Az euró már öngyilkosság: szabadulni kell tőle

2011. július 15. 15:56

Az euró válságának a gyökere egy nagyon téves elméleten alapul, amely szerint egy fizetőeszköz vásárlóerejét el lehet szakítani a gazdaság teljesítőképességétől. Interjú.

2011. július 15. 15:56
Róna Péter
Mindennapi

Mi a probléma az euróval?

Az eurónak, illetve az Európai Unió válságának a gyökere egy nagyon téves elméleten alapul, amely szerint egy fizetőeszköz vásárlóerejét el lehet szakítani a gazdaság teljesítőképességétől. Ezért a közös valuta óriási gondokhoz vezet. Többen leírták már, hogy 85-90 százalékos gazdasági teljesítőképesség hiányában a közös valuta öngyilkosság. A GDP-szint, az egy főre jutó jövedelem és egyéb elemek nem álltak azonos szinten, amikor az eurót bevezették, vagyis úgy hoztak közös nevezőre országokat, hogy gazdaságuk közel sem volt azonos szintű. Az EU vezetői figyelmen kívül hagyták ezt.

Van-e kiút ebből a helyzetből?

Úgy vélem, hogy nincs. Az európai vezetők már egyre inkább adóharmonizációról, adóbevezetésről, költségvetési ellenőrzés módszereiről tárgyalnak, illetve arról, hogy Görögország adósságát valahogy le kellene írni. Jelenleg arról folyik a vita, hogy „ki vigye el a balhét”. A kormányok, vagy a privát szektor. Noha ezek fontos kérdések, de ez nem fogja megoldani a versenyképességi különbözetet. Ez egy olyan helyzet, amiből nagyon nehéz kimászni, és ez elsősorban az euróövezeti országokra vonatkozik, de kihat az eurózónán kívüli uniós országokra is. (...)

Ezek szerint azok az országok, amelyek most Európában rossz helyzetben vannak, nem fogják tudni behozni a lemaradást?

A tapasztalat azt mutatja, hogy évszázadokról lehet szó. Ezeknek az országoknak más választásuk nem maradt, mint kilépni az euróövezetből. Európa vezető államai sokkal okosabban tennék, hogyha a kilépés ütemezését, feltételrendszerét, rendszerét próbálnák részletesen kidolgozni. Erre vonatkozó tanulmányok, törekvések már vannak, csak ehhez olyan politikai akarat és erő kell, amivel Európában sehol nem rendelkezik a vezetés.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 118 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gyumadar
2011. július 16. 16:27
Drága Róna elvtárs ! Hol tetszett lenni amikor az ojrót kitalálta ez a nagyszerü ojrópa , nagy ötlet volt ! Eddig mindenki karolászta az ojrókat most pedig az utólsó kenetet teszi fel rá vagy ez is csak egy trükk a sokszázból???????????
iii
2011. július 16. 09:34
Kérdésem: és ha a görögöknek megmaradt volna a drachma, akkor csökkent volna a lemaradás? Akkor nem lehetett volna óriási költségvetési hiányt csinálni? Nálunk sincs euró, mégis lehetett. A skótok, ha nem lett volna közös valuta, még sokkal jobban lemaradtak volna. Nem a közös pénz a probléma, hanem az, hogy a közös pénzhez közös pénzügyi fegyelem is kell, ami eddig hiányzott. Az előirányzott célok be nem tartásának nem volt különösebb következménye, sőt gond nélkül lehetett hamis adatokat megadni éveken keresztül. Egy országon belül is vannak vásárlóerő-különbségek. Nincs ilyen szabály, hogy egy közös fizetőeszköz egyszersmind kiegyenlített gazdasági erőt követel meg.
Molenaar
2011. július 16. 00:39
Mint múltkori kommentemben lakonikusan kijelentettem, hogy utálom a közgazdászokat (és jól le is húztatok miatta.) most árnyalom a kritikát. Itt van Róna Péter. Nem azért vagyok tőle elájulva mert hű ha Oxfordban tanult és az USA-ban, hanem mert értem amit mond. Törekszik arra, hogy strukturálja, átélhetővé, megérthetővé tegye az üzenetét. 1. A többi közgazdász ez miért nem csinálja? 2. Róna Péterrel miért nem vitatkoznak soha? Ha vita van kikerülik és figyelmen kívül hagyják az érveit. Na ezért utálom a sok léhűtő, mihaszna közgazdászt.
miertnememlekszem
2011. július 15. 22:39
1) OK. 2) nézd, Te előbb egy 500 milliárd USD-s növekményt mutattál ki, most megmagyaráztad h ez egy 100 milliárd USD-s növekményből származik. azaz 500 = 100? hmm. 3) és Te azt tudod h az USA-ban privatizált az egészségügy és ennek a költségrobbanása az, ami elsüllyeszti az amerikai büdzsét? http://www.cepr.net/calculators/hc/hc-calculator.html és Obama annyit (nem) csinált h megpróbált néhány dologra költségplafont bevezetni, amit gondolom a magánbiztosítók röhögve kikerülnek és az eü költségek növekedési spirálja tovább tart. valszeg ez látható a te számaidon is. azaz a health care reform-ból végül nem lett semmi gyakorlatilag, mert a szavazói ugye egy "public option"-t reméltek, ehelyett csak 1 súlytalan látszat-szabályozást kaptak. érdekes ez a "tumor". tények: 1) az USA a többi fejlett országnál sokkal KEVESEBBET költ szockiadásokra. 2) az USA a többi fejlett országnál sokkal TÖBBET költ hadikiadásokra, sokkal TÖBB adókedvezményt ad a hipergazdagoknak. 3) az USA-nak momentán van 1 nagy deficitje (ami a súlyos recesszióból adódik) Q: mi okozza a deficitet? amire többet költ, mint mások v amire sokkal kevesebbet? mi a kézenfekvőbb válasz? a deficit amúgy vszeg úgy is leépíthető lenne, h a Pentagon kltsgv. kb. marad, és csak a milliárdosok adókedvezményeit megszüntetik + (esetleg) az egészségügyi rendszert megszabályozzák. ez utóbbit még az IMF, vagy mittomén a FT Martin Wolf-ja is javasolta az USA-nak. vagy már ők is komenisták? :))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!