Újságírói forrásvédelem: működik a Nemzeti Együttműködés Rendszere

2012. május 25. 12:10

Az új szabályozás szerint csak büntetőeljárásban és csak bírói döntés alapján lehet az újságírót a forrásának felfedésére kötelezni.

2012. május 25. 12:10
Tordai Csaba
Átlátszó.hu

„A Nemzeti Együttműködés Rendszere – tőle szokatlan módon – öt hónap elteltével sok helyen szó szerint a miénkkel azonos tartalommal készítette el a saját törvényjavaslatát, sőt, a parlamenti vitában még egy ellenzéki módosító javaslatot is befogadott. 

 

Az új szabályozás szerint csak büntetőeljárásban és csak bírói döntés alapján lehet az újságírót a forrásának felfedésére kötelezni. Minderre csak akkor kerülhet sor, ha az információforrás kilétének ismerete az adott bűncselekmény felderítéséhez elengedhetetlen, az ettől várható bizonyíték mással nem pótolható, és az adott ügyben a bűncselekmény felderítéséhez fűződő érdek egyértelműen meghaladja az információforrás védelméhez fűződő érdeket.

Egyetlen bajunk van az új rendelkezésekkel: szinte minden bűncselekmény esetében kötelezheti a bíróság a forrás felfedésére az újságírót, holott erre csak súlyos bűncselekmény esetén ad lehetőséget az Európai Emberi Jogi Egyezmény. Ezt a problémát a gyakorlatban persze meg tudja oldani, ha az eljáró bírók tényleg minden egyes esetben megfelelően mérlegelni fogják, mihez fűződik nagyobb társadalmi érdek.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dávid
2012. május 25. 19:26
"Most, hogy egyszer a ballibek ínyére való törvény született" Minden értelmes ember számára tetsző döntés született, hiszen ha a forrás nem érezheti magát biztonságban, hogyan derülnének ki a legdisznóbb ügyek közül legalább páran?
heep
2012. május 25. 18:57
Helyes, így jó.
Antigoné
2012. május 25. 18:24
Most, hogy egyszer a ballibek ínyére való törvény született, abba is bele kell kötni,hogy nem csak a súlyos bűncselekményekre vonatkozik. A kisujj után az egész kar nem kellene?
OmegaMale
2012. május 25. 18:08
"Egyetlen bajunk van az új rendelkezésekkel: szinte minden bűncselekmény esetében kötelezheti a bíróság a forrás felfedésére az újságírót, holott erre csak súlyos bűncselekmény esetén ad lehetőséget az Európai Emberi Jogi Egyezmény." Egy csak a gond: mi van akkor, amikor az újságíró cikke és annak tartalma az, ami felveti a bűncselekmény gyanúját? Pl. hamisítás, rágalmazás, hamis tanúzás, becsületsértés. És akkor csak a jogi kategóriaákról beszéltünk, a lelkiismereti kategóriákról nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!