Második felvonás

2010. június 29. 08:46

Megkezdődött a gazdasági válság második felvonása, amely még az előzőnél is tragikusabbnak ígérkezik.

2010. június 29. 08:46

„Ha nem áprilisban, hanem egy-két hónappal korábban került volna sor hazánkban a választásokra, jóval több pénze lett volna az új kormánynak arra, hogy érdemi adócsökkentést hajtson végre és beindítsa a gazdaság növekedését. Az első negyedévben még könnyedén el lehetett volna fogadtatni hitelezőinkkel – a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval – azt, hogy ne a Bajnaiék által tervezett 3,8 százalék legyen költségvetésünk idei hiánya, hanem legalább 5-6 százalék.

A május utolsó napjaiban megalakuló második Orbán-kabinetnek azonban már nem sikerült feltornásznia a deficitet. Tavasz és nyár között ugyanis kiderült: megkezdődött a gazdasági válság második felvonása, amely még az előzőnél is tragikusabbnak ígérkezik. (...)

Robbanásveszélyes tehát a helyzet, ami egy ideje már a G20 néven futó nemzetközi gazdasági csúcstalálkozóknak is különös jelentőséget ad. A hét végén lezajlott torontói randevún elsősorban az volt szemmel látható, hogy miközben az Egyesült Államok és Európa súlyosan beteg, és újabb gyógyszerek után kutat, vannak olyan térségei a világnak, amelyek azt próbálták üzenni: ők – válság ide vagy oda – jól, sőt kiválóan érzik magukat. Közéjük tartoznak a házigazdák. A kanadaiak fényűző és pazarló vendéglátással igyekeztek hangsúlyozni, hogy náluk a krízis előtti stílus járja mostanság is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bryan
2010. június 29. 14:42
Szerintem valaki itt nagyon el van tévedve. 2009-ben már IMF hitelen voltunk, aminek voltak feltételei, köztük egy konvergencia-program is. Azt elfogadták, nem hiszem, hogy egy majdnem hiány-duplázásba belementek volna. Ami elkerülhető lett volna két hónappal korábbi választással az a Kósa-Szijjártó beszédek utáni minipánik. Akkor legfeljebb háttérben kapott volna a kormány egy-két tockost, csak, hogy tudja merre van előre, így meg egyből eljátszották a bizalomkeret jó részét.
kérdés
2010. június 29. 09:38
Nem tudjuk igazán felmérni, hogy kinek, miben ígérkezik tragikusnak. Én inkább a várakozó álláspontra helyezném a hangsúlyt. Lássuk, miféle átrendeződés alakul ki, aminek eredményeképpen leszünk csak érintettek. Amúgy, teljesen véletlenül, épp a napokban kaptam kanadai beszámolót ... nem arról szólt, amit a Szerző vél. Ugyanarról szólt, amiről a német, az olasz, akár a magyar is panaszkodik, az állítólagos 'dübörgő' gazdaságról. Érdemes elgondolkodni azon, mennyire muszáj hinni a látszatnak. Nem muszáj. Sőt, egyáltalán nem előnyös. A G20-as csúcs utáni nyilatkozatból alig lehet kivenni valami lényegit. Ez a tény, ami aggodalomra adhat okot, de csak azért, mert a nyilatkozok ugyan a határozottság látszatát keltik, mégis nesze semmi, fogd meg jól alapon értékelhetők a kijelentések. Az egész annyira messze van a magyarok érdekeltségétől és mégis annyira közel. Miért? Mert van földünk, van ivóvizünk, vannak erdőink, van településhálózatunk ... ebből lehet gazdálkodni. Ez, a mai gazdasági átrendeződés alatt nem kevés. A felhalmozott hitelek, azok névleges kibocsátói, ezekkel az adottságokkal bírókkal kelnek birokra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!