A betegség mint metafora

2012. április 07. 15:08

Hogyha a betegség metafora, akkor a görcsös és agresszív mértéktelenség és az ebből adódó drámai következmények elfojtásának metaforája.

2012. április 07. 15:08
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„Susan Sontag amerikai írónő-szociológus egyik talán legizgalmasabb és legfelkavaróbb könyvének címe A betegség mint metafora. A mű arra tesz kísérletet, hogy választ találjon az abból a meglehetősen misztikus feltételezésből adódó drámai kérdésre: az egyes korszakok legrettegettebb betegségei vajon valóban „véletlenül” alakulnak-e ki. Bár misztikusan hangzik, de nem zárható ki a lehetősége annak, hogy ezek a pusztító betegségek valójában tükröt tartanak az egyes korok társadalmai elé. 


Vagyis a rettegett betegség úgy pusztítja az emberi közösségeket, ahogyan ők pusztítják deszakrális módon a szakrális felelősségükre bízott világot. A Fekete halál néven emlegetett nagy pestisjárvány, vagy éppen a szifilisz, a tüdőbaj vagy a globalitás »szép új világának« két rettegett betegsége, az AIDS és a rák talán a legismertebb példái mindennek. A 14. századi nagy pestisjárvány, az első világháború végén pusztító spanyolnátha nevű influenzajárvány, valamint az AIDS orvostudományi és egészségfilozófiai elemzésének összekapcsolása során például máig sem pontosan értelmezhető, de meglehetősen borzongató és módfelett elgondolkodtató összefüggésekre derült fény. (...)

Magyarország legolvasottabb internetes hírportálja a minap számolt be arról, hogy azért vannak olyan dolgok is, amelyekben mi, magyarok egyértelműen világelsők vagyunk. Kiderült, hogy a rákhalálozás az, ahol Magyarország a nemzetközi regiszterben szereplő 190 ország között az első helyen végzett, fölényes győzelmet aratva. Ahhoz, hogy ezen változtassunk, szembesülni kell azzal, hogyha a betegség metafora, akkor a görcsös és agresszív mértéktelenség és az ebből adódó drámai következmények elfojtásának metaforája.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagykutya
2012. április 08. 02:17
Dohányzás + piálás = rák
sky.net
2012. április 07. 18:53
a rák pl a modern önmagába hülyülés leképeződésének látszik amikor az "önbecsapás " sejt szintre leér az egész csak az ostor vége a túlélés logikájának behúzódása szervezet szint alá (a magyar az egyik legindividualistább ..) naná hogy a rákgyakoriság is magas kezdődik ott hogy társadalmi szintű túlélés , az ehhez szükséges rendszerek közösségek erőforrások működtetése tönkremegy tönkreteszi az önzés , bizonyos személyek hatalomvágya önzése , nagyhatalmi szinteken ... ld trianon , aztán tönkreteszik alacsonyabb szinteken aztán az önzés lemegy család feletti majd a család szintjére és az alá rombolni ...ekkor már a demográfiai mutatókon is erősen látszik hogy a létfenntartás téves logikája egyéni szintet elérte , aztán elérhet persze egyén alatti szintet is , amikor már a sejtet sem érdekli csak a saját programja, ... és kivégzi a szervezetet ez gyakorlatilag ugyanaz mint amikor a családomért teszem tip önzés kivégzi a nagyobb közösség túlélési esélyeit mindez persze komplex mert minden szint egyszerre sérül , sőt a szintek kijelölése is csak azért lehetséges mert könnyen azonosítható hogy pl a személy hal bele a rákba , de belehal a közösség is , sőt akár a nemzet is , mert a rák "nem személyes probléma" csak azon a rendszer szinten ott úgy észlelhető .. az elfajult önzés a bűncselekmény is , a politikai is , az közösség elárulása " gazdasági " önzésnek ezért lehetséges hogy amikor parabolásították a székely falvakat (és a médián keresztül beért ez a mocsok önzés logika az emberek tudatába ... máris megnőtt a rákgyakoriság ugyanazt a vizet itták ugyanazt ették ...mégis sejt szintje alá behúzódott egoizmus(ami rendszer szintű szabályokat lerúgja magáról, liberalizál ) azt "hiszi" hogy az életet szolgálja , de közben mégsem , csak a önmaga -növekedésről alkotott "egoista" képzete-, célja (és nem a szervezet egésze céljának alárendelt módon) mert a lét nem mennyiségi növekedés csupán, hanem mennyiségi amikor arra motiváció minőségi amikor arra van szükség ... csak az a kérdés hogy ez a "szükség" milyen rendszer szitnen van definiálva ... "külső" pontosabban átfogóbb szinten van egyébként... egyén társadalom stb rendszerek fölött ... ha nem ér le többé (elveszik a transzcendens ösztön) akkor ugye a mélyebb szintek öndefiniáló programjai (és önfenntartó logikája) dominálja le a magasabbakat eredmény látható
Cassi
2012. április 07. 18:47
Azért csak óvatosan a felületes általánosításokkal. A pestisjárványok között sok száz év is eltelt, az első nagyobb járvány még az ókorban történt valószínűleg, Kínában, a későbbiekben pedig meglehetősen különböző társadalmakat érintett. Ugyan mit lehet ebből levonni? > Egészséges életmód kell hozzá Ez tényszerűen nem bizonyított. A ráknak többféle hatásmechanizmusa van, nem lehet egyértelműen visszavezetni olyan okokra, mint a sok munka vagy a kevés mozgás. Magas a rákos betegek aránya úgy általában a jómódú, kiegyensúlyozott életvitelű országokban is (pl. Japán).
istvami
2012. április 07. 17:46
Pedig ezzel a dicstelen világelsőséggel lehetne megküzdeni... Egészséges életmód kell hozzá, ami a következőből áll: mozgás (legalább hetente 2-4 óra), egészséges és mérsékletes táplákozás, és csökkentett munkateher (hetente max. 40 óra). Ezzel a hozzáállással az elsők között lennénk, legalábbis egészségileg... A szakemberek tudják ezt, de a különböző befolyásos lobby szervezetek másban érdekeltek... Alig van szó erről a médiában, sajnos...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!