Apró kiigazítás vagy éles irányváltás?

2012. május 18. 07:46

A francia elnök- és a görög parlamenti választások egyértelműen megmutatták, hogy az európai embereknek elegük van a megszorításokból, az ortodox válságkezelésből.

2012. május 18. 07:46
Mellár Tamás
Heti Válasz

„A válság kitörésekor, első ijedtségükben az európai államok tűzoltó akciókat indítottak a bankok és a munkahelyek megmentésére a hagyományos keynesi elmélet szellemében. A gyorsan felszökő államadósságok láttán viszont visszavonulót fújtak, és a mainstream tanításának megfelelően az egyensúly megteremtését, a fiskális szigor érvényesítését állították középpontba, mondván: az államadósságok csökkentése és az alacsonyan tartott infláció majd automatikusan elhozza a fellendülést. De nem így történt: az erős restrikciós politika csak tetézte a bajokat, a belső feszültségeket, és a fellendülés csak nem akar jönni.

Elég nagy tehát a tanácstalanság: vajon folytatni kellene az ortodox, megszorító politikát, amely eddig nem hozott sokat a konyhára, vagy visszatérni a keynesi élénkítő politikára, amely tovább növelheti az eladósodásokat és ugyancsak nem következik belőle automatikus fellendülés? Úgy tűnik, az immár négy éve tartó válságba belefáradt társadalmak inkább ez utóbbi politikára voksolnak. Persze, ha így lesz is, akkor sem mindegy, milyen konkrét forgatókönyvek szerint fog végbemenni a fordulat. Ismerve a németek óvatosságát és szigorát, egy fokozatos, apró lépésekben testet öltő gazdaságpolitikai váltásnak van a legnagyobb valószínűsége.

A fellendülésre azonban még biztosan várni kell, az csak akkor jön el és válik mindenki számára érzékelhetővé, ha azokat az új technológiákat bevezetik, amelyek felváltják a mostani hosszú (1990-2008 közötti) fellendülés technikai-technológiai bázisát. Addig pedig a társadalmi nyomás erősödése szerint fogják a lazítás és megszorítás eszközeit kombinálni az aktuális politikacsinálók. Mindeközben búcsút vehetünk az alacsony inflációtól, mert a nyugati világ a felhalmozott óriási adósságától csak az infláció felpörgetése révén tud majd megszabadulni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 103 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2012. május 18. 16:53
Mellár tekintetes úrnak eddig az unortodoxiával volt baja (agyatlan ballib híveivel együtt). Most az ortodoxia a gond. Tán ki kéne találni egy új vallást. Európának tán addig is dolgoznia kéne és nem dolgozni nem akarókat, spekulánsokat, "befektetőket" és "hitelminősítőket" hízlalni.
Morrison
2012. május 18. 11:54
Pár kérdésem lenne: 1.) mitől unortodox gazdaságpolitika a mindenféle hatástanulmány, előzetes elemzés nélküli át nem gondolt l'art pour l'art szimpla adóemelés? 2.) hogyan lehet növekedési pályára állítani egy "unortodox gazdaságpolitika"adórendszere által kivérteztett lakosságot és a gazdasági szereplőket?
KannibálTatárÚr
2012. május 18. 10:40
"Apró kiigazítás vagy éles irányváltás?" Egyik sem. Egészen új útra kell térni. Ezen az úton: Meg kell szüntetni ill. csökkenteni kell az állam kiadásait a szórakoztatóipar, a szolgáltatások, a "humán" szféra, az állami alkalmazottak stb. támogatására! A mennyiségi növekedés (GDP) helyett a minőségi növekedésre támaszkodni (nyereség). Na, több nem fér,pedig van még sok.
Tündér_Lala
2012. május 18. 10:29
Mi lehetne a megoldás ? Az EKB az amerikaihoz hasonló teremtett pénzzel felvásárolná - mondjuk 3-4%-on at államok hiteleit. A beszedett kamatokat az EU fejlesztésére fordíthatná. A kereskedelmi bankok kamatai leesnének, kitermelhető szintre, amitől megérné fejleszteni, a likviditási gondokat hitellel fedezni. Az államok a kamat különbözeteket fejlesztésre ÉS fogyasztás élénkítésre költhetnék. Az EU-s vámokat olyan szintre kell emelni, hogy az itt eladni szánt árúkat megérje itt megtermelni. A kamatszintek maximálása, leszorítása nélkül az EU menthetetlen, gazdasági ellehetetlenülése megállíthatatlan. (Nem csak nálunk jellemző, hogy az eladósodás legfőbb generálója nem az elköltött hatalmas mennyiségű pénz, vagy a lakósság túl fogyasztása, hanem a beetetés után extrém módon elfutott kamatterhek. A másik ok, a termelés elvándorlása, tönkretétele, illetve az EU-n belüli egyenetlensége. )
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!