„Nem lehet elégszer ismételni: a Fidesz és a KDNP pórázon tartott határokon túli magyarokkal számol a jövőre nézve. Bár egyes optimista elemzők szerint a Fidesz politikája az MKP esetleges önkormányzati visszaesése esetén pragmatista irányt vehet, és változtathat a fenti stratégián. Ennek némileg ellentmondanak Kövért Pozsonyban helyettesítő Lezsák Sándor szavai, aki az újságírói kérdésre, mely szerint a jövőben változhat-e a Hídhoz való viszony, annyit bírt válaszolni: bár elég nagy a fantáziája (mármint Lezsáknak), de nem tudja elképzelni, hogy változás álljon be ezen a téren.
Mikola óta világos, hogy az állampolgárság kiterjesztése választási célokat szolgál. Az állampolgárság mellé a hatályos törvények szerint csak egy bejelentett magyarországi lakcím szükséges a választójog gyakorlásához. Ennek ellenére nem kell attól tartani, hogy a 2/3-os parlamenti többség eltörli ez utóbbi kritériumot, ez ugyanis nem áll a Fidesz érdekében. Orbánék tanulékonyak: látták, hogy a határon túli magyarok többsége a Fidesz zsoldjában álló szlovákiai és romániai magyar pártokkal (MKP, MPP) szemben hajlamos a Fidesz által kiátkozottakat (Híd, RMDSZ) támogatni. A fideszes kampányguruk fejében ezért ott motoszkálhat a kérdés: vajon ez igaz lehet a határon inneni szavazás esetében is? Biztos, hogy a határon túliak Fidesz-szavazók lennének? Kétesélyes a játék, amit Orbánék nem szeretnek. Ezért sokkal valószínűbb fideszes stratégia lehet néhány (tíz)ezer jól irányzott lakcímbejelentés megszervezése, amiről a pécsi időközi parlamenti választások óta tudjuk, hogy nem okozna gondot Kubatov embereinek.
A hazai politikai életet illetően nem volt kétségünk, hogy nehéz idők várnak a kilencvenháromezer négyzetkilométeren élő magyarokra, de a kettős állampolgárságról szóló törvénymódosítással az is világossá vált, hogy a kormányzati szintre emelt egypólusú hatalomtechnika átlépte az országhatárokat, hirdetve: »aki nincs velünk, az ellenünk van«.”