A háború vonzásában

2012. június 27. 07:32

A Közel-Kelet ismét nem a béke, hanem a háború felé mozdult el. Törökország most dönthet, hogy enged-e a háború kísértésének.

2012. június 27. 07:32
Zord Gábor László
MNO

„Ami a lényeget illeti, a Közel-Kelet ismét nem a béke, hanem a háború felé mozdult el. Törökország, a feltörekvő regionális hatalom, amelyet jóformán a szele sem érintett a Nyugatot ingató válságnak, most dönthet, hogy enged-e a háború kísértésének. Ha igen, biztosan tapsot kap majd a nyugati mérvadóktól, mint olyan állam, amely vállalja a »nemzetközi felelősséget«. Érdekes – és ez hezitáló török reakciókból is lemérhető –, ők maguk nem kapnak két kézzel egy jó kis szíriai bevonulás-megszállás-rezsimváltásért. Ahogy egy publicista fogalmazott, Törökországnak most fel kell nevelnie, minél jobb oktatásban kell részesítenie fiatal nemzedékét, hogy a modernizáció, amelyért apáik, nagyapáik annyit dolgoztak, beérjen. Nem odadobni őket, kifolyatni vérüket a nyugati intervenciós modell szerint.

Kényes pillanatok ezek Ankarában. Ám nem azért, mert Szíria lelőtt egy Phantomot, hanem azért, mert a jórészt nyugatbarát tábornokok (a »szekuláris Törökország őrei«) ugrásra készen figyelik a mérsékelt iszlamista Erdogan lépéseit. Ha ő hezitál, rögvest ugranak a helyébe. Nálunk kevesen tudják, hogy mi is a folyamatban lévő tábornokper lényege: a magas rangú katonai vezetőket azért tartóztatták le, mert egy Görögországgal szembeni légi incidenst akartak kiprovokálni, hogy ezt követően puccsot hajthassanak végre odahaza. Lehet, hogy valakinek van egy ilyen forgatókönyve Szíriára nézve is?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
celkereszt
2012. június 27. 12:34
A haladó arab erők élükön a szaudi királlyal és a katari emírrel győzni fognak.
KannibálTatárÚr
2012. június 27. 10:30
AZ egyik cseh újságban arról írtak, hogy a repülőt földi telepítésű gépfegyverrel lőtték le. Mivel a gépfegyver hatótávolsága 1500m, a repülőgépet szíriai felségterületen lőtték le. Érdekes még, hogy a gépfegyver nincs felszerelve radarral, tehát szabad szemmel kellett meglátniok a behatoló repülőgépet. Ha az eset valóban így történt, Törökországnak nincs oka visszavágásra. Reméljük, nem is vág vissza - még ha a valóságban másként történt is az eset. Izraelt sem büntette To., pedig ott több oka lett volna.
marko11
2012. június 27. 08:31
A történelem már szolgált néhány példával az ál-incidensekre is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!