Szabad-e hazudni?

2011. március 09. 13:12

A machiavellizmus gazdasági változatára az egyik példát a nagy világválság kínálja.

2011. március 09. 13:12

„A machiavellizmus gazdasági változatára az egyik példát a nagy világválság kínálja. Az a korszak, amelyre a politikusok gyakran hivatkoznak a 2007 utáni gazdasági zavarok kapcsán. A múlt század harmincas éveinek elején számos országban megrohanták a bankokat, ez azonnali és mérhetetlenül nagy károkat okozott. Indokolatlanul is rombolta a foglalkoztatást, például amikor olyan vállalkozásokat döntött a szakadékba, amelyek egyébként hitelképesek lettek volna. (...)

A tisztességes magatartás követelménye valójában a kormányok esetében is hasonló. A megtévesztés, a hamisítás roppant zavaró lehet, ha kiderül. A pénzügyi válságok számos esetben a kormányok félrevezető magatartásából és a saját politikai találékonyságukba vetett túlzott bizakodásból ered. Az 1994-es mexikói válság akkor rázta meg a globális gazdaságot, amikor nyilvánvalóvá vált az ország dollárban jegyzett, hatalmas államadósságának teljes mérete. A görög kormány félrevezetően tájékoztatott a fiskális pozícióinak alakulásáról, miután rájött, hogy az Európai Bizottság vagy nem ismerte fel vagy eltűrte a számlavezetésben mutatott bűvészkedését. (...)

A machiavellizmus ellen több súlyos érv is van. A korszerű kommunikáció világában fenntarthatatlan lenne a tények olyan eltussolása, amelyre Mussolini 1931-ben szolgált példával. Emellett, ha bárki megtévesztésre törekedne, akkor később még komplexebb csalási műveletekbe kellene bocsátkoznia, és ez súlyos következményekhez vezethet, mert minden további döntés eleve hibás feltételezésből indul ki.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nick89
2011. március 10. 10:46
Szeretném, ha az Adóhivatal nemcsak a magyarokat tekintené ellenőrzési célpontnak, hanem pl a kínai elftársakat is a budapesti Kínai Különleges Gazdasági Övezetben. Ajánlott olvasmány a http://www.harommajom.hu.
magnamater
2011. március 09. 16:29
Az 1929-3o-as világválság váratlanul érte a világot, ám egy 1912-es politikai pamfletben előre látták. Ha e mű címét az interen leírják, azonnal feljelentést tesznek ellene. Akár hamisítás volt, akár valódi e mű, zseniális, hogy a bajt ennyire előre megjósolták
drieno
2011. március 09. 15:52
itt vannak pl a görögök, vagy pl a böszme, mint példák arra, milyen, ha valaki nem tiszta lapokkal játszik - ugye a görögöknek előbb 25, majd 50, végül már százegynéhány milliárd eurós mentőcsomagot kellett megszavazni, de úgy látszik, ez is kevés, a kilátásaikat több nagyságrenddel módosították... a fidesz ugyan sejtette, hogy a kiindulási pont nem biztos, hogy az, amit a bajnai elvtárs állít, mindenesetre az eu és az imf példás merevségről tett tanúbizonyságot az ügyben, nehogy már kibontakozhassunk...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!