Balra át?

2012. május 15. 07:56

Unortodoxia határain kívül most talán az igazságosság irányába billen az egyensúly, mert az ellenkező irány nem fenntartható.

2012. május 15. 07:56
Hargitai Miklós
Hargitai Miklós
NOL

Az USA-ban a reálbérek visszaestek, és az EU-ban is alig növekedtek a jelzett időszak egészében. A krízis oka nem a munkavállalók teljesítményének a csökkenése, hanem inkább az, hogy az egyes kormányok a bérstop következtében a gazdaságból hiányzó jövedelmeket, fogyasztóerőt (azaz a növekedés fő forrását) hitelekből pótolták. A szociális piacgazdaságokat olyan rendszerek váltották fel, amelyekben az emberek a korábbinál intenzívebb eladósodás árán próbálták fenntartani életszínvonalukat és megfizetni az addig szociális vívmányként élvezett humán szolgáltatásokat. Azután – amikor a kereslet szűkülése miatt a gazdaság lassult, az olcsó hitel pedig elfogyott – ránk köszönt az egyszerű matematikai képlet: stagnáló vagy csökkenő jövedelmek és növekvő társadalmi különbségek mellett a gazdaság bővülése hosszú távon nem biztosítható. Ha a szabályozás a jövedelemkoncentrációt – és nem a kiegyenlítést – szolgálja, az stabilitás helyett társadalmi feszültséget, konjunktúra helyett ismétlődő kríziseket eredményez.

Feltételezve, hogy az elmúlt két évtizedben az itt leírtak szerint működött a világ, az Orbán-kormány a létező legrosszabb, a válság okaként definiálható eszközöket próbálja alkalmazni a válságkezelésben: az egykulcsos adótól a szociális szféra leépítéséig, a humán szolgáltatások piacosításáig. Megint kiestünk a világ ritmusából: Unortodoxia határain kívül most (nem bölcs belátásból, hanem más választás híján) talán az igazságosság irányába billen az egyensúly, mert az ellenkező irány nem fenntartható. Eközben mi éppen betolatunk abba a zsákutcába, ahonnan a többiek próbálnak kihátrálni. Ha innen nézzük, egy fokkal érthetőbbé válnak a francia és a görög fejlemények – és sokkal ijesztőbbnek tűnik, ami idehaza történik.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugi
2012. május 16. 00:47
Üzenet a homokozóból.
kjkj945
2012. május 15. 16:55
57000 ---- 20-30 millió
sóhivatalnok
2012. május 15. 16:47
Összefoglalom a cikket az egyszerű jobberek kedvéért, mert láthatóan magas nekik. 1.A jóléti kapitalizmus (szociális piacgazdaság) nem a tőkések jótéteménye vagy a tőkés fejlődés kikerülhetetlen lépcsőfoka volt, hanem történelmi kényszer (a szocializmussal szociális téren is versenyezni kellett - sőt, ott kellett csak igazán). 2.Amikor a béketábor összeomlott, ez a kényszer megszűnt. 3.Azóta tendenciaszerűn csökken a magas jövedelműek és a tőke adója, a bérjövedelem stagnál vagy fogy, ami a növekedési kényszerben élő kapitalizmusban válságokat okoz. 4.A magas jövedelműek "helyzetbe hozása", a középosztály és a lent lévők megvágása, a szociális juttatások leépítése nálunk sem fogja megoldani a válságot (inkább súlyosbítja). Most lehet vitatkozni, ezekkel az állításokkal. P. s.: Nálunk már két éve "bizonyít" az unortodox gazdaságpolitika. És már látszanak is az első eredmények...
Hajdú Sógor
2012. május 15. 12:44
Ha az ”igazságosságot” hallom egy komcsi szájából, a pisztolytáskámhoz kapok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!