Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Ezek a cégek senkit nem hagynak ki. Ezek nagyon rossz közmegállapodások, amiben kormány és ellenzék együtt vett részt. Interjú.
„De a Strabag-ügyben azért egyértelmű kapcsolatot tárt fel a sajtó az MSZP, az SZDSZ, és a cég között.
Azért ezek a cégek senkit nem hagynak ki. Ezek nagyon rossz közmegállapodások, amiben kormány és ellenzék együtt vett részt. Hogy pontosan hogyan, arra nem tudok válaszolni, máig is csodálkozom azokon, akik ebben részt vettek, hogy hogyan tudták megoldani, mert ez egy fantasztikusan nehéz, és veszélyes szakma. De nem véletlen, hogy a botrányok miből vannak: a kisebb tételekből. Ott nincs közmegegyezés.
De mondjuk egy Margit híd-felújításnál elmondhatjuk, hogy aki tűzközelben volt, mindenki kapott?
Ezek beárazott dolgok voltak. Létező, beárazott dolgok. Költségelemek.
Létezett a sokat emlegetett 70-30 százalékos háttéralku? A városi legendák szerint ez is a kétharmados Fidesz győzelem után borult fel, mert Orbán Viktor azt mondta: két harmadnál nincs háttéralku, minek.
Nem tudom, hogy pont ilyen arányban, de voltak ilyen megállapodások, ebben biztos vagyok. Érdemes odafigyelni, hogy milyen ügyekből lesznek büntetőeljárások: a relatíve kicsikből. Zuschlag János, Hagyó Miklós esete, tízmilliós ügyek – ezeket az összegeket nem lehet egy autópálya építéshez mérni. Ezek azok a tételek, amik mögött nincs megállapodás, mert ahhoz túl kicsik. Egy HÉV-kijelzőre kiírt tenderre nem érdemes ilyet kötni.
Mennyire váltak ezáltal a pártok ezeknek az embereknek, ezeknek a megállapodásoknak a foglyaivá?
Nem váltak. Ma divatos oligarcházni, de szerintem ilyen nincs Magyarországon. Nem volt igaz, és nincs szerintem ma sem az, hogy gazdasági erők irányítják a politikai elitet. Már csak azért sem, mert annyiféle gazdasági erő van, és az annyiféle érdekkel rendelkezik. (...)
De egy Nyerges Zsolt, egy Simikcska Lajos nem befolyásolja a politikát?
Nem ők csinálják a politikát. Azt persze ők csinálják, hogy amiben nekik forráslehetőség van, az hogy működjön, de a politikát Orbán Viktor és köre alakítja. Ha a gazdasági erők csinálnák a politikát, nem lett volna jóléti rendszerváltás, és most nem lenne unortodox gazdaságpolitika.”