Európa harca a szegénység ellen

2010. április 30. 07:10

Olyan célszámot kell elfogadnunk a szegénység csökkentésére, amely egyszerre képes a nemzeti különbségeket és az összeurópai perspektívát megjeleníteni.

2010. április 30. 07:10
„A társadalmi kirekesztés problémája nem oldható meg egy nap, vagy akár egy esztendő alatt, de egy évtized alatt látható eredményeket lehet elérni. De mivel az idő önmagában nem oldja meg a problémákat, nekünk kell megtalálni a megfelelő irányokat. 2001-ben Európa vezetői felszólítottak a szegénység megszüntetésére, de az ígéret ellenére még egy viszonylag kiegyensúlyozott növekedési periódusban sem sikerült mérsékelni a szegénységet. Tehát most, amikor a következő tízéves stratégiát, az Európa 2020-at véglegesítjük a tagállamokkal egy intelligens, fenntartható és a társadalmi befogadást szolgáló növekedés érdekében, tanulnunk kell a múltból: megtartani azt, ami működött és túllépni azon, ami nem. 

A rideg politikai és gazdasági valóság az EU számára az, hogy a kormányoknak egy olyan időszakban kell munkahelyeket teremteniük, amikor a költségvetésük konszolidálásán is dolgoznak egyidejűleg. Ahogy azonban a kiugróan magas költségvetési hiány nem tolerálható, úgy a nagyarányú munkanélküliség sem fogadható el. Ugyanakkor az állami költekezést szigorúan kordában kell tartani, az államadóssági spirál nem szabadulhat el. Nincs más választás, mint a szociális rendszerek hatékonyabbá és eredményesebbé tétele. 

Ezt a törékeny egyensúlyt csak tudatos tervezéssel tudjuk elérni, és ennek során -- véleményem szerint - konkrét, számszerű célokat kell kitűznünk. Nem elég beszélni arról, hogy a szociális kirekesztés csökkentését óhajtjuk. Az innovációs, oktatási, a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos és a foglalkoztatási célszámok mellett - amelyek fontos elemei az Európa 2020-as stratégiájának - szükség van egy olyan célszámra is, amely a szegénység csökkentését fejezi ki. E célszám lehetővé teszi számunkra, hogy a munkaképes korúakon túl a gyermekek és az idősebbek életkörülményeit is javítsuk.” 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
blogen
2010. április 30. 11:59
Aki a "kirekesztés" szót leírja becsületes ember nem lehet.
hajduj
2010. április 30. 09:50
Örömmel olvasom, hogy Andor úr, a Népszavában, mint EU biztos a poziciójának megfelelő kérdésben milyen okosakat mond. Kezdem komolyan hinni, hogy a pozició észt is ad. AD? Kérdésem csak annyi, hogy mi okból nem szellőztette ez a nagyon európai ember a száját akkor, amikor a hazánkba úgy telepedtek be bizonyos multik, hogy aránytalanul nagy állami támogatást kaptak, adót nem fizettek, csak a minimális bér után járó járulékot? Miképpen kereshetnek a bankok Magyarországon a kedves mama bank eredményéhez képest kétszer akkora arányban? Hogyan lehetséges az, hogy a hazai kkv-k jobbára csak az újkori ÁVO érdeklődésére számíthatnak (na persze ebbe nem tartozik bele a haveri kör), miközben munkához se jutnak, de az államnak leadandó állandó költség meg nő. Miképen kerülhetet sor arra, hogy a szociális törvény célkitűzése, amely azt mondja, hogy az önkormányzat a jövedelmét elvesztő embernek elsősorban, a jövedelmet biztosító munkát kell szereznie, miként torzult el szimpla pénzosztogatássá? Ha nincs munka, vagy egészségi okok miatt nem tud valaki dolgozni, akkor kaphat pénzbeni támogatást. Miért lopták el a vidéki ember tisztes szegénységét, amikor a megélhetését gazdálkodással is tudta javarészt biztosítani? Miért fogadta el Andor úr egy olyan politikai csoport kinevezését, aki farizeus módon úgy ad a koldusnak, hogy látványosan körbemutatja a pénzdarabot, majd betenni látszik azt a kalapba, miközben markába ragadja a mások adományát is, és elveszi? Hogy lehet az, hogy a nem pénzbeni adományok után ÁFA-t fizettetnek? Ime a koldus esete a szocialista szakértőkkel. STB, STB..........
miloka
2010. április 30. 08:39
Abban igaza van, hogy a szegénységet, ha nem is tudjuk megszüntetni, de enyhíteni kellene. Ehhez azonban, mint bankár tudhatná, hogy az egyik lépés a bankok, bankárok extra profitjának legalább a megfelezésére lenne szükség. A másik pedig, hogy a korrupcióval lenyúlt pénzeket vissza kellene venni!!!
drienovác
2010. április 30. 07:29
érdekes szavak egy bankártól
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!