Komoly önvizsgálatra lesz szükség Budapesten, miként folytatják vagy bölcsen feladják a „Szlovákiát utálni kell!” stratégiát.
„Politikai átrendeződés jellemzi húsz év elteltével az új közép-európai demokráciákat: Csehországban, Magyarországon és a napokban Szlovákiában is rendszerváltó pártok és politikusok voltak kénytelenek búcsúzni a parlamenttől. A hétvégén megtartott szlovákiai parlamenti választások többet eredményeztek egyszerű kormányváltásnál. Nem csak a Robert Fico vezette kormánykoalíció kényszerült ellenzékbe, s helyét a jobbközép pártok koalíciója foglalja el, hanem bebizonyosodott, hogy 2010-ben Szlovákiában nem lehetett kormánytényezővé válni az agresszív és negatív kampány eszközeivel. Számunkra nem elhanyagolható tény az sem, hogy a magyarkártya nem bizonyult hatékonynak, sem Ján Slota és Robert Fico, sem Orbán Viktor és Csáky Pál kezében. A szlovák-magyar kapcsolatok szempontjából mérföldkőnek bizonyulhat az új szlovák kormánykoalíció. Ideológiája és nemzetközi kapcsolatrendszere (a liberalizmust kivéve) egyezik a Fidesz-KDNP pártszövetségével, ezért komoly önvizsgálatra lesz szükség Budapesten, miként folytatják vagy bölcsen feladják a „Szlovákiát utálni kell!” stratégiát. Pozsonyból egyértelműen pozitív gesztus érkezett, erre negatív választ adni nem lehet!
Kínos helyzetbe került a Fidesz vezérkara. A párt külpolitikáját és a határon túli magyarokról való gondoskodást irányítók stratégiája csúfos vereséggel járt a szlovákiai választások tükrében. A Budapest számára egyedüli magyar pártként létező Magyar Koalíció Pártja (MKP) kiesett a parlamentből, a félmilliós szlovákiai magyarság körében mindössze 110 ezer (4,33%) szavazatot kapott, míg a magyarországi vezető politikusok szemében álmagyar, áruló és a szlovákokkal kompromisszumokat kötő Bugár Béla vezette HÍD – MOST politikai párt 205 ezer (8,12%) szavazatban részesült, csupán két járásban maradt alul az MKP-vel szemben! Jelentős politikai földindulásként értékelhető az MKP kiesése a törvényhozásból, mivel ezzel együtt egy politikai kultúra, koncepció és stílus szenvedett megsemmisítő vereséget. Mégpedig az elzárkózásé, a skanzenizálásé, a szlovákokban ellenséget látó, a szüntelenül sérelmi politizálást erőltető magatartásé, amit az elmúlt közel egy évben a szlovákiai magyar gyűlöletbeszéd egészített ki. A választók ezzel szemben a magyarokból, ruszinokból, romákból és szlovákokból álló HÍD politikáját, a szlovák-magyar együttműködést választották.”