Politikusaink teljesítménye szánalmas

2010. június 28. 08:19

Mindent el kell követni, hogy a demokrácia igazi kultúrája ne sérüljön. Ennek nélkülözhetetlen eleme a hatalom önkorlátozása a többi politikai erővel és a társadalommal szemben. Interjú.

2010. június 28. 08:19
Nyolc év harcos ellenzékiség után és kétharmad birtokában nem könnyű önkorlátozónak maradni.

Valóban. Mert egyszerre van szükség határozott, dinamikus vezetésre és arra a bizonyos önkorlátozásra. A hazai politikának egyfelől maga mögött kell hagynia a mismásolást, a döntésképtelenséget, a Medgyessy-Gyurcsány-féle anarchikus demokráciát, a kapkodást és esztelen pazarlást, zavarosban halászást. Másfelől mindent el kell követnie annak érdekében, hogy a demokrácia igazi kultúrája ne sérüljön, épp ellenkezőleg: az eddiginél teljesebben kibontakozzék. És ennek nélkülözhetetlen eleme a hatalom önkorlátozása a többi politikai erővel és a társadalommal szemben. (...)

A multikkal nehéz egyezkedni. Odébbállnak, ha a kormány kurtítja a privilégiumaikat.

Látjuk, világszerte erős a tendencia, hogy kurtítsák őket. Az elmúlt húsz évben Magyarország a helyzeténél fogva és politikusai erőtlensége miatt tehetetlenül sodródott a nemzetközi gazdasági erők örvényei között. Ebből csak a magyar gazdaság és a magyar társadalom megerősítésével lehet kitörni.

Hogyan?

Mindenekelőtt szükség van egy írott vagy íratlan Társadalmi Szerződésre, amelyben a társadalom valamennyi fontos szereplője megállapodik az anyagi és nem-anyagi javak - jogok és kötelességek, lehetőségek, biztonság, szabadság, életminőség, emberi méltóság - méltányos társadalmi elosztásában, a társadalmi együttélés alapvető szabályaiban, az ország alapvető stratégiai céljaiban. Abban, hogy milyen hazában akarunk élni 5-10-25 év múlva. Meg kell állapodni az ország lehetséges kitörési pontjaiban, támogatni kell olyan műhelyeket, mint a szegedi biológiai vagy a debreceni nukleáris fizikai központ, és létre kell hozni újakat, tovább kell erősíteni a lassan nemzetközi szintre emelkedő egy-két egyetemünket, ösztönözni kell új találmányokat, ösztöndíjasaink ezreit kell kiküldeni a világ legjobb egyetemeire, és így tovább.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2010. június 28. 15:30
A valaha jobb napokat látott íróasztal forradalmár ( Társadalmi csapdák és diagnózisok) mellett elrobogott a világ, amit már végérvényesen nem ért, de szorgalmasan nyilatkozik. Nem látta sem tisztán, sem homályosan az ide vezető utat, a kivezetőről meg végleg nincs segédfogalma sem. Kár!
blogen
2010. június 28. 10:41
Annyira kiszámíthatóak ezek a szutykok. Baloldal hatalmon van: "az ellenzék teljesítménye szánalmas", ha megbukik: "a politikusaink teljesítménye szánalmas"
kérdés
2010. június 28. 10:12
Kultúrlények figyelmébe melegen ajánlom a születés, a szülés tanulmányozását. Különösen aggkorban lévőknek. Sohasem hajnalpírkor, harmatcseppben, az első napsugár hatására, madárcsicsorgás közepette terem a Demokrácia, amit az emberek igényelnének. Pedig milyen idilli lenne. Ugye, emlékszünk még a népi demokrácia születésére? Avagy az előrehaladott állapotban lévő demokráciák megszületésének történéseire?
crm114
2010. június 28. 09:47
Hankiss is elakadt 2004-ben, amikor az éppen megreccsenő támogatottságú baloldalon kitalálták, hogy az új jelszó a "konszenzus" lesz, és akkor kezdődött az "az egész politikai elittel baj van", "kiút kell", "új kiegyezésre van szükség" stb. süket dumák szédítő karrierje is, ami a 2006-2007-es kiegyezés- és konszenzushisztériában (szeretem gyurcsányt klub; Tölgyessytől szürkekardigán laciig jóslatok: egyik "oldal" sem megfelelő; Egyenlőtávolságottartó Ibolya tündöklése) kulminált. Különben ha 1989 nem volt sikeres (erről lassan már "konszenzus" van) és az "elmúlthúszév" sem volt sikeres, akkor miért ne váltsunk paradigmát? Miért ne mondjuk azt, hogy mától fogva nem akarunk se kiegyezést, se konszenzust, se szerződést, se megállapodást, se közös célokat, se közös értékeket, hanem az lesz, hogy a haladó baloldal világosan és egyértelműen le lesz nyomva és kész? Ezt a modellt is kipróbálhatnánk végre, lehet, hogy egész sikeresnek bizonyulna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!