Alkotmányopoly

2011. február 12. 16:33

Az egész alkotmányozós sztori kicsit emlékeztet engem a klasszikus vicc azon tételmondatára, miszerint „nincs - de igény, az volna rá”.

2011. február 12. 16:33

„Az egész alkotmányozós sztori kicsit emlékeztet engem a klasszikus vicc azon tételmondatára, miszerint »nincs - de igény, az volna rá«. Szóval tény: alkotmányozási kényszer abban az értelemben valóban nincs, hogy egy teljesen új politikai rendszert és államszervezetet kellene konstruálni. Mondhatjuk, hogy a '89-90-ben teljesen átírt és jogállamira kalibrált alkotmány kiállta az idők próbáját - (alkotmány)jogilag. Persze, ehhez szükség volt az Alkotmánybíróság »láthatatlan alkotmány(ozás)ára« - ami valójában az alaptörvény egyes részeit értelmező-kibontó alkotmánybírósági határozatok hálóját jelenti. Voltak-vannak persze hibái: jogtechnikailag felesleges módon említ egyes dolgokat: pl. a 35.§-ban a kormány feladat- és hatásköreit, ahelyett, hogy egy általános utalással mondaná ki, hogy a végrehajtó hatalom legfőbb szerve. (...)

Szóval igen, azt mondom, hogy szimbolikusan, jelképesen helye van egy új, a kommunista diktatúra sunyi leheletét még csak hírből sem ismerő alaptörvény megalkotásának. Tehát alkotmányozási kényszer nincs - alkotmányozási lehetőség azonban van. Ne feledjük el, hogy többek között a fenti okokból kifolyólag a '90-es évek eleje óta kvázi politikai konszenzus van abban, hogy valamikor valamilyen új alkotmányt azért lehetne írni. (...)
 
Most, 2011-ben viszont nem csak, hogy lehetőség, hanem helyzet is van - alkotmányozási helyzet. Van egy stabil alkotmányozó többség, amely abban a helyzetben van, hogy új alaptörvényt alkothat. Amely majd elmondhatja magáról, hogy a jelképes gesztust ők tették meg, a cezúrát ők húzták meg.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2011. február 13. 19:51
LUSZTRÁCIÓ sincs, pedig igény, az volna rá.
slomovicz
2011. február 13. 11:40
Valamennyi keleteurópai volt kommunista országra igaz, hogy gyökeresen szakitani kell- a múltal. Mi a különbség a nyugati jóléti országok és keleteurópa között? A Nyugat és keleteurópa között ahova csak disszidálással jutottunk ki? Ahova ma is kimennek az orvosaink, tizszer magasabb jövedelmet kapva? Sohasem volt egy kommunista politikai kaszt a hatalomban mint keleteurópában! KELL új alkotmány- amely szakit a kommunista múltal egyszer és mindenkorra ! Itt az alkalom arra, - megteremtsük a feltételeket arra, hogy egy bécsi villamosvezető ugyanannyi munkával ne többet keressen mint magyar társa. Hosszú az út addig ,de meg kell teremteni az alapokat. Kell egy új alkotmány!
vero1_
2011. február 13. 07:27
mindmellett az alkotmány nem egy egyszerű törvény, amely jó, ha jók a normái és hatékonyan működik. ettől több kel legyen. ilyen értelemben a helyzet ki nem használása kényszert szül.
vero1_
2011. február 13. 07:25
alkotási kényszer van, úgy érzem. ezt az alkalmat nem akarják elszalasztani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!