A nyugati civilizáció betegágyánál

2010. szeptember 06. 18:27

Rohad lefele a nyugati civilizáció - így lehetne politikusnyelvről magyarra dekódolni Orbán Viktor legutóbbi - Köztársaságunk diplomatái előtt tartott beszédét.

2010. szeptember 06. 18:27

„Rohad lefele a nyugati civilizáció - így lehetne politikusnyelvről magyarra dekódolni Orbán Viktor legutóbbi - Köztársaságunk diplomatái előtt tartott beszédét. Miniszterelnökünknek ez régi vesszőparipája. Nemcsak Tusványoson mondott hasonlókat, de már első kormányfősége vége felé is. (...) Orbán e téren nem sokat változott, jómagam igen. 2001 utolsó heteiben optimistaként úgy gondoltam: lecsapjuk az iszlám fundamentalizmust, mint a taxiórát, tiszta haszon, hogy kimutatta a foga fehérjét. Ilyen naiv voltam, leiskolázni próbálván egyúttal a Viktort. Ma úgy látom: sajna igaza van. (...)

Mire játszik Orbán a Nyugat alkonya (vagyis remélhetőleg csak napfogyatkozása) apropóján? Annyi szerintem biztos: megtörtént Orbán keleti fordulata. Önmagában azzal, hogy egyáltalán nem (vagy alig, épp csak nyomelemekben) demokratikus eurázsiai, kelet-ázsiai rezsimekkel jó gazdasági kapcsolatokat igyekszünk ápolni, nincs gond.(...)

De mi lesz, ha az üzleti tárgyalás holtpontra jut, s a másik fél tesz egy javaslatot. A Pekingből jött delegáció vezetője azt mondja: odaítélnék ők nekünk az igényelt kedvezményt. Csak épp nem kéne beengedni a dalai lámát, s kiadni azok IP-címét, akik itteni proxyn át folytatnak rendszerfelforgató propagandát. Moszkvai partnereink netán olyasmit vetnek fel az egyezkedésnél, hogy amennyiben a gépkocsi-balesetben vagy ételmérgezésben elhunyt disszidens ügyében kellően rugalmasan intézzük a nyomozást, még törzsvásárlói klubkártyát is adnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Autofocus
2010. szeptember 06. 22:45
"A tőzsdeügyletek zömét nem részvények adásvétele jelenti, PLT úgy tűnik egy válsággal odébb leragadt. Ez az állítás 1929-ben igaz lett volna, 2010-ben, nem akarok bántó lenni, de röhejes tájékozatlanság jele. Éppen az a lényeg, hogy kialakult egy párhuzamos világ, a pénzügyi származtatott termékek szép új világa, amely már csak nyomokban emlékeztet arra, hogy valahol a láncolat legvégén valódi reáliák vannak. Ami még nagyon fontos, hogy ezeknek a termékeknek az árazása, árfolyammozgása sem a reálgazdasági folyamatokat követi, saját logikája van, a reálgazdaságra leginkább olyan hatása van, hogy elszívja onnan a fejlesztési forrásokat. Miért fektetne bárki sok pénzt a reálgazdaságba, ha spekulációval könnyebben, gyorsabban, a valós gazdaságra jellemző nyűgök nélkül nagyobb hozamot realizál? A 2008-tól kezdődő válságnak például nem sok köze volt a reálgazdasági trendekhez, az a CDO-k és CDS-ek, azaz SZÁRMAZTATOTT HITELPIACI termékek szabályozatlan piacán tört ki, amelynek bármiféle részvényekhez annyi köze volt, mint Kolumbuszhoz. Amit a szerző tehát elegánsan átugrik, az éppen a jelenlegi probléma lényege és gyökere, ha Bogár László büdös, legalább Almási Miklóst tessék elolvasni, még mindig érvényes..." Ehhez a kommentelőhöz én csak annyit tudnék hozzátenni hogy a két versengő kultúra közti különbséget leginkább az szemlélteti ahogy az időskori éveikre készülnek: A hagyományos kultúra sok gyerekkel, többgenerációs nagycsaládokkal gondoskodik az idősekről és fiatalokról, a nyugati civilizáció egyéni megtakarítási számlával, tőzsdei papírokkal, bölcsödével, óvodával, idősek otthonával.
Autofocus
2010. szeptember 06. 22:28
"A tőzsdeügyletek mögött zömében termelővállalatok részvényei, kisemberek és gazdagok megtakarításai állnak. A tőzsdén a termelőmunka nyereségét, hozadékát forgatják be, az az egész alapja." Alapvető tévedés
PesszimPista
2010. szeptember 06. 22:16
Ja! És Papp László Tamás is csak addig ment el a cikkel, amíg kellett. Pedig ha van két agysejtje ami még működik (nekem eddig űgy tűnt), akkor talán valódi kérdésekhez is eljuthatott volna. (pl. : Ki a füttyentyű finanszírozza az USA államadósságának leginkább egybefüggő, beazonosítható részét, az arab olajdollárokat evaporáltnak tekintve? Hát nem Kublájkán az biztos! Egy kicsit arrébb . . )
PesszimPista
2010. szeptember 06. 22:11
"A Pekingből jött delegáció vezetője azt mondja: odaítélnék ők nekünk az igényelt kedvezményt. Csak épp nem kéne beengedni a dalai lámát, s kiadni azok IP-címét, akik itteni proxyn át folytatnak rendszerfelforgató propagandát. Moszkvai partnereink netán olyasmit vetnek fel az egyezkedésnél, hogy amennyiben a gépkocsi-balesetben vagy ételmérgezésben elhunyt disszidens ügyében kellően rugalmasan intézzük a nyomozást, még törzsvásárlói klubkártyát is adnak." Nem akarok erre túlontúl bogári (rettenetesen depresszív) riposztot nyomni, de mos mit kapunk? Még klubkártyát sem! A nyugati államok a válságkezelés címén -a gyors összeomlást- az állampolgáraikra terhelték államadosság formájában. Ki fizeti a révészt? Vajon honnan a fenéből van mindenféle élénkítő csomag? csak nem az államadósság terhére? Azt meg ki is fizeti vissza? Róbertgida lovasszobra? Nem! A birka nép! Mi ez, ha nem "a plazmatévét most, részleteket csak türelmi idő után" mostanság olynagyon ostorozott felfogás állami szintre emelése. Eddig mindenkinek lefeküdtünk, és nem kaptunk érte semmit, csak max. újabb visszafizetendő hitelt, haladékot meg semmit. Értem én a cikk indíttatását, csak hát azt a rágógumit rágja, amit még az IMF sem köpött ki, a követendő "nyugat" meg még talán el sem kezdte rágni. Akkor meg minek? Ennél lennének sokkal lányegesebb kérdések is, miszerint, ha a "nagy nemzetek" sorban fognak állni a forrásokért az elkövetkezendő időszakban, akkor mi hol fogjuk megtalál ni ezen a piacon a helyünket? Fognak itt még Kínának pucsítani mások is! A probléma inkább az lehet, hogy nem férünk oda majd a nagy tülekedéstől.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!