragókról és balett-táncosokról, bár rájuk is szükség van , csak nem abban az arányban, mint ahányan balett-táncosokká szeretnének válni. Az átkosban ez nem volt táma, mert csak annyi egyetemista lett felvéve, amennyire igény volt. ( Talán egy kicsivel kevesebb) Ma túltermelés van balett-táncosokból, pedig senkinek sem kellenek, mi legyen a teendő! Sto gyelaty!.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!