Politikai realizmus és prófétai jel

2010. április 30. 10:56

A gyűjtőpárt biztosítja a tömegtámogatást, a világnézeti párt a szellemi fundamentumot és erkölcsi iránytűt. Interjú.

2010. április 30. 10:56
„- Többször nyilatkozta, hogy a KDNP nem csak az egyetlen történelmi párt, hanem az egyetlen világnézeti párt is. Ez különbözteti meg Önöket a Fidesztől? Egyáltalán mit értenek azon, hogy világnézeti párt?

- Egy keresztény indíttatású párt előtt két lehetőség van: az egyik az, hogy komolyan veszi az Egyház társadalmi tanítását, tehát tartja magát egyfajta »ideológiai ortodoxiához«, de ekkor – a társadalom beállítottságából, közvélekedéséből következően, amely láthatóan nem kedvez a keresztény értékeknek – le kell mondania arról, hogy a társadalmat érdemben alakító politikai erő legyen. Vagy pedig azért, hogy kormányra kerülve társadalomformáló erő legyen, mintegy »engedményeket« kell tennie a közvéleménynek, ami – akárhogy csűrjük-csavarjuk – valamiféle szellemi önfeladás, a keresztény tanítás kiüresítése.

Én ilyen tinglitangli kereszténységet nem csinálok. Ugyanakkor az sem inspirál, hogy a katakombából quasi »politikai gettóból« mondjak igazságokat, tudván tudva azt, hogy nem lesz belőle társadalmi valóság. A megoldás egy gyűjtőpárt és egy világnézeti párt szövetsége: ez a Fidesz-KDNP. A gyűjtőpárt biztosítja a tömegtámogatást, a világnézeti párt a politikafilozófiai forrásvidéket, a szellemi fundamentumot és erkölcsi iránytűt.

Szerintem Barankovics is valami ilyesmire gondolhatott, amikor 1945-ben megállapodott a kisgazdákkal. Hogy ez akkor nem vált be, az nem a kereszténydemokrata képviselőkön, pl. Bálint Sándoron, hanem egyfelől a világtörténelmi helyzeten, a szovjet megszálláson, másfelől az FKgP vezetők egy részének alkalmatlanságán múlott. Ma, hála Istennek, minden szempontból más a helyzet! Az is megér egy reflexiót, hogy nem a KDNP változott, mi ugyanazt mondjuk immár 66 éve, hanem – nagyon helyesen – a Fidesz fejlődött egy szabadelvű pártból egy a kereszténydemokráciára nyitott néppárttá. Ez kifejeződik abban is, hogy az európai politika szintjén is átjöttek az Európai Liberális Pártból az Európai Néppártba – ahol mi is vagyunk –, és aminek Orbán Viktor immár emblematikus alelnöke. Mindezen megfontolások alapján kereszténydemokrata ars poeticám az, hogy: politikai realizmus és prófétai jel.” 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 134 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nokia-doboz.absz
2010. május 01. 08:01
Annyi igazságod azért van, hogy léteznek kutyafiak és hazafiak. Hova sorolod magad?:)
marós
2010. május 01. 07:46
Fiuk hámozzuk tovább a lufit. Egy jó cspatban olyanok is kellenek, akik soha nem rúgnak gólt, de nélkülük nincs csapat.
nokia-doboz.absz
2010. április 30. 18:52
Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Aki Semjén Zsoltot támadja az a polgári szövetséget bomlasztja. Magyar testvéreim! Ne adjuk meg ezt az örömöt a liberálbolsevik bandának és beépített provokátoraiknak!
bryan
2010. április 30. 13:52
Semjén tényleg elég gáz arc, viszont nemrég voltam egy beszélgetésen, ahol a Barankovics alapítvány (a KDNP párt[közeli]alapítványa) vezetője fejtegette miket csináltak és az már korántsem annyira gáz, mint Zsóti egy-két megnyilvánulása. Vannak dolgok, amikkel nem értek ott egyet, de ezenkívül vannak életképesnek tűnő javaslatok is. Meg mégiscsak ők a kevés párt egyike, amely képes hosszútávon is gondolkozni, ez részben pont a választási nyomás hiánya miatt van. http://barankovics.hu/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!