Hol késik az összehangolt gazdasági program?

2011. március 28. 12:50

A Széll Kálmán-tervből hiányzik a rendezettség, nincs kellően átgondolva. Interjú.

2011. március 28. 12:50

hvg.hu: Néhány napja nyilatkozta, hogy a kormánynak van ideje a tervek megvalósításához, hiszen csak három év múlva lesznek a választások, de az országnak már csak kevés ideje van. Mit értsünk ezen, tényleg ilyen rossz a helyzet?

Csaba László: Kétségtelen, hogy a kormány stabil, a tüntetéseken néhány ezer ember jelenik meg, a magánnyugdíjpénztárak esetében sem volt túlzott ellenállás. Egyelőre még mindenki reménykedik, hogy lesz majd változás és javul a helyzet.

A héten két elemzés jelent meg, két ellentétes szempontból, és mind a kettő az írta: lényegében Orbánnak nincs kihívója, és megengedheti magának, következmények nélkül, hogy az eddigi stílust vigye tovább.

A kormány minden héten bejelent valamit, hogy lassan összeálljon valamiféle irányvonallá és valamifajta értékeléssé. Ez szöges ellentéte annak, ami az üzleti életben szokás, ahol pontosan körülírják, hogy mit szeretnének elérni, és ezek alapján próbálják megvalósítani az elképzeléseiket. Kétségtelen, hogy a korábbi ciklusokban, a megelőző időszakban sem ez volt a gyakorlat. Sokáig azt hittem, hogy tavaly ősszel végre előrukkol a kormány valamiféle programmal, de csalódnom kellett. Úgy tűnik, ha nincs rákényszerítve, a kormány nem is változtat ezen a politikán. Sem az ellenzék, sem a piac, sem az Európai Unió részéről nem látok kényszerítő erőt, ezért a politikai vezetés úgy gondolja, bármit csinálhat.

Visszatérve a kérdéséhez, az országnak azért nincs ideje, mert 2006 közepe óta a gazdaság leszálló pályán van, most is stagnál. Elmúlt a világgazdasági válság, valószínűleg visszatérünk a 2,5 százalékos növekedési pályára. Ez azt jelenti, hogy 2014-re utolérjük a 2006-os szintet, ami azért nem egy akkora nagy vívmány. Más aggasztó jelenségek is vannak. Egyre több jónevű külföldi befektető mond le magyarországi terveiről. A fiatalság körében hihetetlen mértékű az elvándorlás. Magától ez a helyzet nem fog megoldódni; az országot jellemző patópáli mentalitás nem vezet sehová. Lemaradásunk szembeötlő.

A Széll Kálmán-tervből hiányzik a rendezettség, nincs kellően átgondolva. Nyilván ezért kell utólag annyi egyéni képviselői indítványt benyújtani. Engem rettentően zavar, hogy nincs a kormánynak olyan hivatalos dokumentuma, amiben konkrétan le lenne írva az álláspontjuk. Egyáltalán nincs összhangban az, amit például a nemzetgazdasági minisztérium, és amit a humánerőforrás-minisztérium mond. Pedig a kellő többséggel bíró kormány valódi reformokat tudna végrehajtani, olyan átalakításokkal, amelyek a rendszer jobb működését tennék lehetővé.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nomármost
2011. március 29. 11:06
Csaba Lászlónak igaza van egy normális ország esetében, ahol ellenzék ide-oda a nemzet szekerét egy irányba húzzák. Node! Mo. nem ilyen ország. Az itteni ellenzék előtt nemhogy konkrétumokkal nem lehet előállni, de még sejtetni sem szabad semmit, mert abban a pillanatban megindul a fúró, a harangok félreverve, és az összes "mértékadó" gazdasági elemző az Econimist-tal az élen a mellkasukon ugrálna, amíg szusz van bennük. Így meg bár olykor hektikusnak tűnnek dolgok, de úgy tűnik jó irányba fordult a szekérrúd.
trendo
2011. március 29. 09:09
Még egy nyomorult közmunkaprogramot se képesek kitalálni, azt is elszabotálták, amit az előzők létrehoztak. Igaz, az ország sírjának megásásához nem szükséges sok kubikos, elég az az a párszáz politikus, amit az elbutult, frusztrált, csodaváró választók a maguk nyakába felszavaztak.
trendo
2011. március 29. 09:00
Napnál világosabb, hogy a Fidesznek semmiféle koherens gazdasági koncepciója nincsen. A kormányzásra való felkészülés idejét arra fordították, hogy hadműveleti pontossági terveket készítsenek a hatalom megragadására, az elfoglalandó pozíciókra, posztokra, állásokra, az esetleges ellenállási gócok felszámolására. A gazdaságot elintézte O.V. egy "majd a Gyuri megoldja a hiányból" mondattal. Mikor az EU megakadályozta a hiány elfuttatását, onnantól kapkodás, káosz, 29 pont stb. következett. Az egykulcsos adóval egyfelől megjutalmazták azokat, akik amúgy is jól éltek. Ezzel szépen el is ment majdnem egy év. Most kezd kiborulni a bili. Tetszik, vagy sem, itt az Orbán csomag. Napról-napra mennek kúsznak felfelé az árak és ezt már a leghülyébb ember is látja. Katasztrofális a létbizonytalanság. A fiatalok menekülnek, diplomás kurvának, cselédnek, csicskásnak állnak nyugaton. Most még vagy két hónapig alkotmányozgatnak a homokozóban, kamu legitimálási trükkökel magukat is nyugtatgatva (hát nem tudnak számolni? A saját törzsszavazóik se küldték vissza a pípírjukat!) Aztán lassan jön az összeomlás. Egyszer-kétszer még megshortolják a forintot, megsarcolják, akit lehet, aztán irány az utolsó induló járat, amelyikkel még elmehetnek a családjuk után valami kellemes éghajlatú helyre. Ja, előtte még lehet, hogy eljátsszák az argentin modellt, lenyúlják a lakossági bankbetéteteket is és felvesznek még egy gigahitelt. (Másnap, hogy kirúghatják Simort:)
kérdés
2011. március 29. 08:40
Csaba Lászlónak üzenem. Ha nem okosan méri fel az ellenzéki hang, hogy mi az, amiért jajgatni kell, mi az, amiért tiltakozni, mi az, amiben együttműködni a kormányzással...nógatni, lökdösni netán...ha nem képesek árnyalni a viselkedést, súlyozni a feladatokat, akkor ugyanakkora felelősség fogja terhelni az ellenzéket is, mint a kormányt a teljes lemerülésben. Együtt pusztulnak halálra. Ha így megy tovább, hogy elpuffogtatnak minden lőszert a kormány minden lépésére, akkor igen nagy természeti erőkkel fogják szembentalálni magukat. No, nem az Aranyhordával. Annál rosszabbal. Ugyanis azok visszavonultak, letarolva mindent maguk után. Ez az új veszély, pedig nem ideológiai, sem nem politikai, sem nem gazdasági alapon támad. Hanem mint a víz, amikor kiönt. Cunami, aminek morajlását lehet hallani. Ez ellen már nem fog senki elég gyermeket 'gyártani' tudni, hogy felfogja áradását. Ez ellen nincs az a szűkös költségvetés, ami megfelel. Nincs az a kincseskamra, ami rejteki marad. Az a költségvetés, ami ma előrejelezné az ésszerűség hatását, az jövőre árvénytelenné válik. Amit tervez a szakértő, az holnapra kiszámíthatatlanná válik. Ami ma ismeretlen rizikótényező, az holnaputánra megszokássá lesz. Mindegy, hogy kormányzásban, vagy ellenzékben, vagy rejtekhelyen él a szakértő. A legelemibb biztonságra, a legszűkösebb igények folyamatos és állandó kielégítésére kellene berendezkedni, majd rugalmasan kihasználni, ha lehetőség van moccanni, kicsit nyújtózkodni már. És folyamatosan tanítani a cigányokat. Már most is késő nekiállni, de el kell kezdeni. Elnézést, hogy ilyeneket mondok, de úgy éreztem ki kell, hogy valaki mondja végre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!