„A diszfunkcionális családok – természetesen – diszfunkcionális szomszédságokat, mikrotársadalmakat termeltek ki, ahol az alanyi jogon járó állami segélyt nem szégyennek, hanem a létfenntartás normális eszközének tekintik. És itt köszönjük meg a baloldali szociológusok és véleményformálók áldozatos munkáját az elmúlt évtizedekből, az ő cikkeik, tévészerepléseik nélkül nem érezné magát mindegyik elkövető áldozatnak, éspedig – természetesen – a társadalom, a »rendszer« áldozatának, amelyik nem érti meg őt, nem ad neki munkát, nőt, lakást, ilyeneket.
Emlékezetes pillanatot örökített meg az International Herald Tribune, amikor szót adott egy Louis James nevű egyszerű, kétkezi fosztogatónak. A fiatalember elpanaszolhatta, hogy »soha senki nem adott neki esélyt«, miközben elismerte, hogy 15 évesen ő maga hagyta ott az iskoláját. Mindegy, az élet a legnagyobb tanítómester, és Louis James már most is tudja a legfontosabbat: nem elég minden személyes felelősségvállalást hárítani, és mindig mindent az államtól várni, de folyamatosan panaszkodni is kell, bűntudatot kell kelteni mindenkiben, aki nem »szegény« (valójában: alsó-középosztálybeli), ha pedig ott az alkalom, ami megszülheti a tolvajt, akkor azt az alkalmat meg kell ragadni.
A brit plebsz egyébként a megalázottak és megszomorítottak klasszikus eszközein, a Twitter-en és a Facebook-on szerveződött. Nem volt ez lázadás, nem volt ez anarchia (amiről ezek azt sem tudják, micsoda), csak szervezett káosz. Fogyasztói konformizmus. Az állami juttatások, a »szerzett jogok« védelme. Apolitikus lopás. Egy napokig tartó, gigantikus bűnöző-flashmob.”