Technokraták lázadása

2012. február 14. 13:16

Minden utópia megvalósíthatatlan - de létezik, hogy mégis a platóni utópia megvalósításának kísérlete zajlik a szemünk előtt?

2012. február 14. 13:16
Rajcsányi Gellért
Heti Válasz

„A betokosodott politikusi dinasztiák uralta, megroppant Görögország élére Lukasz Papademosz, egy fizikusi, villamosmérnöki és közgazdászi végzettséggel egyaránt rendelkező nemzetközi bankár került. A nehéz helyzetbe jutott Olaszországban az ízig-vérig politikus és népvezér Silvio Berlusconit Mario Monti közgazdász, az Európai Bizottság korábbi belső piaci, pénzügyi és versenyjogi biztosa váltotta. A megrendült országok rendbe szedését ígérő globális technokraták csendben végzik dolgukat. Az Európa mindenáron való egyesülését és a szakértői kormányzást propagáló szócsövek viszont fanyalogva tartanak távolságot a szerintük rövidlátó, birka tömegektől, populista politikusi kaszttól és a működésképtelennek tartott demokráciától – mindattól, ami Platónt Az Állam utópiájának megírására sarkallta. »Az államot és az emberi szokásokat kezükbe veszik, mint egy írótáblát, és először tisztára törlik, ami nem megy a legkönnyebben« – ismerte el a görög filozófus a kiválók elképzelt uralmáról; nem elképzelhetetlen, hogy ez jár mai utódaik fejében is. »Nem is csoda, ha a mondottakban nem hisz a sokaság; hiszen sose látták megvalósulva, amit most mondtunk« – írta Platón.

Egyszerű és kényelmes EU-kritikus közhelyeket hangoztatni vagy az egyesült Európa szép új világáról regélni. A valóság – hát még Európa és annak öröksége – jóval bonyolultabb ennél. Ami bizonyos: változó korban élünk, és elavult kérdésekre adott berögzült válaszok nem feltétlenül szolgálják a jelen megértését. Mi jut eszébe minden józan elmének a jövővel kapcsolatos elvárásokról? Legyen béke, szabadság és prosperitás – szólhat a leggyakoribb válasz. Lehet, hogy visszafordíthatatlanul globalizált világunkban ezt már valóban csak egy mélyebb integrációval lehet biztosítani Európában.

Viszont ahogy az EU központi hatalmai és a brüsszeli bürokrácia egyre mélyebben avatkoznak be a tagállamok életébe, annál inkább mélyül az EU demokratikus deficitje is, ami a következő időszak egyik súlyos problémája lesz.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2012. február 14. 20:05
Kedves Rajcsányi Gellért a befejező részét, vagyis pontosan ezt: "Viszont ahogy az EU központi hatalmai és a brüsszeli bürokrácia egyre mélyebben avatkoznak be a tagállamok életébe, annál inkább mélyül az EU demokratikus deficitje is, ami a következő időszak egyik súlyos problémája lesz." magyarázd meg magyarul, mert valahogy nem értem tisztán.
HSL
2012. február 14. 19:37
ugyan.... naiv cikk a technokrácia ajrópában is annak a nótáját húzza, aki rendeli ha a görögök pénzelnék brüsszelt, akkor a technokrácia megszorítások helyett kecskesajttal traktálná ajrópa maradékát a válság előtt ugyanez az apparátus a jóléti osztogatósdira buzdított ez itt kérem a jól bevált zsigeri német kispolgári fiskális szemlélet lázadása a modernkedő állami hedonizmussal szemben, semmi köze a brüsszelita droidhadakhoz, felülről jött az irányváltás
Borda4444
2012. február 14. 16:40
Kedves R. G. Csak arra válaszolj: a házasságtörés a házastársi fogadalmat felrugó fél szuverenitásának a tevőleges bizonyítéka, vagy sem? Ennyi.
sztd
2012. február 14. 15:15
Én nem aggódnék különösebben. A győzelem a politikusoké, hiszen ők értenek a politikához. A technokraták pedig nem annyira. Mivel a népek irányításához politikusi értékek kellenek, ezért a technokraták csak ideig-óráig kerülhetnek fölülre. Ha majd az átlag európai tehetséges politikus azt fogja gondolni, hogy az EU számára vonzóbb perspektíva mint egy ország vezetése (vagyis nem bukott és feltörekvő figurák gyűjtőhelye lesz az EU), akkor az esélyek is megnőnek az EU-s társadalmi integrációra. Addig azonban maximum bürokratikus látszatintézményekkel terhelt drágán működtetett mese marad az egész.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!