Így állnak a számok: több mint kilencszázezren küldték már vissza a nemzeti konzultációt
A kérdőív online is kitölthető.
A kormányzat viselkedése, a hatalmi folyamatok sokkal inkább lehetővé tennék a koalíció létrejöttét, mint azt néhány szobapublicista gondolja. Interjú.
„- Szobatudósnak vagy a náci térnyerést segítő politikusnak, Franz von Papennek érzi magát? Csak azért kérdezem, mert a technikai koalícióról szóló cikkének megjelenése óta válogathat a minősítések közül.
- A magam részéről jól szórakoztam a szobatudósi minősítésen. Azt gondolom, hogy tíz évnyi közvélemény-kutatói múlttal a hátam mögött tudok egyet s mást a választói gondolkodásról, tehát nem feltétlenül a parlamenti dolgozó szobám plafonját nézve képzelem el a politikát, hanem a választók fejével próbálok gondolkodni. Ezzel a háttérrel meggyőződésem, hogy a kormányzat viselkedése, a hatalmi folyamatok sokkal inkább lehetővé tennék a koalíció létrejöttét, mint azt néhány szobapublicista gondolja. (...)
- De miért kell ilyen rendkívüli akciót szervezni? Ha nem tud megfelelő támogatottságot szerezni egyik ellenzéki párt sem 2014-ig, legfeljebb nem jutnak hatalomhoz.
- Az én javaslatom nem a hatalomról szól, hanem arról, hogy iktassunk ki néhány olyan elemet a politikai rendszerből, amely lehetetlenné teszi a választók bizalmáért folytatott szabad versenyt a politikában. Ha minden marad a mostani kerékvágásban, akkor 2014-re két – rosszabbnál rosszabb – opciónk marad. Az egyik, hogy a Fidesz nyer újra. Azt hiszem persze, hogy ennek egyre kevesebb a valószínűsége, mert egyszerűen annyira rosszul kormányoznak, hogy a következő választáson megint kormányváltó hangulat lesz. A másik az, hogy az ellenzék valamilyen kombinációban megnyeri a választást. De akkor ugyanúgy nem fog tudni kormányozni, mint ahogy Tétényi Éva esztergomi polgármester sem tudja irányítani a várost a helyi Fidesz aknamunkája miatt.
Ott lesz a Költségvetési Tanács, ott lesznek az adótörvények, ott lesz a kilenc évre kinevezett médiatanács. És ha emlékszünk, hogy 2002-ben a Fidesz milyen nehezen adta át a hatalmat, akkor azt most megszorozhatjuk százzal. Szerintem egy nagyon komoly alkotmányos válság előtt áll az ország, ami pontosan úgy bedöntheti az intézményrendszert, hogy aztán tényleg nagyon sokan a Jobbikban fogják látni a megoldást.”