„1. Munka helyett fogyasztás
Sokan elmondták már, hogy az új adók bevezetésére az egykulcsos adó okozta kiesés miatt van szükség. S ha ez alapján úgy kívánunk tekinteni a kormányzati politikára, mint ami a jövedelmek helyett a fogyasztás terhelése irányába kíván elmozdulni, akkor ezen lépéseit értékelhetjük pozitívan. Ennek oka az, hogy a hangsúlyeltolódás révén csökkenhet az adóelkerülés, hiszen például egy telefonszámlát »nehezebb elrejteni«, mint a zsebbe történő fizetéseket.
2. Teljesítési költségek
Az elrejthetőség mellett fontos az is, hogy mennyi energiájába telik az állampolgárnak, hogy teljesítse kötelezettségeit. Ha az új közterhet a jövedelemadó alternatívájának tekintjük, akkor azt mindenképpen mellette szóló érvként kell elkönyvelnünk, hogy az embereknek nem jelent majd plusz munkát az adó befizetése: amíg ugyanis jövedelmükről hosszú és bonyolult adóbevallást kellett készíteniük, addig a telefonadót egyszerűen csak »levonják majd a számlájukról«.
3. Áthárítás
Vitatható pont ugyanakkor az adó átháríthatósága: Matolcsy szerint erre az érintett cégek nem lesznek képesek, az ellenzék szerint azonban a terheket egyértelműen a lakosság fogja viselni. Azon túl viszont, hogy hivatalból ki mit nyilatkozik, sok biztosat nem tudunk mondani. Az persze tény, hogy a szolgáltatók meg fogják próbálni az adót a fogyasztókra terhelni, s részben sikerrel is fognak járni, ugyanakkor fontos látni, hogy az adó átháríthatósága kizárólag a kereslet rugalmasságával arányosan lehetséges.”