„Susan Sontag amerikai írónő-szociológus egyik talán legizgalmasabb és legfelkavaróbb könyvének címe A betegség mint metafora. A mű arra tesz kísérletet, hogy választ találjon az abból a meglehetősen misztikus feltételezésből adódó drámai kérdésre: az egyes korszakok legrettegettebb betegségei vajon valóban „véletlenül” alakulnak-e ki. Bár misztikusan hangzik, de nem zárható ki a lehetősége annak, hogy ezek a pusztító betegségek valójában tükröt tartanak az egyes korok társadalmai elé.
Vagyis a rettegett betegség úgy pusztítja az emberi közösségeket, ahogyan ők pusztítják deszakrális módon a szakrális felelősségükre bízott világot. A Fekete halál néven emlegetett nagy pestisjárvány, vagy éppen a szifilisz, a tüdőbaj vagy a globalitás »szép új világának« két rettegett betegsége, az AIDS és a rák talán a legismertebb példái mindennek. A 14. századi nagy pestisjárvány, az első világháború végén pusztító spanyolnátha nevű influenzajárvány, valamint az AIDS orvostudományi és egészségfilozófiai elemzésének összekapcsolása során például máig sem pontosan értelmezhető, de meglehetősen borzongató és módfelett elgondolkodtató összefüggésekre derült fény. (...)
Magyarország legolvasottabb internetes hírportálja a minap számolt be arról, hogy azért vannak olyan dolgok is, amelyekben mi, magyarok egyértelműen világelsők vagyunk. Kiderült, hogy a rákhalálozás az, ahol Magyarország a nemzetközi regiszterben szereplő 190 ország között az első helyen végzett, fölényes győzelmet aratva. Ahhoz, hogy ezen változtassunk, szembesülni kell azzal, hogyha a betegség metafora, akkor a görcsös és agresszív mértéktelenség és az ebből adódó drámai következmények elfojtásának metaforája.”