Olajfa az inkubátorban

2011. január 28. 14:12

A médiatörvény elleni tiltakozás összefogta az anti-Fidesz erőket, egyben eltüntette a közöttük meglévő erős (párt)politikai fenntartásokat.

2011. január 28. 14:12
„A »civilek« által - jelentős részben az interneten - szervezett, a médiatörvény ellen tiltakozó immár második utcai rendezvényen a hideg idő ellenére is viszonylag sokan voltak, legalábbis többen, mint az MSZP és az LMP által fémjelzett korábbi megmozdulásokon. Pár ezer ember utcai jelenléte (vagy akár közel 80 ezer tag támogatása a Facebookon) természetesen nem dönti romba a kormányt, talán még igazán fel sem tűnik a döntéshozóknak, az egész akció kitalálása és menedzselése mégis számos izgalmas kérdést felvet. Nézzük a három legnyilvánvalóbbat!

1. Miért sikeres? Az akció szervezői jó érzékkel éreztek rá két dologra. Egyrészt arra, hogy a sajtószabadság kérdése kiválóan alkalmas a kormánnyal szembeni amúgy nagyon különböző irányból érkező kritikák, negatív érzületek összefogására. Olyan jelszót találtak, amely mögé jó szívvel felsorakozhattak azok, akik a konkrét törvény ismeretében protestálnak, de azok is, akik számára ez csak egy alkalmas eszköz ettől függetlenül is meglévő politikai antipátiájuk kifejezésére. Sőt, még olyan választói csoportok is megjelenhettek, akiket kizárólag a tiltakozás »szexi« jellege vonzott – ez azonban már kapcsolatban van a szervezők második felismerésével. Ugyan szokatlan, hogy a szólásszabadságért tüntetők rögtön a politikusok szólásszabadságának korlátozásával kezdik, ám hatékonysági szempontból feltehetően jól kalkuláltak, amikor eltanácsolták a rendezvényről a hivatásos politikusokat. Ezáltal ugyanis olyan apolitikus, sőt antipolitikai jelleget kölcsönöztek a mozgalomnak, amely jelentősen növelte a merítési lehetőséget. S bár a Facebook-csoportban számos ismert liberális és baloldali politikust is találunk, minden bizonnyal lényegesen kevesebb támogatóra számíthattak volna, ha a politikusok zászlóvivővé válhattak volna. A szervezet valójában úgy hozott létre egy mini olajfát, hogy miközben eseti módon összefogta az anti-Fidesz erőket, egyben - az antipolitika legkisebb közös többszörösét használva - eltüntette a közöttük meglévő erős (párt)politikai fenntartásokat.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdező
2011. január 29. 15:09
Tisztelt Török Gábor! Évek óta olvasom elemzéseit. Sokszor értek Önnel egyet, de most nem. Nincs Hazánkban olajfa-effektus. Pusztán azért, mert ha két magyar összehajol az három párt. Nem a média cirkusz az ami kiüti a biztosítékot,hanem az, hogy a Fidesznek nincs személyzeti politikája. Perc- emberek vannak OV körül. Volt egy főnököm, aki azt mondta, hogy nála okosabb emberekkel kell körbe vennie magát ahhoz, hogy a vállalatot jól tudja iránytani. Szerettem volna néhány embert nevesíteni, de letettem róla.
atila68
2011. január 29. 13:01
"A médiatörvény elleni tiltakozás összefogta az anti-Fidesz erőket." Mind az ötezret (Kossuth tér). "Eltüntette a közöttük meglévő erős (párt)politikai fenntartásokat. " No ja, ha a szélsőségek megtalálják egymást.
Lacc78
2011. január 29. 10:09
A cikkről pedig: ha Török úr szerint az "Egymillióan a magyar sajtószabadságért" Facebook-csoport nyolcvanezres tagsága, illetve az a tény, hogy tízezernél több embert ha meggebednek, akkor sem tudnak kivinni az utcára, "sikernek" tekinthető, akkor kíváncsi lennék, hogy Török úr szerint mi lenne a "kudarc".
sensei
2011. január 28. 20:21
Gabi! Ha tényleg azért írod baromságaidat, hogy holnap is tudj kenyeret venni magadnak, akkor inkább ne tedd! Adok én neked 270 Ft-ot minden második napon. Remélem nem vagy te olyan nagyétkű, hogy naponta megegyél 1 kg kenyeret:-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!