Az USA-t is kezdi érdekelni, pontosan hová megy az Ukrajnának küldött pénze

2023. július 24. 10:23

Nem a magyar miniszterelnök az egyetlen, aki kérdéseket tesz fel azzal kapcsolatban, hogyan számol el Ukrajna a neki segélyként küldött, már-már megszámolhatatlan összegekkel.

2023. július 24. 10:23
Zelenszkij és Kamala Harris
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A Makronóm Intézet elemzőjének írása. 

Szokásos háborúpárti felzúdulást váltott ki a magyar kormány minap feltett néhány kérdése, például miként képzeli Brüsszel, hogy most már négy évre előre kalkulál az ukrajnai fegyverfinanszírozással, meddig kívánja még duzzasztani a Kijevnek szánt segélyek ilyen-olyan alapoknak nevezett büdzséjét – és legfőképpen miből. Szijjártó Péter külügyminiszter még egy fontos dologra rámutatott: míg az Európai Bizottság nemrégiben beismerte, hogy elfogyott a pénz, és kért még 50 milliárd eurót Ukrajna támogatására, majd közvetlenül utána plusz 20 milliárd eurót a fegyverszállításokra, 

sehol nincs egy elszámolás, egy kimutatás az eddig elköltött pénzekről.

Lehet, hogy Brüsszel nem idegesíti túl magát azon a témán, pontosan hová is kerülnek az újra és újra megszavazott, egyre nagyobb összegek Ukrajnában, az Egyesült Államokban azonban nagyon is élénk még az afganisztáni helyreállítási pénzek és segélyek körüli egészen elképesztő méreteket öltött korrupció emléke.

Az USA a háború kitörése óta 2,6 milliárd dollárnyi humanitárius segélyt küldött Ukrajnának – a több mint 100 milliárd dolláros, már tavaly elkülönített gazdasági és fegyversegélyezésre létrehozott alapon túl. A legutóbbi tétel egy 500 millió dolláros utalás volt a polgári lakosság megsegítésére, amivel a Kongresszus elviekben egyet is ért, ám folyamatosan erősödnek azok a hangok, amelyek ugyanazt a kérdést teszik fel a Fehér Háznak, mint amit a magyar kormány Brüsszelnek: honnan lehet tudni, hogy az Ukrajna lélegeztetőgépen tartására küldött összegek pontosan hová kerülnek, és nem kellene-e egy nyomonkövetési rendszert kialakítani a pénzek ellenőrzésére?

Ezt is ajánljuk a témában

Mennyibe kerül Ukrajna lélegeztetőgépen tartása?

Az ország gyakorlatilag csődben van, a hiteleit nem tudja fizetni, az államadóssága várhatóan a GDP 100 százaléka lesz. Ukrajna pénzügyileg és gazdaságilag vegetál, ezt az állapotot azonban nem lehet hosszabb ideig mesterségesen fenntartani.

Nyomasztó emlékek

Az Egyesült Államokban természetesen elsősorban a republikánusokat foglalkoztatja az Ukrajnába küldött milliárdok sorsa, a demokrata igyekezet főleg abban merül ki, hogy előteremtse az újabb és újabb segélyeket. A konzervatívok részéről a számonkérés minden valószínűség szerint az elnökválasztási kampányban is hangsúlyos szerepet kap majd, ám az aggodalmak nagyon is valós alapokra épülnek. 

Az USA iraki és afganisztáni háborúi során a segélyekre és az újjáépítésre fordított brutális összegekből dollármilliárdok tűntek el csalás, visszaélés, túlszámlázás vagy szimpla lopás révén – mutat rá a Foreign Policy. Az Afganisztánnak szánt összegek egy része soha nem is hagyta el az Egyesült Államokat – a hasznot mindenki lefölözte, aki csak tudta, így a pénzek egy része már menet közben elpárolgott. Ami megérkezett, 

azt a rendszerszintű korrupció intézte el, amelynek nem egy esetben az amerikai hadsereg is részesévé vált. 

A bármikor lefizethető hivatalnoki és a pénzeket egymás között szétjátszó vállalkozói szféra mindig megtalálta a módját, hogy az összegek papíron rendben, a valóságban pedig egy korrupt érdekkör zsebében legyenek. 

Mint azt az FP cikke is hangsúlyozza: Ukrajna és Afganisztán párhuzamba állítása mind társadalmi, mind gazdasági téren erősen kérdőjeles, a rendszerszintű korrupció szegmensében azonban nagyon is helytálló. Ukrajna Európa egyik legszegényebb és legkorruptabb országa, igaz, a Krím 2014-es annektálása óta javuló tendenciát mutat a területen. Annyira azonban nem, hogy a washingtoni elit levegőnek tekintse a problémát, és úgy tegyen, mint az EU, amely üdvözült mosollyal vonja el már magától is a forrásokat, hogy saját magára rálicitálva küldhesse a pénzt Kijevbe.

Ezt is ajánljuk a témában

Az amerikaiaknak lövésük sincs, mi történik az Ukrajnának adott fegyvereikkel

A Biden-kabinet olyan tempóban és mennyiségben szállít fegyvert Ukrajnának, ami már a Kongresszusban is kérdéseket vet fel, többek között arról, marad-e egyáltalán elég haditechnika az USA-ban a védekezési potenciál szinten tartásához. Ezzel párhuzamosan egyre gyakrabban kerül szóba az is, mi történik az amerikai fegyverekkel Ukrajnában. Utóbbira nincs válasz, ez pedig a későbbiekben nagyon súlyos problémák forrása lehet.

Ami egyszer nem vált be…

Az afgán segélyek és újjáépítési alapok felügyeletére annak idején egy különleges ellenőrzési és felügyeleti hivatalt, a SIGAR-t hozták létre. A republikánusok egyre intenzívebben érdeklődnek a tapasztalatok és aziránt, használható lehetne-e egy hasonló szervezet az ukrajnai segélyek (vagyis az amerikai adófizetők pénzének) megóvása és a kormány által rendeltetésszerűnek tartott felhasználása érdekében.

John Sopko, akit 2012-ben neveztek ki a SIGAR élére, úgy véli, nagyon is. Azt azonban hozzátette, hogy az USA nem vacakolhat annyit, mint Afganisztán esetében, ahol hosszú éveknek kellett eltelnie, mire a törvényhozás hajlandó volt tudomásul venni, hogy 

az újjáépítési és segélyalapok pénzét ott lopják el, ahol csak tudják. 

Mint mondta, afgán munkájuk zömét az tette ki, hogy megpróbálták utolérni magukat, és utat vágni a korrupciós indáktól szinte járhatatlan dzsungelben. Ukrajna esetében egy ellenőrző hatóság nem csak ajánlott, de kifejezetten szükséges lenne. 

„A Kijevbe áramló pénz mennyisége elképesztő, és éppen ez okozta a problémát Irak és Afganisztán esetében is: elképesztő mennyiségű pénzt költöttek el nagyon rövid idő alatt minimális ellenőrzés mellett. Ha Ukrajna esetében lenne egy felügyelő szerv, az egyértelmű üzenet lenne az ukránoknak, a vállalkozóknak álcázott bűnözőknek, a korrupciónak, nem utolsó sorban magának az Egyesült Államoknak, hogy nagyon is komolyan vesszük a dolgokat” – mondta, hozzátéve, hogy a pénz követése még így is igen bonyolult lesz, miután csak az USA-ban több mint egy tucat ügynökség foglalkozik a Kijevbe lapátolt pénz gyűjtésével és kezelésével. 

Mindenre kiterjedő korrupció

Sopko szerint a SIGAR afganisztáni működésének egyik leglehangolóbb tanulsága a következmények hiánya.

Nem emlékszem olyan esetre, hogy egy tábornok vagy más magas rendfokozatú tiszt, egy nagykövet, egy magas rangú tisztviselő börtönbe került volna, vagy akár csak elvesztette volna az állását. Még az előléptetésüket sem befolyásolta. Ha egy közlegény követ el hibát, azt kirúgják, és jó eséllyel még börtönbe is kerül. Ha egy tábornok nyilvánvalóan korrupciós ügyekben vett részt, nemhogy vádat nem emeltek ellene, de teljes természetességgel maradt a hadseregben változatlan beosztásban. Talán ez volt a legfrusztrálóbb”

– emlékezett vissza tapasztalataira Sopko, hangsúlyozva, hogy a pénzek mindenre kiterjedő ellenőrzésének a kormányzati átláthatóság szerves részét kellene alkotnia.

Ukrajna újjáépítését jelenleg 411 milliárd dollárra taksálják. Ha a háború a közeljövőben véget érne, rendkívül rövid idő alatt rendkívül nagy mennyiségű pénz áramlana az országba. Amennyiben a Nyugat nem épít be idejében a segélyezési és újjáépítési struktúrába biztonsági elemeket, az ukrán csodának ígért gazdasági felemelkedés ugyanúgy a korrupció mocskába fulladhat, mint Afganisztánban – még ha nem is annyira látványosan. 

Kapcsolódó:

Ezt is ajánljuk a témában

Révész Béla Ákos, a Makronóm Intézet elemzőjének írása.

 

 

 

Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds

 

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HunCsz
2023. július 26. 08:07
A legnagyobb része visszamegy a feladóknak böröndökbe Az eu-s ügynök gazemberek is már alig tudják kinyitna a lakásajtajukat a sok böröndtől. Mi az a pár száz ezer szláv széttépet teste ahhoz a temérdek pénzhez amit kisöpörnek a gazdaságaikból ezek a genszterek. Slava ukrajna úgye igy kell mondani
pipa89
2023. július 26. 08:06
Dehogy érdekli a FOS-mosta agyú jenkiket! 60% feletti Ukrajna pénzelésének támogatottsága. Ezek azt hiszik, hogy demokrácia van az USA-ban, holott a világ legnagyobb Parazitájának örökös rabszolgái a kamatos kamatú hitelfizetéssel. ÁÁÁÁ, reménytelen a helyzet.
Sany Xepi
2023. július 26. 06:04
🔷Amerika népét szerintem kurvára nem érdekli, majd talán akkor, ha egekbe szöknek az árak.
Akitlosz
2023. július 25. 23:40
folytatás az 1000 karakter szabály miatt. A világháború után a Marsall segély idején nem úgy szórták a pénzt. Akkoriban amerikai megszállás alatt volt Németország, Olaszország és Ausztria is. Nem csak adták a pénzt, de ők is irányították és ellenőrizték az országot is. Ennyi sok pénz elkorrupciózása képes lehúzni Amerikát és az EU-t is. Nem is értem, hogy mit tököl ennyit a BRICS. Ha létrehoznának és fenntartanának egy a dollárnál jelentősen jobb pénzt, akkor könnyedén átvehetnék a vezető szerepet a világgazdaságban. Az emberek a lehető legjobb pénzért akar(ná)nak dolgozni és eladni. Manapság ez jó pénz hiányában lehetetlen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!