Maffiaképletek - „A Nemzeti Színháznak nem ez a dolga”

2011. január 24. 10:18

A kritikusok többsége politikai alapon viszonyul a művészi alkotásokhoz. Miért adnék a szavukra?

2011. január 24. 10:18

„A kritikusok többsége politikai alapon viszonyul a művészi alkotásokhoz. Miért adnék a szavukra? A működésük logikája ugyanaz a látszatdemokrácia, amely évtizedek óta meghatározza a szakmát. Elvileg ugyanolyan eséllyel indulsz egy igazgatói pályázaton, mint más, de mindenki tudja, hogy nincsenek egyenlő esélyek. Ez a hazugsághalmaz pedig a haszonélvezők érdekei miatt működik továbbra is. Most meg vannak rémülve, hogy olyan ember kerülhet a Nemzeti élére, aki nem hajlandó igazodni az Európa nagy részét agresszív módon uraló színházi gondolkodáshoz. Még jobban félnek attól, hogy esetleg csinálok valami igazán értékelhetőt a Nemzetiben. Félelmükben képesek az egész világot telekürtölni rágalmakkal: cseh és szlovák barátaim hívogatnak fel meglepve, hogy milyen híreket terjesztenek rólam.

- Ön szerint tehát ellenzőinek nem az a valós félelme, hogy árvalányhajas népnemzeti romantika, giccs uralja majd el a Nemzetit?

- Dehogy. Az ellenkezőjétől tartanak: attól, hogy jó lesz, hogy konkurenciája támad annak a néhány fővárosi művésszínháznak, amely a kialakult kánonban érinthetetlen volt. Nem akarnak ők minőségi Nemzetit. Nekik épp így jó, ahogy van. Mit gondol, Beregszászban miért voltam én olyan jó rendező a szemükben? Akkor még Molnár Gál Péternek is megfeleltem, Beregszászba küldött mindenkit színházat nézni. Amint viszont beléptünk az ő védett kis territóriumukba, megváltozott a helyzet. Olyan egyszerű maffiaképlet ez, hogy nincs is mit ragozni rajta.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Negue
2011. január 25. 00:59
"Az elmúlt évek legfontosabb hazai művészeti élményeit az alternatív színházak jelentették számomra" Nincs ezzel semmi gond. Járj alternatív színházakba, DE A NEMZETI SZÍNHÁZBAN ENNEK NINCS HELYE! Hozzáteszem, szerintem az Operaházban sincs!!!
tommo
2011. január 24. 20:55
Íme a gáláról: http://www.zalaihirlap.hu/hetvege/20090110_padni_akar_muvesz_es_nezo/print "Ott volt a Nemzeti Színház főigazgatója, Alföldi Róbert, aki az épület rendelkezésre bocsátásán túl egy Ady Endre verset elszavalva is hozzájárult a rendezvény sikeréhez."
tommo
2011. január 24. 20:53
Itt jegyzem meg, hogy Alföldi volt az, aki ahhoz a bizonyos templomépítéshez jelentősen hozzájárult azzal, hogy kiadta a színházat egy gálaestre Rátótinak, amin aztán ő is fellépett. A liberális kommer mocska, az. A János vitéz pedig 13-as karikával megy a kezdetek óta, nem gyerek, hanem tinédzser-darabnak lett szánva, Vidnyánszkytól pedig kezd szánalmas lenni ez a sok ferdítés amikor egy olyan előadásról mond véleményt továbbra is amit nem is látott. És most lelövöm a poént: Alföldi János vitéze a hazaszeretetről szól. Miért? Mert a végén, miután beutazta a fél világot és meglátja Iluskát és Tündérországot, Jancsi a szerelem és a maradás helyett inkább a hazáját választja, és visszamegy a falujába. Mert nem minden Tündérország szebb Magyarországnál, és aki dolgozott már külföldön, nagy várakozásokkal de lekezelve, lenézve, az pontosan tudja ezt. Hogy miért baj, ha ezt valaki így gondolja és színpadra is állítja, nem tudom.
pierre bayle
2011. január 24. 13:54
Ezt nagyon rossz volt olvasni. Borzalmas, amikor egy okos és jobbra hivatott ember kezdi felbüfögni a legrosszabb jobber toposzokat. Az alföldis mondat különösen szánalmas, nem kívánom neki, h visszakapjon majd vmi hasonlót az árpádsávosoktól.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!