Igazságos adórendszer márpedig nincs!

2012. február 19. 09:50

Mert nem is lehet. Talán nem véletlen, hogy a kormányzat is arányosként propagálja a magáét, még ha e jelző mögöttes tartalmát a többség számára sűrű homály is fedi.

2012. február 19. 09:50
Michnai Attila
Heti Válasz

„Pedig választási csatában az igazságos adórendszer ígéreténél hatásosabb fegyver aligha képzelhető el egy olyan országban, amelynek népe a pénzügyi kultúra területén oly messze kullog a többi után, miként a miénk is. (Lásd még a devizaadósok dolgát). A legnépszerűbb kereső tanúsága szerint él is vele boldog, boldogtalan, kis- és nagy, parlamenten kívüli, és azon belüli párt vezére, szakértője, leledzen a politikai paletta bármely territóriumán, legyen bár kommunista, avagy éppen hungarista őskövület. Csak pont a lényeg marad el minden megszólaló mondandójából, annak bizonyítása tudniillik, hogy az általuk javasolt formáció valóban igazságos, és ha valóban az, akkor ugyan mitől? (...)

Márpedig az adóügyben igazságot könnyedén ígérő ellenzéki pártkorifeusok, gazdasági megmondó emberek nyilatkozatait vizsgálva nekünk úgy tetszik, mintha a fenti kérésekről ők aztán még sohasem hallottak volna. Mert ugyanis teljes mellszélességgel áll ki az egyik olyan (például a progresszív, adójóváírással kombinált) adórendszer mellett, amelyet a másik, szintén ellenzéki csoportosulás egyenesen magától a patás ördögtől valónak mond és fordítva. Csak éppen a csupa nagybetűs, mindenki által egyformán elismert IGAZSÁG nem akar előkeveredni mondandójukból valahogy sehogyan sem...

Szerintünk pedig, miként azt a fejszövegben már előre kifejtettük, éppenséggel azért, mert az igazságos adórendszer, mint olyan, egyszerűen nem létezik. Tetszik, nem teszik a kedves ellenzéki olvasóknak, kommentezőknek, e tárgyban az »arányos« jelző alkalmazásával Orbán kabinetje igenis messze riválisai előtt jár. Még akkor is, ha éppen e jelző mögöttes tartalmának ismertetését, hogy tudniillik ezen adószisztémában pontosan mi és mivel, no meg mi célból lészen majd arányos, miként a kormányzat, ehelyütt (puszta kollegialitásból) jómagunk is az opponens erők öröméül, azok kényére-kedvére hagyjuk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
belga
2012. február 20. 11:47
Ha az "igazságos" azt jelenti, hogy mindenkinek jó, akkor tényleg nincs. Ha azt jelenti, hogy a többség számára oké, vagy azt, hogy az ország jelen helyzetből való kilábalását szolgálja -és így távlatilag szintén a többség számára oké, akkor van. Szerintem jelen helyzetben ezt a célt leginkább egy olyan rendszer szolgálná amely a valós jövedelmek megadóztatását célozná meg.Erre több technikát lehetne alkalmazni, ha lenne hozzá akarat. De nincs. A 2. Gyurcsány kormány idején kb 2 hétig volt érvényben az a törvény, amely kötelezővé tette az 500 ezer Ft fölötti pénzforgalom utalással történő bonyolítását -vagyis a kézpénzzel fizetést kiiktatását. 2 hét után a törvényt visszavonták - ha jól emlékszem arra hivatkozva, hogy ez a bankokra túl nagy terhet róna -mivel ugye az átutalások száma sokszorosára nőne. Azt pedig valahol mostanában hallottam -olvastam?- hogy van olyan ország, ahol a nagyértékű autókkal közlekedők adóbevallásait nézik meg. Aztán az is megoldás -a mindenkire kivetendő vagyonadó helyett- hogy az elmúlt 5 éveben felépült ingatlanok tulajdoosainak adóbevallását ellenőrzik... Az én véleményem szerint az igazságosság itt kezdődne. A rokkantnyugdíjasok, a munkavégzés nélkül segélyezettek, a korhatár előtt nyugdíjazottak ügyet pedig e mellett kellene rendezni, folyamatosan és nem visszamenőlegesen.
DFK
2012. február 20. 10:59
Az, hogy annyian járnak rosszul az egykulcsos 16%-os adóval, azt jelenti, hogy 800000 ember eddig aránytalanul kevés, még 16 % adót sem fizetett (vagyis elhanyagolhatóan kevéssel járult a közöshöz). Míg a többiek viszont helyettük fizettek. eddig.
nemhiszek
2012. február 19. 18:17
Ha megdöglök, sem értem. Egy kulcsos? Több kulcsos? Naivan, azt hittem (annó), hogy x% lesz az adó, amit JÖVEDELMÜNK után fizetünk majd az ország, a köz költségeire. Ehelyett jöttek a sávok-kulcsok, és adózás oly dolgok után, amik nem hozzák a pénzt, csak viszik, pld. lakás-adó, ingatlan-adó. Ma már lukas a zsebem, ha beletúrnak, már csak a .... csavargathatják.
Soma
2012. február 19. 16:21
Egyetlen használható vagyonunk van: Az adóprés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!