Az (un)ortodoxia diadala

2012. július 19. 12:01

2012 elején a miniszterelnök végre leült a jegybankelnökkel, és visszarántották a szakadék széléről az országot.

2012. július 19. 12:01
Zsiday Viktor
Menedzsment Fórum

„A hazai gazdaság – erről korábban is többször írtam – alapvetően nem volt veszélyes helyzetben a kormányváltáskor sem: jelentős külkereskedelmi és folyó fizetési mérlegtöbblettel rendelkezünk, a költségvetés elsődleges egyenlege a kormányváltáskor is nulla közelében volt és adósságállományunk is csak átlagos Európában. Magyarországra a legnagyobb veszélyt eddig is és ezután is az jelentette, hogy adósságának jelentős része devizában áll fenn, illetve forintban kibocsátott kötvényeinek jelentős része is külföldi befektetőknél van, így mindenképpen függünk tőlük. Magyarország számára így az egyik legfontosabb cél az kellett volna, hogy legyen, hogy a külföldi portfolióbefektetőkkel jó viszonyt fenntartva idevonzza a külföldi reálgazdasági befektetőket is, segítségükkel beindítva a növekedést – miközben fenntartjuk az egyensúlyt.

Ennek pont az ellenkezője történt, és ezért került veszélybe Magyarország, nem azért, mert »rosszabb helyzetben voltunk, mint Görögország«. Sikerült egyszerre elijeszteni a portfoliótőke és a reálgazdaság szereplőit, plusz megborítani az egyensúlyt is. Mit kaptunk cserébe? A lakosság jómódúbb része többet keres, és (elsősorban ugyancsak ők) megszabadultak a devizahiteleiktől. Továbbá sikerült elérni, hogy 10-20-30 év múlva az állam terhei jóval nagyobbak legyenek majd, ugyanis a magánpénztári tagok immáron teljesen az államra fognak támaszkodni nyugdíjügyben. (...)

Az elmúlt 2 év tehát (eredményeiben könnyen megjósolhatóan) sikertelen gazdaságpolitikát hozott. Ez 2011 végén összeomló forinthoz, és felrobbanó hozamokhoz vezettek, amely felvetette a finanszírozhatatlanság rémét. Szerencsére Magyarország nagyon nagy (szerintem túl nagy, de képzett közgazdász kollégáim ezzel nem értenek egyet, ez állandó vita tárgya közöttünk) devizatartalékai révén sokáig ki tudja húzni ha kellően unortodox (lásd Argentína) módszereket használ, így az azonnali összeomlás azért nem merült fel, különösen azután hogy 2012 elején a miniszterelnök végre leült a jegybankelnökkel, és visszarántották a szakadék széléről az országot. Ráadásul 2012-ben a kormány nagyon súlyos, teljesen ortodox megszorításokat hajtott végre, főként adóemelések formájában, amelyek kiegyensúlyozták a költségvetést.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
füst
2012. július 19. 15:22
Zsiday barátom, csípem azt a stílust, hogy elmondod mit kellett volna tenni ("hisz ez minden valamirevaló szakembernek nyilvánvaló"), mindezt ugyanazon szakmabeliek helyeslese és elragadtatott kiáltozása közepette, akiknek eddig is meghatározták a mainstream-et - és a sikertelenségbe vittek minket. Csak röviden az észrevételeim a cikkedhez: - ha csak ennyi és ilyen könnyű lenne a feladat, amit leírsz, akkor mi a ...-ért nem képesek ezt megcsinálni más országokban sem (gondolok itt a megsegített 5 eu-s országra és a várakozó mégkettőre) - mégis mitől nőttek volna meg a reálgazdasági befektetések, amikor komplett Európa válságban van? (csak jelzem, hogy a tavalyi hazai fdi arányaiban nem kisebb, mint a régiós) - biztos vagy-e benne, hogy a folyó mérlegtöbbletet az osztaléktranszferek az energetikából, távközlésből, pénzügyi szférából nem vágták volna-e tönkre, ha nincs válságadó? - kisebb (válságadó)elvonás valóban teljesen ittmaradt volna-e, akár beruházás formájában? (mert adócsökkentés formájában ittmaradt) - unortodox eszközök nélkül mit csináltál volna az eladósodott családokkal, úgyismint társadalompolitika? És egy kis összegzés a végére (mert a szempontok nem csak a tiedid lehetnek): - megállt az államadósság csökkenése, míg mindenhol máshol meredeken nő (ráadásul idéntől egyszeri hatások / intézkedések nélkül is), - először ok a ktgvetési hiány a csatlakozás óta, - versenyképesebb lett az adórendszer a munkaterheket illetően, - kiegyensúlyozottabb a jövedelemelosztás a tőke és a lakosság között, - csökkent az állam újraelosztó szerepe, - nem nőtt a munkanélküliség, mint sok helyen (ha nem is csökkent), - helyes beavatkozás történt a fenntarthatatlan rokkantnyugdíj rendszerébe, - helyes beavatkozással csökkent a feleslegesen nagy felsőoktatási rendszer mérete és költsége, - végre erős ösztönzés van a gyermekvállalás elősegítésére éspedig a szocializált családokban, És mindezek mellett fennmaradt a társadalmi béke, szemben olyan sikeresen menedzselt országokkal, mint a spanyolok, görögök stb. Zsidaykám, biztos, hogy csak a te szemszöged a helyes?
bolá
2012. július 19. 14:04
«A hazai gazdaság – erről korábban is többször írtam – alapvetően nem volt veszélyes helyzetben a kormányváltáskor sem.» Ezt a pofátlan hazugságot. Az egyetlen pozitív adat a fizetési mérleg többlete, de azt is a fogyasztás óriási visszaesése okozta. arról mélyen hallgat, hogy a GDP -7%-kal zuhant 2009-ben. Az államadóssággal való dobálózás meg a porhintés iskolapéldája. Nem az államadósság számít, hanem a bruttó külső adósság, ami a GDP vagy 130%-a. Másképp teljes egészében ki vagyunk szolgáltatva a külföldi befektetőknek. A nemzetközi kockázatot értékelő Moody’s a külső sebezhetőséget mérő indexe szerint (az index a rövid távú kötelezettségeket viszonyítja a nemzetközi tartalékokhoz) Magyarország egy fenntarthatatlanul magas, 240-es szinten áll. A világ összes országa közül mindössze hét ország van a 200-as érték felett, köztük – Magyarország mellett – Belize és Ecuador. (2006-os adat).
ördöngös pepecselés
2012. július 19. 13:43
mondom én hogy nagy baj lesz ezzel az ATVn szocializálódott söpredékkel ezek még azt is elhiszik hogy ők mindent tudnak, objektivitásuk gyurcsányi
ördöngös pepecselés
2012. július 19. 13:27
látom gyűlnek a demokratataták és megsorozzák a közvéleményt gazdasági analfabetizmusukkal szánalmasak
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!