Magas polcon

2011. május 05. 07:30

Értik? Bartók annak ellenére a XX. század legnagyobb zeneszerzője maradhat Réthelyi Miklós értékrendjében, hogy tagja volt a zenészek direktóriumának!

2011. május 05. 07:30

„Tegnap mindenféle kijelentéseket tett egy Réthelyi Miklós nevű miniszter arról, hogy a kormány nem ért egyet Spiró Györggyel és Kertész Imrével. Azt mondta, ettől még életművük lehet érettségi tétel, mert szerinte »időt kell adni, hogy elváljon az esetleges esztétikai érték és az esetleges erkölcsi érték – vagy mindkét téren az értéktelenség – pillanatnyi történelmi érzékenységünktől«. És ezek után azzal példálódzott, hogy »benne marad a kánonban Németh László szovjetunióbeli úti beszámolója ellenére, Bartók 1919-es szerepvállalása ellenére, Thomas Mann homoszexualitása ellenére, József Attila kommunista párttagsága ellenére, s folytathatnánk a sort«.

Értik? Bartók Béla, annak ellenére a XX. század legnagyobb zeneszerzője maradhat Réthelyi Miklós értékrendjében, hogy 1919-ben tagja volt a zenészek direktóriumának! Thomas Mannt is olvashatják a diákok, pedig megírta a Halál Velencébent... Micsoda engedékeny ember! Igaz, nehezményezi, hogy Németh László járt a Szovjetunióban: nyilván azért fordította le az Anna Kareninát, hogy kijuthasson, és szovjet kitüntetést kapjon érte! (Szegény Illyés, ha Réthelyi tudná, ő még jót is írt a moszkvai útjáról...) Az meg végül is szép, hogy nem állítja: József Attila váteszi hitele földig rombolva, amiért nem látta előre a Gulagot.”

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Arma Gedeon
2011. május 05. 12:44
Ami meg a vitatott zsidóságát illeti, elég pl. ezt a mismásolást megnézni: http://www.gimagine.com/gimagine/Portraits/Sandor_Gyorgy_Bartokrol/default.htm "BARTÓK és AMERIKA Beszélgetés Sándor György New Yorkban élõ zongoramûvésszel, Bartók Béla egykori tanítványával" A zsidó származású egykori tanítvány mondja: "- 1940-ben Bartók nem kalandvágyból jött Amerikába. Sokan sokféle okot mondanak. Ön nyilván ismeri azt a legfõbb okot, ami õt távozásra késztette. - A nácizmus miatt jött el. Ez volt az ok. Már 1935-ben olyan nyilatkozatot tett, hogy letiltja a mûveit az akkori Olaszországban és Németországban. Olaszországban ugyan még játszottak tõle, de azt elérte, hogy a náci Németország ne játszhasson Bartókot. Végakarata is az volt, hogy ne nevezzenek el róla utcát, amíg a náci diktatúra vezetõirõl is vannak utcák elnevezve. Teljesen nyilvánvalóan és eltökélten náciellenes volt. - Családjában voltak zsidó származású õsök? - Tudomásom szerint nem. Katolikusnak született és unitárius vallású volt. Nem kell ahhoz zsidónak lenni, hogy valaki utálja a nácizmust. - Emiatt el kellett jönnie? - Nem kellett, õ döntött így. Ez egy erkölcsi döntés volt, és inkább vállalta az ismeretlent, a nyomorgást, mint a közösséget azokkal, akik akkor uralták Magyarországot és Európát. Nem volt már fiatal, ebben a korban már nem lehet új életet kezdeni, és õ ezt tudta. Mégis inkább ezt választotta. Kodály például maradt. Õ eljött. - Nem érezte mégis úgy, hogy náciellenessége miatt ellehetetlenül? - Ellenkezõleg. Azt akarták, hogy maradjon. Pozíciókat ajánlottak neki, és megígérték, hogy az ehhez szükséges "árja-bizonyítványt" is megkapja. Õ ezt már nem várta meg." ---------------------------------- Zörgeti a harasztot ez a tanítvány: ha nem lett volna zsidó, akkor miért kellett volna neki jóindulatúan, összeköttetéssel felajánlani az "árja-bizonyjtványt"??? Félreértés ne essék, én aljas dolognak tartom ezt az egész származási alapú megkülönböztetést, bárhol, bármikor. Csakhogy ez egy eredeti zsidó találmány, a náci rezsim is tőlük tanulta, főleg, hogy jónéhány zsidó származású vezetője volt és hogy a nácikat a zsidó nagytőke támogatásával épjtették fel. Tehát Bartók se "véletlenül" tartozott ahhoz a haladár közeghez, amiben magától értetődő volt a direktóriumi szerepvállalás és a haladár "művek". És nem véletlenül csinált belőle "világhírű zsenit" a zsidó tudatipar.
GY. F.űegér
2011. május 05. 12:40
Hát ezeket a kommenteket kár lett volna kihagyni! :)))))
Polgár
2011. május 05. 11:45
Bartók Bélának kiváló ízlése volt - jól ismerte a világalja úri Magyarország nemzetromboló borzalmas rendiségét. Bízott abban, hogy vége lesz az alja népség uram-bátyám rendszernek. Politikai szempontból idealista volt. Később (1940) látta, hogy a Horthy rendszer végső pusztításba viszi az országot. Elment Amerikába. Ma is ő a legismertebb magyar a civilizált világban. Réthelyi miniszter úrnak tudjuk be, hogy ő csak egy egyszerű pártmegbízott, aki bátran mondhat minden hülyeséget, főnöke ha kell, úgyis kihúzza a szarból - vagy nem.
Dr. No
2011. május 05. 11:37
Miniszter Úr Őkegyelmességének nem volt érkezése kidolgozni a gondolati ívet a maga teljességében, miszerint míg a felsoroltak megjelölt tevékenységük / jellemzőik ellenére lehetnek a kánon részei, ő viszont szellemi képességei ellenére kultúrával foglalkozó miniszter: ezt jelenti a NER végtelen toleranciája.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!