Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
A gazdasági folyamatok jellege és lefutása nem fér meg jól a gyors törvényalkotás és az azonnali szabályozás módszerével.
„A kormány első hetei kényszerű irányváltást hoztak, amikor kiderült, hogy külső finanszírozási és szabályozási okokból nem követhető az eredeti program, amely nagyfokú általános adócsökkentéssel kívánta berúgni a gazdaság motorját. Először ismert módon egyfelől nagy szja-mérsékléssel, másfelől szelektív adóemelésekkel, egyszeri pénzszerző intézkedésekkel operált a kormány. Politikailag sikeresnek is mondható az első időszak, mert a pénzintézeti adó kivetését nem élte meg adóemelésnek a nagyközönség. Viszont a pótadók, válságadók kirovása - nem meglepő módon - fékezi a gazdasági növekedést, a reméltnél gyengébb konjunktúra pedig kihat a várakozásokra.
Majd idén tavaszra állt be teljes szellemi fordulat az államadósság csökkentése melletti radikális kormányfői kiállással. Ez utóbbi irányt végre értelmezni tudta a külvilág, csak éppen érezhető bizonyos óvatosság, kétkedés az új felismerés melletti elkötelezettség mélységét illetően. Talán ezért is van az, hogy a térség iránti befektetői érdeklődés esetünkben haloványabb, mint másoknál; az itthoni hazai és nemzetközi hátterű cégek beruházási tevékenysége visszafogott maradt, és a munkaerő iránti kereslet továbbra is gyenge. Márpedig a keresleti oldal húzóereje kellene ahhoz, hogy a nagy politikai költséggel kikényszerített munkaerő-piaci reaktivizálódás tényleges foglalkoztatásnövekedéshez vezessen.
A lassacskán javuló növekedési folyamatok alapján elvárható lenne országkockázatunk mérséklése, csak éppen ahhoz nagyobb kiszámíthatóságra van szükség. Politikai életünk a nehezen értelmezhető vagy túlzó megszólalások révén gyakorta produkál fölös »zajokat«; ráadásul az előttünk álló hetekben ezekhez a munkavállalói konfliktusok zajai is társulhatnak.”