„– Létrejöhet-e az Európai Egyesült Államok ilyen eltérő hagyományú, kultúrájú, többnyelvű kontinensen, mint a miénk?
– Hatvan éve vitatkoznak erről Európában. A föderalisták az egységesülés mellett vannak, az Amerikai Egyesült Államok létrejötte lebeg a szemük előtt. Szerintük a mai európai integráció a százötven évvel ezelőtti amerikai állapotokkal azonos. Szerintem sincsen ez így, és az európai többség is azon az állásponton van, hogy nem lehet jobban egységesíteni Európát. De azért az is látszik, hogy egy komoly válság hihetetlen nyomást tud gyakorolni az országok vezetőire. Ötven év múlva pofonegyszerűnek fog tűnni az a lépés, amelyet nemsokára meghoznak majd Európában, most viszont még csak a káoszt látjuk. Az igazi államférfiak a válságos időszakban kerülnek elő. Ők fogják eldönteni Európa sorsát. (...)
– Miért lesz hatékonyabb az előzőnél az új bírósági rendszer?
– Kisebb munkateher, tisztább profil alakul ki az új rendszerben a bírói igazgatási és a bírósági vezetés szétválasztásával. Eddig mindkét feladatot egy személy látta el, aki a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöki tisztét is betöltötte. Most az LB helyébe lépő Kúria vezetőjének elméleti, intellektuális feladata lesz, amellyel a szakmai konszenzust kell megteremtenie az adott ügyekben. A OIT utódja, az Országos Bírósági Hivatal élén kiváló szervezőnek, igazgatási vezetőnek kell állnia, aki operatívan tudja irányítani a szervezetet. Az OIT eddig csak testületileg tudta gyakorolni hatáskörét, tehát ha nem volt meg ebben a grémiumban a többség, lebénult az egész rendszer. Az egyszemélyes döntések megerősítése – amelyeket egyébként Baka András legfőbb bíró kezdeményezett korábban – hatékonnyá teszi majd a munkát.
– Szerencsés döntés volt az OBH élére Szájer József fideszes EP-képviselő feleségét, Handó Tündét megválasztani? Ezért és az egész igazságügyi reform kapcsán már az Európai Bizottság is kifejezte aggodalmait.
– Elleneztem volna Handó Tünde megválasztását, ha csak arról lett volna szó, hogy ő egy vezető fideszes politikus felesége. Csakhogy Handó Tünde kitűnő, felkészült, többéves vezetői tapasztalattal rendelkező bíró. Éveken keresztül a Fővárosi Munkaügyi Bíróság élén állt, mégpedig választott elnökként. Döntései, szakmai pályája azt bizonyítják, hogy eddig is függetleníteni tudta magát a politikától. Ami az Európai Bizottság kérdéseit illeti, Viviane Reding alelnök a határidőre megkapta válaszunkat, amelyben részletes tájékoztatást adunk az általa – többségében európai parlamenti képviselők kérésére – felvetett témákról. A hivatalos levelezésen kívül egy brüsszeli néppárti vacsora keretei között informálisan személyesen is tudtunk egyeztetni, és bízom benne, hogy a folyamatos kétoldalú kapcsolatnak köszönhetően minden esetlegesen felvetődő aggályra megfelelő válasszal tudunk majd szolgálni.”