„Trump tönkreteszi a világgazdaságot” – tombolnak a német és spanyol vezetők

Robert Habeck szerint Trump csak akkor enged, ha nyomást kap, míg Pedro Sánchez 14 milliárd eurós mentőcsomagot jelentett be.

Az Európa motorjának számító gazdaság egyre kevesebbet exportál Kínába, az USA-ba és más, unión kívüli országokba. A kifelé irányuló áruszállítás mértékének csökkenése olyan mértékű, hogy már a német üzleti modell is megkérdőjeleződik.
A német gazdaság „reményoszlopai” fokozatosan omlanak össze. Európa legnagyobb gazdaságának 2024-ben újra fel kellett volna gyorsulnia a fogyasztói bizalom és a világgazdaság fellendülése miatt. Egy évvel ezelőtt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt jósolta, hogy az idén 1,3 százalékkal nő az ország gazdasága, sőt a kormány is úgy vélte még tavaly ősszel is, hogy ezt a bővülési ütemet el lehet érni.
A jelek viszont további stagnálásra mutatnak, a német GDP-növekedés pedig az IMF szerint is csak éppen meghaladhatja a nullát.
A labdarúgó-Európa-bajnokság ellenére a fogyasztói lelkesedés továbbra is stagnál. Most a gazdaság második pillére – a Németország számára oly fontos nemzetközi kereskedelem – is repedéseket mutat, az ugyanis jelenleg nem igazán akar fellendülni, épp ellenkezőleg, az EU-n kívüli országokba (más néven harmadik országokba) irányuló kivitele csökkent júniusban.
Euróban számolva a júniusi export munkanapok és szezonális kiigazítások után 2,6 százalékos visszaesést mutat havi összevetésben, sőt éves szinten 4,5 százalékkal csökkent.
Az egyhavi exportadatok nem túl meggyőzők, de a külföldi kereslet visszaesése már tavasszal megmutatkozott. Minden jel arra mutat, hogy a külkereskedelem várhatóan nem ad nagy lendületet a gazdaságnak. „A harmadik országokba irányuló kivitel visszaesése összhangban van a megrendelések lassú forgalmával” – mondta Thomas Obst, a Német Gazdaságkutató Intézet közgazdásza a német Welt portálnak.
A német iparvállalatok megrendelései 2024 tavaszán 12 éves mélypontra zuhantak – eltekintve a koronavírus okozta válság idején tapasztal visszaeséstől.
Ez a helyzet most a gyenge külső exportban is megmutatkozik. Júniusban éves összevetésben 6,2 százalékkal esett vissza Németország kivitele az Egyesült Államokba, a legfontosabb kereskedelmi partnerországába. A második legnagyobb partnere, Kína felé irányuló export csökkenése még nagyobb volt, éves szinten közel 10 százalékkal esett vissza. Egyetlen fontos állammal bővült az áruk iránti kereslet évről évre: Dél-Koreával. A Szövetségi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint az oda tartó kivitel 9,4 százalékkal nőtt.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export összértéke júniusban 58 milliárd euró volt, ami ugyan továbbra is magas, ám az már most nyilvánvaló, hogy ez az idén nem fogja ösztönözni a gazdasági növekedést.
Egyes szakértők úgy vélik, hogy Németország egész „üzleti modellje” kétségessé vált, mert az ország felemelkedése a globális szabadkereskedelemre épült.
„A protekcionizmus erősödését és a globális gazdaság egyre töredezettebbé válását tapasztaljuk” – magyarázta Obst. Emiatt Németország mint exportáló ország egyre jobban veszít a lendületéből.
A legfontosabb kereskedelmi partnerek egy része a saját maguk okozta problémákkal küszködik. Például 10 évvel ezelőtt az Egyesült Királyság volt a német áruk egyik legfontosabb exportcélpontja, a brexit óta azonban egyre kevesebb ilyet importált, így Németország az exportpartnerek rangsorában a nyolcadik helyre csúszott – még Lengyelország, Olaszország és Ausztria is megelőzi.
Ennél is meglepőbb az Egyesült Államokba irányuló kivitel gyengesége. A statisztikák szerint ráadásul a gyorsan növekvő feltörekvő országok, például India és Mexikó is kevesebb árut vásárolnak Németországból, amelynek a legfontosabb exportcikkei hagyományosan a gépek, autók, autóalkatrészek és gyógyszeripari termékek.
Az elmúlt időkben tapasztalt geopolitikai konfliktusok és traumák meggyengítették a globális kereskedelmet, amely a német vállalatok fő csapásirányát adta. A globális kereskedelem a koronavírus-járvány berobbanása előtt, inflációval kiigazítva általában 3-4 százalékos éves ütemben bővült, az idei reálnövekedés azonban már csak 1-2 százalék.
A Deloitte Center for Global Economics és az Oxford Economics a globális kereskedelem mintegy 2 százalékos bővülésére számít 2024-ben, míg más szakértők szerint ez az előrejelzés túl optimista. Az idei év legkedvezőtlenebb hatása a fuvardíjak meredek emelkedése volt. Például a hamburgi székhelyű Hapag-Lloyd Shipping Co. Ltd. nemrég tette közzé a 2024-es költségvetési profit-előrejelzését, amely szerint a rövid távú fuvardíjak a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek.
Ez jó a logisztikai cégeknek, de terhet jelenthet Németország teljes exportjára nézve. Tavaly októberben a Hamász megtámadta Izraelt, majd húszi támadások következtek a Vörös-tengeren, és a hajózási társaságoknak néhány útvonalukat meg kellett változtatniuk. Ez az emelkedő biztosítási díjakkal együtt növeli a tengeri kereskedelem összköltségét, ráadásul ezen tényezők összeadódnak.
Bár a német termelői árak az energiaárak csökkenésével enyhültek, összességében Németországot továbbra is magas költségű termelési országnak tekintik.
Ha Európa legnagyobb gazdaságának a versenyképessége tovább romlik, az export a jövőben még kevésbé lesz megbízható.
A vállalati fizetésképtelenség 2016 óta a legmagasabb szinten
A KPMG elemzése szerint 2016 óta a legmagasabb a fizetésképtelenségek száma Németországban, ez a gyengülő gazdaság miatt az év első hat hónapjában csaknem 30százalékkal nőtt a vállalati fizetésképtelenségek száma az előző évhez képest. A Creditreform hitelügynökség mintegy 11 ezer cégcsődöt regisztrált. Különösen a szolgáltatási ágazat volt érintett, ahol ez az a szám elérte a 6500-at, ami közel 35 százalékos növekedés. Jelentősen emelkedett a fizetésképtelenség a kereskedelmi ágazatban (20,4 százalékkal), az építő- (27,5) és a feldolgozóiparban (21,5). A nagyobb vállalatok körében a fizetésképtelenségek száma jóval magasabb, mint a korábbi években.
(Források: e-library; Destatis; Die Welt; Euronews)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/EPA/Focke Strangmann
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.