66

2011. január 05. 07:26

A magyar társadalom 1978-ig inkább közeledett a nyugatias anyagi és életminőségbeli értékekhez, azóta pedig távolodik azoktól.

2011. január 05. 07:26
„Bár a számmisztikában a 66 elég baljós üzenetet hordoz, most mégis reménykednünk kellene abban, hogy az előttünk álló év, amely a második világháború utáni 66. esztendő lesz, mégis biztató távlatokat nyit meg számunkra. Ám ahhoz, hogy ezek a remények megalapozottak legyenek, előbb fel kellene dolgoznunk mindazt, ami ebben az időszakban történt. Ennek a 66 évnek talán az egyik legtalányosabb mozzanata, hogy pontosan a közepén két igencsak különböző korszakra oszlik. Történelmi evidencia, hogy az 1978-cal kezdődő második 33 év minden szempontból sokkal sikeresebb időszak a magyar társadalom számára, mint az első. Az adatok azonban legalábbis így árnyalják ezt a képet. (...)

Mindez azért módfelett elgondolkodtató, mert az első időszak 1945 és 1978 között a szovjet birodalmi elnyomás, a kommunista diktatúra időszaka – benne az ötvenes évek súlyos fizikai terrorjával és az 1956 utáni megtorlás traumáival. A második időszak pedig azért már inkább a béke, előbb szerény politikai engedmények, majd a demokrácia, a piacgazdaság, az európai uniós tagság korszaka. Az adatok mégis arról tanúskodnak, hogy a magyar társadalom nagyjából éppen 1978-ig inkább közeledett a nyugatias anyagi és életminőségbeli értékekhez, azóta pedig távolodik azoktól. Nem csak a reálbérek terén vagyunk ugyanis ma rosszabb helyzetben mondjuk Ausztriához képest, mint 1978-ban voltunk. Jellemző módon például a középkorú magyar férfiak halandósági rátája a hetvenes években alacsonyabb volt, mint az osztrákoké, míg ma több mint kétszer annyi magyar férfi hal meg minden évben, mint Ausztriában.

Joggal várhatnánk el akár éppen a 66. évforduló kapcsán is, hogy feltegyük a kérdést: miként lehetséges, hogy a diktatúra és elnyomás brutális fegyvereivel még csak megküzdöttünk valahogy, ám a béke és demokrácia »fegyverei« térdre kényszerítenek minket? Vagy esetleg nem arról van-e szó csupán, hogy megváltozott a háborúk és fegyverek természete, és ez a békének álcázott, kegyetlen háború felkészületlenül érte a gyanútlan magyar társadalmat? Ám egyelőre nemcsak kiérlelt stratégiai válaszunk nincs ezekre a kérdésekre, de a magyar nemzet mint közösség nem is nagyon tudja, meri, akarja feltenni sem ezeket a kérdéseket.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Stanc
2011. január 05. 18:56
Laci bácsinak megint igaza van. Jó lenne ha egyszer úgy tennénk, ahogy javasolja. Vagy így teszünk, csak 6 millió féle módon?
elfelejtette
2011. január 05. 18:32
Egyáltalán nem hiszek a számmisztikában de abban igaza van Bogárnak, hogy a Kádár rendszer a hetvenes évek közepére érte el csúcspontját, és aztán 1979-től kezdődtek a, ha úgy vesszük, "bársonyos reformok", ekkor szűnt meg pl. a 3,60-as kenyér. Ezután voltak felfele ívelő szakaszok, de lényegében 5-10 évente belefutottunk ilyen-olyan megszorításba, amit azzal mentettek, hogy majd a reformok, azok helyre teszik az egészet. Először a szocializmust akarta megreformálni (rejtély, hogy hogyan, mikor már 1981-ben az IMF segített ki) a reformer bal, utána már azon kívül, de ebből a mókuskerékből azóta sem tudunk kikecmeregni. Csoda, ha 30 év után már a reform szótól is hupililát hány az átlagmagyar?
Arma Gedeon
2011. január 05. 13:23
Ez most jó tőle, én csak azért támadom Bogárt jobbról, mert tényleg semmi nem az, aminek látszik, pl. OV "szabadságharca" sem, meg Kina se rendelkezik spirituális fölénnyel, ahogy ő irja.
magnamater
2011. január 05. 12:34
Azért,hogy "némberből" hirtelen "hölgyem" lettem , a sértéseket nem felejtettem, tartom magam az elvemhez:jobb kikerűlni, mintsem belelépni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!