Ez a politikai és gazdasági elit szégyentelen önzése

2012. szeptember 27. 17:37

Orbán nem törekszik a magyar gazdaság élénkítésére – az erről szóló beszéd pusztán propaganda. Az eredeti Matolcsy-terv egy hónappal a választások után elbukott. Interjú.

2012. szeptember 27. 17:37
Jávor Benedek
Jávor Benedek
Jávor Benedek blogja

„Orbán Viktor stratégiája a magyar gazdaság ösztönzésére segít talpra állítani a gazdaságot, vagy épp súlyosbítja az ország problémáit?

Orbán nem törekszik a magyar gazdaság élénkítésére – az erről szóló beszéd pusztán propaganda. Az eredeti Matolcsy-terv (a GDP 6-7%-áig elszállni hagyott hiány árán keletkezett erőforrásokat fordítsuk a gazdaság élénkítésére) egy hónappal a választások után elbukott, amikor Barroso egyértelműen Orbán Viktor tudtára adta, hogy az EU nem tolerálja a költségvetési hiány hasonló elengedését. A 2011-ben bevezetett egykulcsos adórendszer semmilyen élénkítő hatással nem járt, míg a különböző unortodox adók és járulékok, amelyeket azért találtak ki, hogy betöltsék az államháztartásban ütött léket, megbénították a gazdaságot, és tökéletesen tönkretették a hitelezést a bankszektorban. Ennek eredményeként Magyarország 2012-ben több mint 1%-os recesszióban van. Ez elég világos választ ad az Ön kérdésére.

A magyar zöldpárt, a Lehet Más a Politika úgy véli, Orbán politikája ugyan a nemzeti felső-középosztályt hivatott politikájával erősíteni, ám miközben Magyarországon gyakorlatilag nincs ilyen polgári réteg, a megvalósított politikai programok rendre az alacsony és közepes keresetű polgároknak okoznak károkat. A Fidesz-kormány mely lépései támasztják alá az Önök álláspontját?

 Az egykulcsos adót, az Európában példátlan 27%-os ÁFÁ-t, valamint új fogyasztási jellegű adókat magában foglaló adóreform a szegényeket érinti a legfájdalmasabban, és közvetlenül több százmilliárd forintot csoportosított át az alacsonyabb keresetű csoportoktól a gazdagabbakhoz. Ezzel párhuzamosan a szociális juttatások visszavágása, a felsőoktatáshoz történő hozzáférés korlátozása a tandíj bevezetésével, a gyógyszerkassza megfelezése és egy sor más döntés ugyanezt erősíti. Még csak arról sincs szó, hogy az egyre inkább süllyedő szegényekkel szemben a Fidesz a középosztályt támogatná: ezek az intézkedések ugyanis a társadalom felső 10%-ának kedveznek, s közben még a hagyományos középosztályt is létbizonytalanságba taszítják. Mindez nem más, mint egy szűk politikai és gazdasági elit szégyentelen, képmutató önzése. 

A jobboldali kormányzat lazább munkaügyi szabályozás mellett kötelezte el magát, amivel szemben Önök igen kritikusan léptek fel. Mi forog kockán, és miért gondolják, hogy az intézkedések ellentétesek a meghirdetett célokkal?

Az új munka törvénykönyve erőteljesen fokozza a munkaerő kiszolgáltatottságát. Az Orbán által favorizált modell az olcsó, alacsonyan képzett és kiszolgáltatott munkaerőn alapul, amely alacsony hozzáadott értékű szolgáltatásokat nyújt a világpiacon. Alapvetően egy lefelé irányuló versenyről van szó a munkaügyi és környezetvédelmi előírások felpuhításán keresztül. De még ebben sem koherensek: miközben sokkolóan »befektetőbarát« munkaerőpiacot próbálnak létrehozni, a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlan módosításaival és a kormányzati szintű korrupció elszabadulásával elijesztik a potenciális befektetőket.”


az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2012. szeptember 28. 07:26
Ha valaki áévekig veszi fel a hiteleket, akkor az pozitívan hat a fejlődésére, ha meg vissza kell fizetni, az meg negatívan. Ez emberrel is így van, meg országgal is. Ennyi.
Semaszop seszadi
2012. szeptember 28. 01:03
Timeo Danaos et dona ferentes. Az LMP érdeklődés hiányában feloszlik.
Peter8811
2012. szeptember 27. 21:04
Jávor-szar-vas.
bmucsai
2012. szeptember 27. 19:53
Ez az azfaltparaszt LMP-s megint túl sokat képzel magáról! Kettő, legfeljebb három tényező figyelembevételével von le következtetéseket. Magas jegybanki alapkamat -> gátolja a növekedést -> recessziót okoz Csökkenő alapkamat -> segíti a növekedést -> nő az infláció "Erős Ft -> drága exportot -> gátolja a növekedést "Erős Ft -> olcsó import -> növeli a költségvetési hiányt. (Jó a devizahiteleseknek, növeli a belső fogyasztást, stb) "gyenge" Ft -> jó az exportnak -> segíti a növekedést. (Rossz a devizahiteleseknek, drágítja az importot, stb) A lényeg, hogy sok változó esetén botorság olyat állítani, hogy jó, vagy rossz. Valójában a gazdaság szerkezetével van baj. Túl sok olyan vállalkozás van, ahol sok az import és kevés a hozzáadott érték. Túl sok adósságot kell törlesztenünk, és ehhez túl kevés a bevétele az államnak. Az ilyen ész nélküli őrjöngések az újságokba teljesen hiteltelenné teszik az LMP-t.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!