Halld, Izrael!

2010. június 19. 14:37

A gázai blokád mellett nem lehet Izraelről, mint a térség egyetlen demokráciájáról beszélni.

2010. június 19. 14:37

„Gáza elszigeteltségéért nem csak a zsidó állam felelős. Egyiptom is évek óta zárva tartja határait Gáza felé, s csak most nyitotta meg rövid időre. Hoszni Mubarak kormánya eddig maga is vadászott a palesztin menekültekre a gázai határon, most azonban - az otthoni iszlamista ellenzéktől tartva - úgy tesz, mintha a blokád egyedül a zsidók ötlete lett volna. Pedig még a Hamásszal rivális, Ciszjordániában uralkodó Fatah sem érdekelt Gáza korai felszabadulásában. A zárlatot a Fatah azzal is segíti, hogy nem juttat palesztin útleveleket a gázaiaknak, akik így tényleg nem tudják elhagyni a zsúfolt tengerparti sávot. Nem véletlen, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök visszautasította Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnököt, aki a május végi incidens után tárgyalóasztalhoz ültette volna a Fatah és a Hamász képviselőit.

Törökország egyébként egykor Izrael legmegbízhatóbb szövetségese volt. Antiszemita hangok a világi, atatürkista pártoknál is előfordultak, de csak a mérsékelten iszlamista Erdogan tervezi újrafogalmazni országa közel-keleti szerepét. A tengeri támadás - melynek mind a kilenc halálos áldozata török volt - csak megerősítette Erdogant abban, hogy elforduljon Izraeltől. Múlt szerdán Ankara nem volt hajlandó megszavazni az újabb Irán-ellenes szankciót az ENSZ Biztonsági Tanácsában, és a palesztin ügy egyik legfőbb szószólójává léptek elő.

Az így megváltozott világkörnyezetben Izrael önmagát szigeteli el a gázai blokád fenntartásával. Elért-e bármit az izraeli politika keménykedése? - teszik fel már a zsidó államban is a kérdést, arra figyelmeztetve: a Hamász nem bukott meg, sőt népszerűsége nő, Gázából pedig továbbra is ki-kilődöznek rakétákat izraeli területekre. A gázai blokád mellett ugyanakkor nem lehet Izraelről mint a térség egyetlen demokráciájáról beszélni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tevevanegypupu
2010. június 20. 19:35
Ha egy halaszhajora ereszkedett volna le egy masik halaszhajo legenysege, korulbelul ugyanigy fogadtak volna oket: vascsovekkel es botokkal jol elagyabugyaltak volna a hajo teruletere engedely nelkul betolakodokat. Ilyen csatak eleg gyakran folynak az Atlanti oceanon es gondolom a Foldkozi tenger egyes tersegeiben is. Szoval nem is ertem, hogy az izraelik miert csodalkoztak azon, hogy nem tart karokkal fogadjak oket nemzetkozi vizeken. Ott nem lehet kalozkodni..
blogen
2010. június 20. 18:03
Maga a demokrácia amúgy Izraelben hanyatlik, lényegében az izraeli demokrácia növekvő mértékben válik közel-keleti típusú irányított demokráciává, leginkább az egyiptomi rendszerhez hasonlóvá, csak míg egyiptomban egy világi berendezkedés tartja távol a hatalomtól az iszlamistákat a demokrácia bizonyos mértékű korlátozásával az iszlamisták kárára, addig Izraelben az arab kisebbség politikai jogai és reprezentációja kerül egyre növekvő mértékű zsidó ellenőrzés és korlátozás alá az izraeli állam zsidó jellegének megőrzése érdekében.
blogen
2010. június 20. 18:00
További demokráciák a térségben: Irak, Kuvait, Bahrein, Jemen, Egyiptom. Katonai diktatúra csak a Gázai övezetben van. Diktatúra van az elcsalt választások óta Iránban, amely azelőtt demokrácia volt. A félsziget nem demokratikus arab államai, mint például Szaúd-Arábai, vagy Omán abszolút monarchiák, míg Szíria egy pártállam. Irán és a Gázai-övezet kívételével a jogállami elvek jobbára érvényesülnek, vagy legalábbis nem szegik meg jobban mint Izraelben. Izrael nem valami kirívó kakukktojás, hanem egy tipikus közel-keleti/közép-keleti állam, amely szépen belesimul a környezetébe.
ganjagym
2010. június 19. 19:56
Kulonos, hogy milyen aktivitast genaral az a poszt, ahol a kommentekben Izrael Allamat lehet szidni. A kritikaval onmagaban semmi gond nincs, Izraelban emberek elnek, olykor valasztanak idiotakat a hatalomba, asszem ez egyfajta demokracia-definicio. A LIKUD vezette kormanyok altalaban tobb eredmenyt ertek el a bekefolyamatban eddig, mint az Avoda/Munkapart, ez teny. A Kadima szora sem erdemes ebben a tekintetben. Kernem a tisztelt kommenteloket, gondoljak vegig, Izrael Allama szuletesetolfogva hadban all. A Kozel-Keleten mashogy megy a kulpolitika, mint ott, ahol mar regen nem dorogtek a fegyverek (a delszlav tersegrol most felejtkezzunk el, a legtobb'europai'allam is elfelejtette, ha egyaltalan eljutott az ingerkuszobukig.), Egy leteben permanensen fenyegetett allam cselekvesenek mozgatorugoi gyokeresen masok, mint ulni a K.-Europai viszonylagos (allam szintjen ertelmezett) letbiztonsagban. Amugy probaltak mar Onok palesztinokkal targyalni/bizniszelni? Nem? Tegyenek probat, kerem, s utana nyilatkozzanak. A palesztin 'nep' alapito momentuma a 'Nakba', Izrael Allam megalapitasa. Azota is bonyolult (torzsi-klan- erdekcsoportbeli) viszonyok hatarozzak meg oket, az europai nep/nemzet/etnikai kozosseg definiciok nem igazan alkalmasak leirasukra. A lenyeg, hogy egy minden oldalrol szorongatott zsido allam probal tulelni, olykor netto hulyeseget/hibat/bunt elkovetve, de senki nem all a mi oldalunkon, csak mi magunk. A gazai nyomor s szenvedes latvanya minde jo erzesu embernek faj. De errol nem -elsosorban- Izrael Allama tehet. S ha annyira faj Onoknek az emberi szenvedes, kerem kommenteljenek boszen, mikor a burmai diktaturarol van szo, arrol hogy mert nem juttatnak el Afrikaba elegendo AIDS s malaria gyogyszert ingyen, vagy mert nem segitenek ott kuatat furni, hogy legalabb ivoviz legyen, s adakozzanak a fenti celokra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!