Tarlós és a városi rutin

2011. január 14. 10:00

A főpolgármester frontot nyitott Budapest Demszky-korszakban kialakult jellegzetességei ellen, legyen szó a hajléktalanok kezeléséről vagy a Sziget fesztiválról.

2011. január 14. 10:00

„Tarlós István nyíltan vállalta, hogy a költségvetés márpedig egy olyan jószág, amely nem viseli el a bevételeknél sokkal nagyobb kiadásokat, és nincs olyan csodamódszer, amiellyel ez a korlát kikerülhető lenne. Persze igyekszik elkerülni a rossz kommunikációs hatású fogalmakat, mint a »megszorítás«, de ettől még megértette, meddig ér a takaró. A keret ráadásul szűkebb, mint korábban. Válság van, és a törvényalkotó többség azt a keveset is szívesebben adja politikai tapasztalatban kevésbé, lelkesedésben inkább járatos kerületi polgármestereknek, erre példa az idegenforgalomból származó adóbevételek kerületekhez csoportosítása. Ez óhatatlanul a Budapest fejlődését az elaprózott, inkoherens szabályozással és rengeteg korrupciós lehetőséggel komolyan gátló kerület-rendszert erősíti. Tarlósnak ezekben a kérdésekben Budapest érdekében az őt támogató, kétharmados többségű kormánypárttal szemben kellene sikeresen érvényesítenie érdekeit. Lehetetlen megjósolni, sikerül-e neki.

Frontot nyitott azonban Budapest más, Demszky-korszakban kialakult jellegzetességei ellen is, legyen szó a hajléktalanok kezeléséről vagy a Sziget fesztiválról. Utóbbi ügyben bár közelednek, még mindig távol állnak egymástól az álláspontok: Tarlós (a hírek szerint irreális) bérleti díja és a szervezők által emlegetett piaci ár. Mégis meglepő lenne, ha végül nem születne vállalható megegyezés, a főváros ugyanis anyagilag mindenképp jól jár a rendezvénnyel - a korábban Tarlós által vezetett, Budapest legnépesebbjei közé tartozó kerület viszont nem feltétlenül. A fesztivál ideje alatt az állandó lakossággal összemérhető számú látogató forgalmát kell túlélnie úgy, hogy közben a bevételek zöme másutt jelentkezik.

Érdekel, mi lesz a megoldás, és hogy fogja Tarlós a többi olyan helyzetet kezelni, ahol komoly anyagi érvek és választói akarat szól a személyes ízlésének megfelelő döntés ellen. Ilyen próbatételek lehetnek például a belvárosi csendrendeletekhez hasonló ügyek meg egy csomó más kezdeményezés. Nem lesz könnyű dolga, de az összkép az eddigiek alapján a vártnál rutinosabb, profibb politikust mutat, aki megértette, hogy soha nem fog mindenki úgy élni, ahogy azt ő jónak látná.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lincoln ábrahám
2011. január 15. 08:30
Hajdan gyönyörű székletfővárosunk sorsát lakóinak bölcsessége alakította: húsz évig D.G. kezébe tették a kormányrudat. Most, midőn minden ajtónyitásra tucatnyi csontváz dől ki mindenhonnan (ahonnan csak akarják) halkan megkérdezem: a tisztakezű D.G. környékén semmi? Itt minden úgy ment, ahogy kellett? Sehol semmi suskus, rossz döntés, feltárandó - -büntetendő korrupció?
Claypool
2011. január 14. 23:43
Ma a szentendrei HÉV-en Árpád hídnál felszállva , irtózatos bűz csapta meg az orromat. Egy hajléktalan ült , illetve inkább feküdt az ajtónál. Nem húgy és szar szaga volt , hanem dögszaga. Szó szerint , bomlott. Valószínűleg valami fagyási sérülés , vagy diabetes. A mellette ülő fiatal srácok önfeledt nevetgélése , az orrba mászó tényekről ,a külvilágról való teljes megfeledkezése elképesztő volt. Én a fílatorinál átszálltam a másik kocsiba , egy hasonszőrűvel együtt , de a fiuk maradtak a ravatalozóban. Számomra ez Demszky hagyatéka.
mecseri
2011. január 14. 12:58
A Tarlós-Sziget meccsen egy döntetlen-közeli, de inkább Gerendaiéknak kedvező kompromisszum születik majd, erre elég jó odds-szal tennék egy nagyobb összeget. Az elmúlt 15 évben minden alkalommal ment az álhiszti (lásd még műbalhé), amiről bennfentesek pontosan tudták, hogy win-win alapú sztori, a kerületi polgármesternek szavazatokat hozott a lakók védelmében tett kirohanás (Tarlós és Bús esetében egyaránt), a szervezőknek meg jó reklámot, jelentős média-megjelenést. Aztán - köztudottan - jó haverként, röhögve elmentek az Új Siposba vagy a Kéhlybe meginni egy sört és megenni egy csülkös bablevest. Valamelyik blog pedzegette, hogy mennyi bevételt jelent a városnak, hogy a külföldi szigetlakók sok pénzt költenek a fesztivál idején. Nos 1. pénzük 90%-át a szigeten kell elkölteniük, az ottani termékeket egy Gerendai tulajdonában levő központi ellátóból szállítják a kiskereskedőknek hihetetlen árakon; 2. a közelben lakva évek óta látom és felháborít, hogy a francia-holland-brit-német-stb. fiatalok a közeli közértekben 3-400 forintot költve naponta két zsemlét, 15 dkg párizsit és fél liter tejet vesznek - tehát kevesebbet költenek, mint egy pesti átlagfiatal -, majd az ebédet jó másnaposan elfogyasztják a parkban vagy a villamosmegállóban bandázva, jobb esetben a végén nem szarnak oda Ennyit a nagy városi üzletről és országmarketingről...
atila68
2011. január 14. 12:31
Fel nem fogom, hogy Bede Márton láthatóan tudatmódosult állapotban írt kirohanása Tarlós ellen miért népszerűbb mint ez a cikk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!