Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Az euró válságának a gyökere egy nagyon téves elméleten alapul, amely szerint egy fizetőeszköz vásárlóerejét el lehet szakítani a gazdaság teljesítőképességétől. Interjú.
„Mi a probléma az euróval?
Az eurónak, illetve az Európai Unió válságának a gyökere egy nagyon téves elméleten alapul, amely szerint egy fizetőeszköz vásárlóerejét el lehet szakítani a gazdaság teljesítőképességétől. Ezért a közös valuta óriási gondokhoz vezet. Többen leírták már, hogy 85-90 százalékos gazdasági teljesítőképesség hiányában a közös valuta öngyilkosság. A GDP-szint, az egy főre jutó jövedelem és egyéb elemek nem álltak azonos szinten, amikor az eurót bevezették, vagyis úgy hoztak közös nevezőre országokat, hogy gazdaságuk közel sem volt azonos szintű. Az EU vezetői figyelmen kívül hagyták ezt.
Van-e kiút ebből a helyzetből?
Úgy vélem, hogy nincs. Az európai vezetők már egyre inkább adóharmonizációról, adóbevezetésről, költségvetési ellenőrzés módszereiről tárgyalnak, illetve arról, hogy Görögország adósságát valahogy le kellene írni. Jelenleg arról folyik a vita, hogy „ki vigye el a balhét”. A kormányok, vagy a privát szektor. Noha ezek fontos kérdések, de ez nem fogja megoldani a versenyképességi különbözetet. Ez egy olyan helyzet, amiből nagyon nehéz kimászni, és ez elsősorban az euróövezeti országokra vonatkozik, de kihat az eurózónán kívüli uniós országokra is. (...)
Ezek szerint azok az országok, amelyek most Európában rossz helyzetben vannak, nem fogják tudni behozni a lemaradást?
A tapasztalat azt mutatja, hogy évszázadokról lehet szó. Ezeknek az országoknak más választásuk nem maradt, mint kilépni az euróövezetből. Európa vezető államai sokkal okosabban tennék, hogyha a kilépés ütemezését, feltételrendszerét, rendszerét próbálnák részletesen kidolgozni. Erre vonatkozó tanulmányok, törekvések már vannak, csak ehhez olyan politikai akarat és erő kell, amivel Európában sehol nem rendelkezik a vezetés.”