KSH: A második negyedéves GDP-adatok a várakozásoknál kedvezőtlenebbül alakultak
2023. augusztus 16. 10:54
A magyar gazdaság teljesítménye 2,4 százalékkal maradt el a tavalyi második negyedévhez képest, a visszaesést némiképp mérsékelte a mezőgazdaság jó teljesítménye.
2023. augusztus 16. 10:54
4 p
4
0
31
Mentés
Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdászának írása
A második negyedévben a GDP a várakozásoknál jóval kedvezőtlenebbül alakult: a gazdaság teljesítménye negyedéves alapon 0,3 százalékkal csökkent, azaz a gazdaság technikai recesszióban maradt. Éves alapon a gazdasági teljesítmény 2,4 százalékkal mérséklődött. Ez az adat kedvezőtlenebb az uniós átlagnál is, ahol negyedéves alapon stagnálás, éves alapon pedig kismértékű növekedés történt. Az éves visszaeséshez a várakozásoknak megfelelően a legtöbb nemzetgazdasági ág hozzájárult – a gond itt a csökkenés mértéke. Az ipar és a kereskedelem éves alapú mérséklődése a gyenge belső keresletre való tekintettel nem meglepetés, ahogy a mezőgazdaság alacsony bázis miatt növekvő teljesítménye sem.
Az építőipar teljesítőképessége a gyenge kereslet miatt szintén érdemben csökkenhetett.
Ahol kedvezőbb adatot vártunk volna, azok a piaci szolgáltatások – beleértve a jelentős visszaesést elszenvedő szállítási ágazatot. Bár a felhasználási oldalról a KSH az első becslésnél még nem közöl adatokat, tudható, hogy a fogyasztás és a beruházás fékezte a gazdasági teljesítményt, míg a nettó export vélhetően javította azt. A fogyasztás csökkenésében a magas bázis mellett a reálkeresetek magas infláció miatti mérséklődése játszott szerepet, míg a beruházásokat a forráshiány (az uniós pénzek visszatartása, a magas kamatkörnyezet, illetve az állami, valamint önkormányzati beruházások elhalasztása) húzta vissza. A termékexport éves alapon nőtt, míg az import az alacsony belső kereslet miatt mérséklődött.
A következő negyedévben várhatóan már kikerülünk a technikai recesszióból,
ám az kérdés, hogy az év egészét tekintve sikerül-e elkerülni a gazdaság zsugorodását – az első fél év 1,7 százalékos visszaesése után ez nem magától értetődő, de nem is lehetetlen feladat, hiszen a tavalyi második fél év már nem jelent olyan magas bázist, mint az első.
A kormányok elkezdtek foglalkozni a bitcoinnal, így nem meglepő, hogy az árfolyama november közepén 36 millió forint közelében is járt. A világ legnépszerűbb kriptovalutáját a nagybefektetők mellett néhány állam is felfedezte tartalékként.
Az építőipar szeptemberben ismét gyengén teljesített, éves szinten 8,2 százalékos visszaeséssel. Az állami beruházások csökkenése és a vállalati óvatosság visszafogja a növekedést, de a rendelésállomány bővülése biztató kilátásokat jelent. Kérdés, hogy a kereslet növekedése okoz-e majd újabb áremelkedést.
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten maradt októberben – állapította meg a legfrissebb adatokhoz fűzött kommentárjában a nemzetgazdasági miniszter.
Októberben az elemzői várakozásokat alulmúlva, éves szinten 3,2 százalékra mérséklődött az infláció. Az árcsökkenések a szolgáltatások terén erősítették az infláció fékeződését, miközben az üzemanyagok ára is alacsonyabb, mint egy éve. A következő hónapokban a drágulás üteme enyhén gyorsulhat, de a jövő év elejétől újabb csökkenés várható, ami 2025 nyarára a jegybanki 3 százalékos célérték elérését vetíti előre – értékeli a KSH friss adatait a Makronóm Intézet elemzője.
Az ukrán haderő volt főparancsnoka őszintén elmondta a véleményét.
p
0
5
5
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 31 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvanpeter
2023. augusztus 16. 16:44
Jó, de hát a következő négymilliárd évben nem lehet állandóan növekedni, s vigyázni kell az alakunkra és kímélni kell az ökoszisztémát! A növekedési mánia helyett, a minőséget és a testi, lelki értékeket kell előtérbe helyezni.
Öröm az ürömben a külker egyenleg masszív pozitívba fordulása - mégha ennek az ára a fogyasztás drasztikus mérséklődése is volt. Ezzel megszűnt a kettős deficit, Magyarország nettó hitelező a kereskedelemben, innen felfelé vezet az út.
"a fogyasztás és a beruházás fékezte a gazdasági teljesítményt, míg a nettó export vélhetően javította azt."
" A termékexport éves alapon nőtt, míg az import az alacsony belső kereslet miatt mérséklődött."
EZ A KÉT ADAT AZT MUTATJA HOGY A PÉNZGAZDÁLKODÁS HATÉKONYABB LETT!!! Ez az első lépés a modernizációhoz!