Legalizált feketeleves

2011. április 15. 17:55

Az új alkotmány nemcsak a törvényszövegből iktatta ki a „fékek és ellensúlyok” egész rendszerét, hanem magának az alkotmányozásnak a folyamatából is.

2011. április 15. 17:55

Magyarországon a hét végén civil szervezetek, pártok és alkalmi tömörülések is fognak tiltakozni a Fidesz ugyancsak egypárti alkotmánya ellen. Ez azonban Európában módfelett szokatlan jelenségnek mondható. Akárhogyan kutatok is az emlékezetemben, nem találok párhuzamos eseteket. Arra igen, hogy egy meglevő alkotmány módosításának kísérletét olykor hatékony – az alkotmánybíróságok által is méltányolt – ellenmozgalmak kísérték; arra azonban nem, hogy egy egész új alaptörvény még megszavazása előtt a társadalom jelentős csoportjainak ellenállásába ütközzék.

Az ok abban keresendő, hogy a magyar parlament legerősebb, kétharmados többséggel rendelkező pártja (kiiktatván az eddig érvényes, négyötödös klauzulát) egyszerűen lenyomja a kisebbség torkán a maga elképzeléseit. Ilyen formában nem volt szokás Európában alkotmányozni. Minálunk már a kezdet is riasztó.

Az új alkotmány nemcsak a törvényszövegből iktatta ki a »fékek és ellensúlyok« egész rendszerét, hanem magának az alkotmányozásnak a folyamatából is. És itt egyáltalán nem arra a patetikus illúzióra gondolok, hogy egy ilyen folyamat végén »mindenki érezze magáénak az alkotmányt« – az állampolgárok döntő többsége ugyanis soha egy betűt nem olvasott és nem is fog ebből a törvényből –, hanem arra, hogy az új alkotmány mögött a politikai konszenzusnak még a halavány árnyéka sincs meg.

Végképp nem lesz ilyen az alkotmány valódi szándékait kibontó, »sarkalatos törvényként« megnevezett jogszabályok mögött, amelyek az elkövetkezendő hónapokban literszám nyeletik le a polgárokkal –azok őszinte megdöbbenésére – Orbánék igazi feketelevesét: az alaptörvénnyel legalizált, sorozatos megszorításokat.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2011. április 16. 13:09
A wiszki és Acsádi közé kéne fékeket és ellensúlyokat beépíteni, de józanul, önnön hitványságától hány!
marós
2011. április 16. 08:08
Aczél et. A fékekről, ellensúlyokról a demokráciában nem a korrupt, bukott politikusok, és az adófízetők pénzén felhízlalt ingyenélő siserehad dönt, hanem a választók. Akinek ez nem tetszik, az elmehet, mondta annó Fletó, az istenetek.
de karatna
2011. április 15. 23:43
Aczél/Acsádi! A Tórá is számtalan olyan kijelentést tartalmas , amely esetleg más etnikumok érzékenységét sértheti mert nem sorolja őket a kiválasztottak közé, még sem tiltakoznak azok, akiket nem érint. Egyszerűen tisztelettudóan tudomásul veszik. A Babilóniai Talmudról már nem is beszélve! Aczél! Mindenki maradjon az etno-szociokulturális értékeinél. Ön is és mi is! Nem kell egy másik népnek, mint a magyar a történelmébe, szociokultúrájába belepofázni, hiszen az ön ősei a XIX. század előtt még nem is éltek Magyarországon! Az emancipáció pedig nem arra adott mandátumot, hogy a mostani leszármazottak azok történelmi alkotmányát bírálják, akik egykoron, a XIX. században ezek felmenőit emancipálták. Na de lépjünk tovább! A XIX. században, a különböző kultúrákból és etnikumokból Magyarországra került emberek leszármazottai, a Galiciából a pogromok elől hozzánk menekült, moszkovita judeobolsevikokká lett személyek leszármazottai hogyan is érezhetnék sajátjuknak a magyarság és Magyarország régmúltjának történelmét? Hogyan érezhetnék őseiknek a magyarság őseit, amikor ezekhez az egykoron Magyarországra bevándorolt felmenőiket, sem történelmi szálak, sem pedig genealógiai alapok nem kötötték és nem kötik. Ezeket a személyeket és csoportokat érdekeik, a hivatkozott ragaszkodás és vonzalom ellenére, általában az országhoz, mint fizikai térhez fűzik, de mindez a magyar nép a magyar etnikum iránti lojalitás és lelki azonosulás nélkül. Sőt napjainkra már határozottan ellenséges megnyilvánulások is tetten érhetők! Nyíltan a posztkádári liberálissá vedlett idegenszívű kozmopolita értelmiségiek, úgy mint az Aczél és társai részéről!
Öreg
2011. április 15. 19:56
Ha a nép úgy választ, hogy döntő többséget ad egy pártnak, nyilván azt akarja, hogy a levitézletteknek semmibe ne legyen döntő beleszólása. Nehéz ezt elfogadni, de ez az igazság. Ez a "fékek és ellensúlyok" meg egy baromság. Ha csökkenteni akarná a választási törvény a pártok közötti differenciát, degresszivitást irna elő a törvény. A miénk nem ilyen, ugymond:"a győztes miondent visz elv " érvényesül. Amikor emiatt a szocik aránya volt " tulzott" a liberális értelmiség mélyen hallgatott. Akkor hallgasson most is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!