Janukovics ukrajnai győzelme meg nem történtté tette a 2004-es narancsos forradalmat.
2010. február 14. 18:08
p
0
0
17
Mentés
„Olyannak tűnt, mint egy fordított forradalom. Viktor Janukovics ukrajnai elnökválasztáson aratott győzelme meg nem történtté tette a 2004-es narancsos forradalmat, hiszen a hatalom visszakerült ahhoz az emberhez, akit tüntető tízezrek akartak legyőzni. És ez csak a legutolsó esemény a demokrácia látványos visszaszorulásáról szóló hírek sorában.
Az elmúlt egy évtizedben nem csak a narancsos mozgalom összeomlását és hiteltelenné válását érhettük meg, de a többi kelet-európai szivárványszínű forradalom, a grúziai rózsás vagy a libanoni cédrus forradalom bukását is. És ott van Vlagyimir Putyin, aki Oroszországot elektorális-autoriter állammá szervezte át; ott van Hugo Chávez, aki aláásta Venezuela demokratikus intézményeit; és ott van a feltörekvő Kína, mint a sikeres autoriter modernizálás példája.
Mit lehet most tenni? Amit Samuel Huntington a demokratizálódás harmadik hullámának nevezett, az a hetvenes évek Spanyolországától és Portugáliájától a berlini fal leomlásáig tartott. Az utóbbi évek eseményei azt jelentik, hogy véget ért ez a hullám? A Történelem végében azzal érveltem, hogy a liberális demokratikus elvek univerzálisak - és most kiderült, hogy mégsem?
Én úgy gondolom, univerzálisak. De fontos, hogy tanuljunk a közelmúlt leckéiből. Az első és legfontosabb az intézmények jelentősége. A narancsos forradalom összeomlása megtaníthat bennünket arra, hogy a tartós demokrácia nem csak az eszmék és a politikai szenvedélyek tárgya, hanem konkrét intézményeké is, amelyek megtestesítik a demokratikus értékeket. És fontos az ezeket megalkotó emberi tényező is: a vezető személyiségek megvalósíthatják vagy elbuktathatják a demokratikus átalakulást."
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Az angol beteg című film magyar főhősének valódi élete lenyűgöző, interaktív albumot ihletett: tartalmában és esztétikájában is méltó ajándék kerülhet a karácsonyfák alá.
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség szerdától szombatig a budapesti Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban rendezi az országos ökölvívó-bajnokságot.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 17 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sky.net
2010. február 15. 10:20
lehet hogy nekik se jön be ez a vadkapitalista lerablás és oligarchiásított maffiás politikai elitképzés , ahol tőke és üzleti rutin terén jól ellátott globál szemétládák korrumpálják és képzik , és futtatják a helyi politikai "elilet" azért hogy aztán az ország állam piac erőforrásaikat minél ócsóbban kiszolgáltassa, eladósítsa stb
erre aszonták hát kösz akkor inkább a putyin modell érthető ez ...nem kell ehhez fukuyama
Fukuyama sosem állította, hogy vége lesz a történelemnek, csak azt, hogy a hidegháború végével győzedelmeskedik a demokrácia.
Most az ukrán választás csak a tendencia egyik eleme, említi Venezuelát, Kínát is, mint a demokráciával szemben az autoriter hatalom példái.
Végül abban marad, hogy az Usa és Európa számára nagy kihívás lesz a gazdasági vezető szerep visszaszerzése, de erre a demokrácia jobb talaj, mint az autokrácia. Mert a hatalom legitimitása nem függ a produkált gazdasági növekedéstől, mint Kína esetében, tehát biztosabbak az alapok.
Mondjuk nekem úgy tűnik, ezzel alulbecsüli Kína szerepét.
A tartós demokrácia titka: a szélsőséges, demokráciaellenes pártok működésének betiltása, Úgymint MSZMP és utódpártjai az MSZP. SZDSZ és a demokratikus embereit kizárt MDF.