Láthatóan elérzékenyült. Eszébe jutott, milyen utat tett meg?
Nagyon örülök annak, hogy méltónak találtak erre a kitüntetésre. Ilyenkor az ember mindig egy kicsit megáll, és visszatekint az elmúlt időszakra. Ugyanakkor mindez új motivációt, lendületet ad a további munkához is. Szeretném megköszönni mindazoknak, akik létrehozták ezt a díjat, akik felterjesztettek rá, és akik megszavaztak.
A Magyar Vívó Szövetség 2012-ben munkába állt elnöke, Csampa Zsolt is személyesen gratulált. Úgy hallottam, Ön is köszönetet mondott neki. Miért?
Azért, mert olyan háttér nélkül, amit az ő vezényletével a szövetség biztosít, nagyon nehéz lenne dolgozni. Vissza gondolva a jóval korábbi időszakra, nem így volt. Rengeteg nehézség árán tudott csak fejlődni, terjeszkedni, szélesedni a sportág alapja, a tömegbázis és a versenyrendszer. A klubok immár nagyon komoly anyagi támogatásban részesülnek, és ez meglátszik az eredményekben is.
A minap olvastam egy interjút egy korábbi ismert labdarúgóval, aki utánpótlásműhelyt működtetett, de rájött, hogy nem a saját létesítményét, hanem az önkormányzattól bérelt infrastruktúrát fejlesztette. Hasonló történt Tapolcán is?
Mi elég kiszolgáltatott helyzetben voltunk annak idején. Tekintve, hogy amikor odaköltöztünk Budapestről, abban a térségben, nem volt vívás. Valamikor régen volt hagyománya, de akkoriban egyáltalán nem működött.
Az első vívótermemet Tapolcán alakítottam ki egy romos épületben, és sok nehézség árán találtunk ott új otthonra.
Sokáig olyan épületben tartottuk az edzéseket, amelyikben nem ért véget a pást, tehát lényegesen rövidebb volt a szabványosnál. Aztán Keszthelyen is létrehoztam egy szakosztályt, ott is kálvária volt. Az 1980-as évekről beszélek, kirívó volt, hogy az önkormányzatoknak nem feladata a sport támogatása. Adható volt, de igazából egy új szakág beindítása, ami tornatermet igényelt, nehezen volt megvalósítható.