Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Ha aktuálpolitikai irányba viszik el a történelem feldolgozását, akkor nyilván jó nagy szar kerekedik ki a dologból. Interjú.
„- Ön szerint van annyi történet az őszödi beszéd kiszivárogtatásában, hogy egy politikai thrillert lehessen belőle rendezni?
- Az őszödi beszéd jóval egyszerűbb ennél, nem lehetne egy igazi filmet csinálni belőle. Három perc alatt vége lenne. Viszont szívesen venném azt, ha a legutóbbi szocialista kongresszus teljes filmanyagát vágatlanul felraknánk a YouTube-ra. Lássa az ország, hogy mivel foglalkoztunk ott. Akár dokumentumfilm is készülhetne belőle.
- Milyennek látja a magyar film jövőjét?
- Nagyon borúsnak. Azzal együtt, hogy Magyarországon hihetetlen nagy számban vannak csodálatos filmes szakemberek. Tudok jó pár olyan kezdeményezésről, ami a történelmünket igyekszik filmre vinni: Rákóczitól kezdve Toldiig. A fizetőképes kereslet viszont elhanyagolható ezekre. Itt az állami mecenatúra segítene, mivel egy filmnél soha nem lehet tudni előre, hogy hányan fogják megnézni a moziban.
- Ha az állam beszáll, akkor nem fél attól, hogy egy ideológiát ráerőltetnek a filmre?
- Hát, dehogynem. Ugyanakkor én örültem a Honfoglalás című film elkészültének, meg más hazai történelmi témájú alkotásoknak is. Az Egri csillagok mind a mai napig egy fantasztikus alkotás. Más kérdés, hogy ha aktuálpolitikai irányba viszik el a történelem feldolgozását, akkor nyilván jó nagy szar kerekedik ki a dologból. Ez rányomta a bélyegét jó pár hasonló kezdeményezésre.
-A Hídember?
- A Hídember ráadásul még rossz film is volt. Többször próbáltam nekifeszülni, de egy idő után mindig figyelmemet vesztettem. Azt tartanám jó megoldásnak, ha az erre szánt állami pénzeket nem a politika, hanem történészek és egyéb szakemberekből álló grémiumok osztanák el. Ők meg tudnák ítélni, hogy az adott forgatókönyv mennyire hű módon dolgozza fel a történelmet.”