A Jobbik meg kell mondjam, lényegesen jobban teljesít demokráciából, mint a Fidesz 2006 vagy 2002 nyarán.
Nem időznék el azzal, vajon diktatúrára készül-e Orbán. Azért nem, mert – bár a kormányzás első lépései nem túl biztatóak – továbbra sem látom, hogyan is lehetne diktatúrát kreálni Európa közepén, egy olyan országban, amelynek még mindig az IMF és a piacok diktálnak, akár tetszik, akár nem. Hacsak nem fog a kormány lövetni, esetleg kínzókamrákat létesíteni, előbbutóbb szembesül egy újabb országgyűlési választással. És ha az eddigi egy hónapból ítélek, csúnyán el fogja veszíteni – már ha lesz egyáltalán ellenzék. Kormányzás idején, mint erre számos kiváló publicista – és például a külföldi sajtó, valamint az európai vezetők – rámutattak, nem elég az ellenzéket gyúrni. Valamit teljesíteni kéne.
Ezeket az első lépéseket tehát Orbán pánikreakciójának látom. Lefejezi az államot – rendben, ez minden kormányváltásnál megtörtént. Próbálja gyengíteni az ellenzék esélyeit az önkormányzati törvényen keresztül – ez talán beválik ősszel, ha a jelenlegi ellenzéki pártok nem nőnek fel a Fidesz szervezettségi szintjére a következő két hónapban. És néhány szimbolikus gesztussal leszereli a Jobbikot – hogy ezzel jól járunk vagy sem, nem tudom, mert a Jobbik Vona vezetésével éppen a konszolidált demokratikus működés szabályai felé igyekszik. Meg kell mondjam, lényegesen jobban teljesít demokráciából, mint a Fidesz 2006 vagy 2002 nyarán. Az ország hozzászokott már a demokráciához, és amennyit szidta, míg nem voltak benne nagy hiányosságok, annyira fogja hiányolni, ha lesznek. Így volt ez Kádár idején is – a szabadság akkor értékes, ha éppen valaki csorbítani akarja. Ha a portás is elkéri majd a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatának saját nevünkre kiállított, aláírt példányát, amennyiben szeretnénk bejutni egy önkormányzati ügyfélközpontba, idegesek leszünk. Talán nem a diktatúra árnyéka miatt – talán csak azért, mert a fene akar még egy értelmetlen papirossal foglalkozni, amiben a kormányzó párt dicsőíti önmagát.
Meg aztán, még ha nem hiányolnák is a szavazók a szabadság absztrakt eszményét, a szoft diktatúra eredményeit biztosan hiányolni fogják. Amennyiben nem lesznek. Egyelőre pedig nem látszik, hogyan is nyújtana mindenkinek mindent Orbán, akivel szemben még saját pártjában is nő az elégedetlenség.